Mulla on aina ollut f-secure antivirus koneella ja nyt ois taas kohta edessä tilauksen uusiminen....vai uusinko? Kone on 6vuotta vanha ja en tiedä, johtuuko siitä virusohjelmasta, että onko f-secure liian "raskas" jo tähän masiinaan, vai mistä, mutta tää kone jumiutuu aika-ajoin ja on hidas. Kaikki levyn siivoukset sun muut on tehty samoin haitta-ohjelmien tarkistukset, ei ollut mitään.
Nyt mietin tuota ilmaisohjelmaa, olisko se kevyempi suoja? Mulla on rautapalomuuri, modeemissa. Windowsin oma muuri ei ole päällä. Latailen hyvin vähän mitään netistä, ihan vain perussurffailua. Kommentteja kiitos!
MSE vai f-secure?
6
362
Vastaukset
MSE on parempi, koska se on kevyempi ja ilmainen. Itse en maksaisi enää F-securesta, koska sen lisäarvo on kuitenkin pieni tavalliselle käyttäjälle verrattuna ilmaiseen MSE virustorjunta ohjelmaan.
- konmentti
Kannattais laittaa se windowsisin palomuuri päälle.
- .......
Joku sanoi joskus, että on turha pitää kahta palomuuria päällä ja että softamuuri vain hidastaa konetta. Mikä sit on totuus? Pitää ilmeisesti harkita tosissaan tuota ilmaisohjelmaa, luotan kuitenkin sen verran vapusen sanaan, olen niin monet hyvät neuvot häneltä saanut.
Totuus on juurikin toi mitä sinä kirjoitit. Itse olen pärjännyt Windowsin palomuurilla ja monet vuodet.
Tosin monet väittävät että softapalomuuri olisi parempi, mutta itse näen että Windowsin oma muuri riittää hyvin tavankäyttäjälle. Eriasia on "palomuuriharrastajat".- sankko pursis
Windowsin palomuuri on softapalomuuri, vai miten itse luokittelisit sen?
Aloittajalle sanoisin, että porttitasolla toimiva modeemin palomuuri ei korvaa nykyaikaista, päivittyvää, virustorjunnan rinnalla toimivaa softapalomuuria ulospäin menevässä liikenteessä.
Softamuuriksi luokittelisin sellaisen palomuurin, joka ladataa jostakin muualta Windowsiin. ( Esim. Zonealarm). Windowsin palomuuri on jo valmiina, joten sitä ei tarvitse ladata mistään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542978
- 612811
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p462349Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa422341- 632107
- 552015
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41985Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit115926Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123889Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37864