Tuli ostettua miroku jonka mallista ja muusta ei tietoa. Ilmeisesti ase on jostain 80luvulta. Alla teksti B.C MIROKU. Muuta merkintää ei löydy. Kullattu liipasin ja piipuissa merkit ja , mitä tarkottanetvakaan?. Aseessa ejektorit ja on 12/70. Onko kellään tietoo miköä tussari vois olla kyseessä ja mikä se oikee arvo olis?
Miroku ?
26
9167
Vastaukset
- woi olla
No ensinnäkin ei taida olla tussari, vaan ihan tehtaassa tehty haulikko...
Ilmeisesti joku skeet-ammuntaan suunniteltu, koska supistukset on sylinteri ( ) ja parannettu sylinteri eli ns. 1/4 supistus ( )
Tuon arvo riippuu paljon siitä miten hyvässä kunnossa se on. Ja osin myös siitä kelle sen myyt... Paljon yli 400 euron siitä ei ainakaan kannata pyytää.- nikke10
tuota tuota ko. supistusmerkinnät tarkoittavat 1/1 ja 3/4.
- Myllyin
Laatuase, onneksi olkoon.
- Hapientes
Laatuase se on. Hyvin pitkälle samanlainen kuin browningit. Tehty ritarien sapeli teräskestä tuumasi eräs mies. :)
- Radial
Kovin on ohutta tuo Japanin haulikko-osaaminen. En osta. Vasta läpäisyn ja kuvion ampuminen kertoo faktaa. Niiden arvostelu ja vertailu edellyttävät jo osaamista mitä en ole tällä forumilla tsvsnnut.
- Niminerki
Haulikon läpäisykyky ja kuvio on kiinni supistuksesta, piipun pituudesta ja panoksesta. Se ei ole valmistusmaasta kiinni.
- Radial
Riippuu aika paljon valmistajan moraalista. Se moraali kysyy paljonko voi fuskata materiaalien kanssa. Halvempi tehdä jos tinkii läpäisystä. Kiekko särkyy hitaammallakin nopeudella. Rata-aseelle ei nopeus ole tärkeää ja kevyt rekyyli on taas miellyttävämpi ampua.
En osta rata-asetta metsästyskäyttöön.
Tuolla Kaukoidässä on aika kova paine tehdä halpaa ja laadusta ollaan valmiit tinkimään. Aseista tulee sellaisia että eivät tapa ennenkun pääsee perällä nuijimaan. - kötsaaja
Mikäs alaikäinen hupiukko se taas höperöi. Kirjoitusten perusteella metallurgiasta ei tietoakaan ja vielä vähemmän ampuma-aseista.
- Radial
Osaamattomat tunnistaa siitä ettei vastauksessa ole mitään faktoja tai perusteluja. Alaikäiset suurista puheista joita ei kyetä perustelemaan. Kun mitään ei osata ei voi perustellakaan.
Kuuluvat ryhmään "Minä kanssa , sanoi pikkusonni, menen kylän karjaan,(forumille), nostan häntäni pystyyn ja sanon pöyöy." - Kötsaaja
Radial kirjoitti:
Osaamattomat tunnistaa siitä ettei vastauksessa ole mitään faktoja tai perusteluja. Alaikäiset suurista puheista joita ei kyetä perustelemaan. Kun mitään ei osata ei voi perustellakaan.
Kuuluvat ryhmään "Minä kanssa , sanoi pikkusonni, menen kylän karjaan,(forumille), nostan häntäni pystyyn ja sanon pöyöy."Etpä se sinäkään osaa perustella yhtään mitään, joutavia horinoita vaan.
Oletko oikeasti tiliä tekevä aseseppä? - Anonyymi
Ostin kyseisen aseen 80- luvun alussa 12/70 kiinteillä puoli ja täys supparilla. Ase on vieläkin kuin uusi , ei minkäänlaista väljyyttä. Kestää isältä pojalle. Kun oikea oatruuna, niin toimii ja tekee hyvää kuviota . Lakan olen poistanut ja öljynnyt puuosat. Ei lipsu käsistä.
- onkoarvoa
mikä on piippujen mrkinnät, tarkoitan painetta, yleensä baareissa tai paskaleissa, entäs aseen paino?
- Radial
Piippujen merkinnät aika vaihtelevia, riippuvat ajankohdasta ja valmistusmaasta. Sieltä pitäisi löytyä merkinnät supistuksesta, painekoestuksesta, tarkastuslaitoksesta ja piipun tarkasta painosta. Viimeksi mainittu siksi että onko piipuista otettu materiaalia jälkeenpäin esim poraamalla väljemmäksi tai muuttamalla supistuksia. Jos paino ei täsmää pudottaa aseen arvoa, syytä varoa ostamasta. Rata-aseiden rekyyliä (ja läpäisyä) on saatettu pienentää.
- intomyllymäki
Korkealaatuinen ase isältä pojille. Ampumalla ei saa loppuun. Onneksi olkoon.
- Johan_se_kannatti
kaivaa vuoden -12 viestiketju esille...
- ruutitappi
miroku b.c. 12-70 valmistettu -70 luvulla supistusmerkinnät ja - mitä tarkoittaa? japanilaisissa eri merkintä kuin erooppalaisissa ja ameriikkalaisissa. tietääkö joku oikeasti arvailu ei auta asiaa.
- Marko.93
= 1/1 eli täyssuppea ja - = 1/2 eli puolisuppea.
http://www.rihlatuote.fi/hscms/news/11/79/Haulikon-Supistukset.html - Anonyymi
Laatuase,maksoi aikanaan yli 6000mk,kun Valmet 412 oli n.4000mk
- Marko.93
Ite ostin tänään b.c. Mirokun, missä ei myöskään ole mallimerkintöjä. Ase on -80 luvulta, 12/76, 30" piipuilla ja * & ** supistuksilla.
Tässä pari linkkiä missä selviää Mirokun supistukset ja vuosimalli:
http://www.rihlatuote.fi/hscms/news/11/79/Haulikon-Supistukset.html
http://www.kettunet.com/vuosileimat/
(Browning vuosimalli vastaa Mirokun vuosimallia)- vanhatjutut
Onhan toi ihan hienoa vastailla puoli vuotta vanhaan keskusteluun, mutta onko siitä kysyjälle enää hyötyä?
- Marko.93
Niin, ei välttämättä kysyjälle ole hyötyä, mutta jos jotain muuta sattuu joskus askarruttamaan sama kysymys..
- Anonyymi
Oletko hankkinut luvat tohon aseeseen?
- eikunradalle
Hyvä ase. Me ostimma kolmen kimppaan käytetyn Mirokun kuvaamasi kaltaisen kiekon särkijän. Perän jatkeessa oli yleensä vika jos ei pölähtänyt.
- Anonyymi
Olen ampunut skeetiä yli 30 vuotta usean merkkisellä haulikolla m.m. Perazzilla, FN:llä, Rotweililla ja Beretalla, sekä Mirokulla. Kaikki huippuluokan aseita, myös Miroku. Japanilaiset kopsasivat Belgialaisen maailmankuulun FN-haulikon ja todella laadukkaasti. Kestävä ja hyvin tasapainoitettu ase.
- Anonyymi
Mahottoman hyvä nyt FN.
- Anonyymi
Miroku on yksi laadukkaimmista haulikoista parin tonnin hintaluokassa. Suomen maahantuonti oli kymmenisen vuotta katkolla, mutta nyt ilokseni huomasin että merkki on tehnyt comebackin Suomeen Hjorthin toimesta. Täytyy laittaa ostolupa vetämään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3847199Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai886072Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2025558Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi894319Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan623538Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta833483HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok703459Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava93420SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha613217Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan393115