Jodi Picoult kirjoittaa tosi hyviä kirjoja. Niitä on suomennettu laiskanpuoleisesti, mutta tähän mennessä ainakin "19 minuuttia" ja "Sisareni puolesta" on suomennettu. Jälkimmäisestä on tehty se Cameron Diazin tähdittämä floppileffakin. Se epäonnistui kun se lähti poikkeamaan Picoultin kirjasta.
Picoultin kirjoja kannattaa lukea jos vain kielimuurin yli pääsee. Niissä usein on meno kuin salapoliisikirjoissa kun saa arvailla kuka on tehnyt mitäkin. Picoultilla on tosi mahtavat tiedot erilaisista yksityiskohdista kuten DNA:n käytöstä oikeudessa ja hän hyödyntää tuollaisia tietoja taitavasti kirjoissaan. Oikeussalijutuissa hän on melkein Grishamin tasoa vaikka ei lakimies olekaan.
Lisäksi ne ovat oikeasti liikuttavia. Usein lukenut niitä kyynelehtien.
Picoultin kirjoissa isoin mutta on saatavuus. Vain harvoin käy nin hyvin, että niitä kirjoja, joita kirjasto ei ota valikoimiin, löytyisi divarista. Hesan Akateemisessa tai muusta ison paikkakunnan kirjakaupasta niitä voi löytyä suoraan hyllystä.
Suosittelen lämpmästi. Hyvä mahdollisuus että yllätyt myönteisessä mielessä kun vertaat muihin kirjailijoihin luettavuudessa, kiinnostavuudessa ja tiedossa.
Jodi Picoult! Jess!!
JP_on_nasta
0
116
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514535Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1272971Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741710Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051553Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551304
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075