Pelipaikka jalkapallossa?

erässunnuntaifutari

Eli, kuka päättää missä paikassa kukin pelaaja pelaa? Entä mitkä ominaisuudet vaikuttavat siihen? Koko, nopeus, potku, luonne? Tietyistä pelaajista sanotaan että heillä on ns. keskushyökkääjän luonne, millainen se luonne on? Tai mikä ominaisuus erottaa laitahyökkääjän puolustajasta?
Olisin kiitollinen, jos joku osaisi/viitsisi vastata, sillä olen jo jonkin aikaa miettinyt tätä. Minulle on sanottu, että olen selvästi enemmän hyökkääjäluonne ja se on tottakin, minulle on luonnollisinta hyökätä, mutta mistä joku valmentaja voi tietää sen?

1

2341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • truewannabe

      Valmentaja päättää kuka pelaa ja missä. Ominaisuudet toki vaikuttaa ja joukkueen pelitapa. Laiturit ovat usein nopeita, taitavia.
      Keskushyökkääjän tai yleensäkin hyökkääjän luonteen uskon tarkoittavan tietynlaista itsekkyyttä, halua maalintekoon, röyhkeyttä. Laitahyökkääjät ovat usein, kuten sanoin jo, nopeita, ketteriä, taitavia. Kun taas topparit (keskuspuolustajat) ovat yleensä voimakkaita, hyvin puolustavia, pitkiä, vahvoja.

      Valmentajilla on usein kokemusta lajista ja tietynlaista näköä pelaajien eri ominaisuuksiin. Tosin jotkut wannabe -valmentajat saattavat sanoa mitä vain. esim. joku tekee maalin, "sinulla on hyökkääjän luonne" , toinen puolustaa hyvin "sinussa on ainesta loistotoppariksi". Varsinkin nuorten pelaajien kohdalla tällein myös pyritään kehumaan ja kannustamaan tekemään työtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1987
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1912
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1445
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1251
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1219
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      88
      707
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      678
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe