Nokia

Haukkasi lopulta liian ison palan?
Muistammeko sadun sammakosta, joka ahtoi ilmaa kunnes halkesi.
2550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Sinä vai? Mistä puhut?

Äänestä

Elop astui virkaan ja alasmeno on ollut melko lujaa. Hän varmaan tulikin ajamaan Nokian alas entisen firmansa syliin. Se saakin Nokian kohta melkein ilmaiseksi halttuunsa.

Äänestä

pitäisi niin suunnattomasti ihailla, että kutsutaan tänne,
kyllä joku suomalainen olisi kyennyt parempaan.

Äänestä

Nokianmuutoksen jälkeen maan yrityselämän huipulla on tilaa.

Meikäläinen luopui sen puhelimista jo monta vuottta sitten.

Äänestä
  • ta, sillä teikäläisistä ei pidetä.

    Äänestä

Nokiaa hoidettiin TYPERÄSTI,,

esm. Ollila kähmi VAIN suuria palkkoja ja palkkioita, ajattelematta kuinka nokia pysyy suomessa ja suomalaisten käsissä, silti olisi voinu kehittyä edelleen loistavien insinöörien avulla,
MUTTA EI ,,, pitä vain kähmiä mijaardeja omaan taskuun,
TÄSSÄ on nyt ahneuden tulos, ja suuren typeryyden johtamisen seuraus,,,
Ollila pilasi loistavan tulevaisuuden nokialta,,,
anto ameriikkalaisten käsiin, se oli maailman suurin typeryys mitä ihminen koskaan on tehny,
oman maan tulevaisuuden pilaaja,,,

Äänestä
  • Nokia muotoiulujohtaja ??
    Marko Ahtisaari, eikä mitään alan koulutusta.
    Ollila painosti valtiota kouluttamaan valtavasti insinöörejä ja piti pienellä palkalla heitä töissä.

    Äänestä

Ollilan aikana tuli EU tukea aika reilusti, miten lienee sekin ollut suuruudeltaan kai se jostain löytyi.
Pitää vain todeta että menneet on menneitä.
Mutta, ei se EUtuki ole ainoastaan maa- ja metsätalouteen, vaan myös teolliseen tuotantoon tarkoitettu.
Harmi että ei Ollilan tapaista johtajaa enää ole löytynyt.

Nokialla on vieläkin paljon muita osa-aluieta, kumisaappaat ja kaapelit, muuta nyt ei tule mieleen.

Äänestä
  • Huonosti tunnet kh talousasioitakin ja sekavaa on ajattelu.

    Äänestä

Taisi tulla yhteenlaskun lopputulos nimmariin ;- D

Äänestä
  • Ollilan aikana alkoi alamäki.

    Äänestä

Ollillalla oli kaikki mahdollisuudet pitää nokaia suomalaisena yrityksenä,

mutta hän t y h m y y t t ä ä n vei nokian ameriikkaan, suuruudenhuulludessaan, , luuli saavansa vielä enemmän miljoonia omaan taskuunsa,,,

Ollilla on typerä, hän on syyllinen nokian alamäkeen, ja sen hävittämiseen suomalasista käsistä...

Äänestä
  • Mistä lie tänne eksynyt tämmöinen määrä tosi tyhmiä kirjoittajia joilla ei ole hajuakaan yrityksestä nimeltä NOKIA.

    Äänestä

  • tyhmyys tiivistyy kirjoitti:

    Mistä lie tänne eksynyt tämmöinen määrä tosi tyhmiä kirjoittajia joilla ei ole hajuakaan yrityksestä nimeltä NOKIA.

    tein myös.

    Äänestä

  • tyhmyys tiivistyy kirjoitti:

    Mistä lie tänne eksynyt tämmöinen määrä tosi tyhmiä kirjoittajia joilla ei ole hajuakaan yrityksestä nimeltä NOKIA.

    Oletko sinä se ylityhmä???

    Äänestä

Nokiakonsernista lähtee vielä lisää tuhansia työntekijöitä. Sen pääkilpailijoilla on 30% pienempi henkilökunta.

Äänestä

Tuntuu kuin jonkin asteinen 'alasajo' olisi käynnistetty.
En osaa uskoa enää Elopin ajan talousnousuun yhtiössä.

Äänestä

Oli jo paha enne, että luottoluokittaja Moody alensi Nokian roskalainaluokkaan kuuluvaksi. Nyt olisi löydettävä uusia kehityskeinoja.

Äänestä
  • Kanaa

    Äänestä

Kumisaappaasta kännykkään

Aika askeleen otti aikanaan Nokia tuolla askeleellaan.

Kari Kairamo oli se toimitusjohtaja, joka yritii käynnistäät tuota kännykkätuotantoa. Kun rahoitukseen tarvittiin rahaa eivätkä pakinkohtajat ymmärtäneet tästä hienosta ideasta edes sen vertaa kuin sika lusikasta, päätyi Kairamo pettymyksessään itsemurhaan.

Ilmeisesti tiedot sunnitelmasta ja omista prototyypeistäkin oli olemass ja Ollila kumppaneineen ja ilmeisellä oveluudellaankin sai kännykkätuotannon käyntiin.

Ei Jorma Ollilan toimiakaan pidä kyllä väheksyä. Muistan kun katselin Hesarista pörssikursseja ja nokian osakkeen arvo oli muistini mukaan n.1 penni. Noita kun ostaisi taskurahoillaan voisi olla joskus rikas.

Pian tuo ainutkertainen arvonnousu tapahtuikin. Näkemykseni ei olut väärä mutta toteutus kyllä.

Nyt kun romahdus on tapahtunut, vo isenkin ymmärtää. Perusihminen on tyytyväinen jo hyvään tulokseenkin. Ajattelee, että nyt on aika ottaa rennosti, antaa mennä ja huilia.

Noin tehtiin Nokiallakin.

Teollisuuden piirissä tapahtuu vakoilua kopiointia ja konnankoukkujakin, tiedon ja taidon lisäksi.

Kopiot voivat olla alkuperäistä parempiakin, näin myös kännyköissä.

Samsung ja Apple erikoisesti ovat pyyhkäisseet ohi. Kyllähän Elop on lupaillut uusia hienoja kännyköitä Windows-pohjalla, eli ohjelmalla.

Tuo tietokoneisssakin tunnettu Windows ei ole koskaan valmistunut kunnolla toimivaksi. Minullakin on nyt vuorosssa Windows 7.

Kun uusi Lumia saatiin markkinoille se oli jo ilmestyessään markkinoille muita huonompi, ehkä kolmas. Uutuudenhan pitäisi olla muita parempi!

Nokiaa johtaa tuo Eloppi ja suomalainen 10-henkinen Nokian hallitus hyväsyy Elopin suunnitelmat.

Kolme suuripalkkaista ja osaamatonta hallituksen jäsentä sai potkut. Mtä osaamattomia humanisteja ja filosofeja mahtavat nuo kaiken pilaavat ollakaan!

Kunnon osaavia teknokraatteja ja talousmiehiä tarvittaisiin asioiden hoitoon.

Suomella on kyllä osaavia ihmisiä kuten Linus Thorvalds, jok juuri sai Millenium- palkinnon, eräänlaisen Nobelin. Thorvalds on muuten Suomen ruotsalaisia-

Thorvalsin tietokoneohjelmaa ei varmaan olla kysytty tai hänen apuaan pyydetty.

Tuo aseistakieltäytyjä ja osaamaton Marko Ahtisaari on kyllä vastaamassa kännykoiden ulkonäöstä. Marko on kyllä konkinlainen muusikko ja kohta saadaan ehkä viulun muotoisia kännyköitä.

Äänestä

Viimeinen episodi oli kun otettiin Steven Elop toimitusjohtajaksi. Osaamton, suuri ja kallis hallitus on jyväksynyt kaikki Elpin ehdotukset.

Kaikki lippulaivan tuhoojat esiin ja haukuttavaksi.

Äänestä
  • Miksi ei Nokiaa valtaisi jokin suomalainen rahoittaja nyt kun sen saisi miltei ilmaiseksi?
    Valtio?

    Mitä siitä seuraisi?

    Äänestä

Kyllähän Nokia yrityksenä säilyy, mutta ei enää suomalaisena.
Ruvetaan vain ajoissa etsimään tämän maan yrityselämäään jotakin muuta lippulaivaa. Ei liene helppoa.

Äänestä
  • Luottakaamme Rovioon.
    Siinä hehkuu maamme tulevaisuus.

    Äänestä

Maanantaina julkaistaan jotain uutta taas Nokian tiimoilta, onko sekin vain ikävää sen saamme kuulla ja lukea mediasta.
Tuleeko kaikki tipottain, onko taas ikävää vai tuliko pelastus hädän ollessa suurimmillaan, odotellaan hyviä uutisia, salaperäisesti siitä eilen jo ilmoitettiin.
Linnuilla on nyt tulevaisuutta levinnyt hyvää vauhtia maailmalla, Suomessa sentään ensimmäinen Angry Birds Landia avattu, näin muistan jostain lukeneeni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Makriina ek kirjoitti:

Haukkasi lopulta liian ison palan?
Muistammeko sadun sammakosta, joka ahtoi ilmaa kunnes halkesi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu