Ikivanha Sony Handycam CCD-FX270E PAL 8

Benkku

Päivää kaikille!
Pakko oli kirjoittaa tänne, kun omistan tuollaisen videokameran ja monta muutakin videokameraa, mutta asiaan...

Eli tule todella laadukas kuva tuosta kamerasta. Ei mitään moitteita, mutta ongelmat alkavatkin sitten äänen puolella. Eli kauhea surina kuuluu äänestä ja puhe kuuluu heikosti surinan takana. Jännemmän tästä tekee vielä se, että kun kamera on kytketty Scart-adapterin ja johtojen kanssa kiinni televisioon, niin surinaa ei tule kuvattaessa juuri ollenkaan, mutta vähän. Heti kun pätkäsee johdot pois, niin surina alkaa taas kuulumaan kuulokkeissa, sekä tietysti siirtyy nauhalle.
Kyljessä siis on sellaiset tavalliset RCA plugit mihin saa sitten vastaavat kaapelit kytkettyä. Heti kun johdon päällä koskettaa tällaisen plugin ulkoreunaa tai mitä tahansa metallista kohtaa, niin surina lakkaa, mutta johtojen täytyy olla kiinni televisiossa. Muuten ei surinat lopu.

Haluaisin apua tähän ongelmaan ja mahdollista korjauksen hintaa. En halua kommentteja tyyliin: Osta parempi kamera toi on nii vi**n vanhaki jo. Haluan vain tietää, että saako tätä kameraa enää pelastettua.

Niin ja unohdinko mainita, että surina kuuluu myös ilman kasettia pesä auki ja pesä kiinni ja vanhojen nauhoitusten toistossa ei kuulu surinaa. Ainoastaan siis jos tallentaa jotakin uutta, niin luonnollisesti surina siirtyy ääneen.

Kiitoksia

4

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asedtre

      Siellä on mikissä jotain maadoitusongelmaa. Kun kytket scartilla koneeseen, niin ne piuhat samalla maadottaa ja siksi ongelma poistuu.

      En tiedä sitten mikä olisi ratkaisu, mutta ehkäpä joku maadoituspiuha on vanhuuttaan irronnut mikkiblukin suunnalta. Ei varmaan oikein selviä avaamatta kameraa.

    • Benkku

      Täytyy kattella. Tiedätkö paljon tollanen tulisi maksamaan liikkeessä jos avaisivat ja korjaisivat?

    • Benkku

      No, tiedättekö? Jos ette niin voihan kameran itsekin avata.

    • benkku3

      Joo sain kameran silloin samana päivänä taas pelittämään uudelleen :) Toimii valvontakamerana nyt ja akutkin on hankittu. Mikissä siellä oli hapettuneet johdot ja vaihdoinkin ne kaikki samantien sinne.

      Kiitoksia vinkeistä ja hyvää jatkoa teille.

      Terveisin: Benkku

      Nimimerkki on eri koska unohdin salasanani enkä jaksanut vielä vaihtaa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe