Kaikkiin hintoihin lisätään 0 ja velattuli maksettua!
Sisäpiiriläinen kertoi kännissä.
Hyperinflaatio kolkuttelee
12
103
Vastaukset
- Antikristus 666
Ja vuokrat eikun jatkaa laskuaan.
- jytky kalsareissa
Sisäpiiriläinen asui vuokralla ja hänen alahuulensa väpätti. Varma tieto.
- The_Rat
Miten usein nollia lisätään? Kerran kuukaudessa? Se riittäisi jo hyperinflaatioksi.
- Pupu1991
Miten velkojen oikeasti kävisi?
- The_Rat
Pupu1991 kirjoitti:
Miten velkojen oikeasti kävisi?
Riippuu miten nopeasti palkat saataisiin seuraamaan perässä...
Euribor nousisi tuossa tilanteessa järjettömiin lukemiin, korko voisi helposti olla yli 100%... Paljonkin yli... Toisaalta *kun* palkat lähtisivät nousemaan, lainan voisi kuitata todella nopeasti pois... Mutta kyllä siinä saatettaisiin aika poikkeuksellisia aikoja elää jonkin aikaa.
Voittajia olisivat ne, joilla olisi sijoituksia euron ulkopuolella. Jos minulla olisi vaikkapa 10 000 euroa valuutassa X ja inflaatio olisi tuon 1 000 prosenttia kuukaudessa, voisin kuitata kuukauden päästä jäljellä olevat velat pois. Tai jos pystyisin kärvistelemään pari kuukautta, ei tarvitsisi edes sijoituksista ottaa kuin 10 prossaa velkojen maksuun.
Tuollaisessa tilanteessa ne kuuluisat lyhennysvapaat, jotka normaalissa elämässä auttaisivat vaikeuksien yli, olisivat merkityksettömiä. Ei lyhennys ole se ongelma, jos kuukauden maksuerästä suurin osa on korkoa. - e
Pupu1991 kirjoitti:
Miten velkojen oikeasti kävisi?
"Miten velkojen oikeasti kävisi?"
kävisi kuten Islannissa,
velat sidottiin inflaatioon lailla, heillä on kurjinta nyt.
- 77888999955555555552
Sepä se. Tämä asia tässä juuri askarruttaakin. Tuli Turun vuokrakämppänikin myytyä. Ehkä olisi kannattanut vaan sekin pitää edelleen vuokralla . Vähän on sen vuoksi sellainen olo kuin kantti ei olisikaan kestänyt inflaatiota vastaan asettelemieni haravien osalta. No tuli silläkin rahalla ostettua sentään autotallipaikka jota tuskin tähän nyt olisin muuten saanut ostettua, ja se oli välttämätönkin muuten hienoon isoon uuteen asuntoon keskusta-alueella. Pörssiinkin olisi siksi nyt varaa vähän laittaa, mutta sitä isompaa notkahdusta odotellessa tämä tilaisuus voi karata käsistä. Pitäisi olla silloin ainakin jonkin verran pörssiinkin sijoittaa jos Espanja ja Italia alkavat erota eurosta ja/tai euro romahtaa. Tällä voi olla suuri psykologinen vaikutus pörssikursseihin jotka saattavat silloin notkahta todella paljon.
- 44556688888888882222
Varsinkin pulitikoille tämä on varsin houkutteleva tapa hoitaa ongelmat. Julkisen talouden rahoitusongelmat tulisivat poispyyhkäistyiksi, kun verotuloa tulvisi ovista ja ikkunoista. Jo pelkästään indeksikorjausviiveet verotaulukoihin nostaisivat verotuloja roimasti ja toisaalta leikkaisivat menoja realitermeissä. Myös kaikista myydyistä asunnoista tulisi myyntivoittoveroa vähintään siitä 90% nousuosasta(aiemmin ostetuista asunnoista ylikin 90%) eli vähintään 27% kauppahinansta tulisi joka myydydstä asunnosta veroa.
Vientiteollisuudellekin se olisi roima parannus kilpailukykyyn maailman markkinoilla.
Kyllä minä uskon että nämä ongelmat tähän inflaatiomalliin päädytään hoitamaan, mutta se on sitten arvoitus josko näin yhtäkkiä hyperinflaatiolla. Veikkaisin että Saksa kuitenkin haluaa ja tuleekin estämään inflaation ryöstäytymisen. hyperinflaatioksi. Mutta sanotaan tuon nolla perään hintoihin vaikkapa 20 seuraavan vuoden sisään, niin se voi jo hyvinkin mennä niin. - perjantai överit
Itse veikkaan, että ne nostaa hintoja niin kauan kun kipukynnys tulee vastaan. Sen jälkeen tulee romahdus. Deflaatiota. Vai millaista painoarvoa annat teollisuuden iskukyvylle? Minusta se ei ole hyvä, Nokiasta puhumattakaan. Ei tule inflaatiota, vaikka kuinka lotrattaisiin, vai onko tullut Japanissa? Ei niitä hommia niin vaan hoidella, Simpsala pim. Voi olla että näennäisesti hinnat nousee, mutta kanalla on jo kaula poikki.
- 77888999999999999999
Nimenomaan numeraalisten hintojen noususta tässä puhe onkin. Minulle on vähän epäselvä tuo kommenttisi. En oikein saa selvää mitä tarkoitat, tuota analogiaasi kansatakaan en ymmärrä lainkaan.
- 66666666
77888999999999999999 kirjoitti:
Nimenomaan numeraalisten hintojen noususta tässä puhe onkin. Minulle on vähän epäselvä tuo kommenttisi. En oikein saa selvää mitä tarkoitat, tuota analogiaasi kansatakaan en ymmärrä lainkaan.
Entä vuokrienkorotukset ?
- 44555666622222222222
66666666 kirjoitti:
Entä vuokrienkorotukset ?
No silloin vuokrat tietenkin kutakuinkin kymmenkertaistuvat nekin. Tosin ehkä vähän enemmänkin kuin kymmenkertaistuisivat siksi kun vuokrat ovat nyt jääneet pahasti jälkeen hintojen ja palkkojen ja verojen kehityksestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668