Sain kokrotetun pysäköintivirhemaksun 52e

johan nyt

Tampereelta , vaikka en ole käynyt siellä enkä ole saanut nähdä ensimmäistäkään lappua. Täysi-ikäinen tyttäreni siellä opiskelee ja itse asun Paimiossa. Mitten tuollaiseen maksuun pitää suhtautua. Lähetänkö sen takaisin vai poltanko vaan pelkästään? En vastaa tyttäreni tekemisistä. Jopa ulosotolla uhkailtiin? Uhkaajana Tampereen kaupunki rahatoimisto.

2

54

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10

      Tuota
      Se menee niin, että pysäköintivirhemaksusta vastaa sekä auton pysäköijä, että sen omistaja/haltija. Jos auton omistaja ilmiantaa virheen tehneen, niin maksu menee tälle, tai esim. todistaa auton olleen luvattomassa käytössä, niin maksu kumotaan. Ellei, niin maksusta vastaa auton omistaja/haltija. Jos maksua ei 30 vrk:n kuluessa virheestä makseta, seuraa korotettu maksu ja jos ei sitäkään, niin auton omistaja/haltija joutuu ulosottotoimenpiteen kohteeksi. Maksu on ulosottokelpoinen ilman tuomiota.
      Maksun voi huoletta poltaa, tai repiä, sillä ulosottomies ei tee sillä mitään.

    • Ei voi olla vaikeeta

      *huokaus*

      No jos sinä omistat auton, ja tytär on sen väärin parkkeerannut, niin annapa lappu tyttärelle maksettavaksi.

      Ei oo vaikeeta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe