Olen aikeissa ostaa järkkärin, mutta vaihtoehtoja on kaksi.
canon 600d ja nikon 5100.
kumpiko minun kannattaisi hankkia, vai onko se lähinnä maku kysymys? Kumpi parempi? Kiitos.
canon 600d ja nikon 5100.
kumpiko minun kannattaisi hankkia, vai onko se lähinnä maku kysymys? Kumpi parempi? Kiitos.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Liikut vaarallisilla vesillä laittamalla vastakkain Canonin ja Nikonin.
Pääosin makuasia ja kannattaa katsoa systeemejä kokonaisuutena ennen päätöstä, eikä tuijottaa vain yhteen runkoon.
Rungot melko samanlaisia:
http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_eos600d&products=nikon_d5100
Canonissa hieman parempi etsin, Nikonissa puolestaan tarkennustäplät tiheämmässä, mistä etua mm. lintuparven kuvauksessa.
Nikoniin saa myös GPS:n lisälaitteena.
Tuossa Nikonissa ei kuitenkaan enää ole tarkennusmoottoria rungossa, mikä vaatii AF moottorin objektiivissa. Puute rajoittaa käytettävissä olevaa objektiivivalikoimaa ja pitää ottaa huomioon hankinnoissa.
Molemmat ovat ok. Katso kummasta saat tarjouksen järkevällä objektiivilla. Nikonilla on hyvä f/1.8 35 mm. Canonilla taas f/2.0 35 mm. Jos ei välitä hämäränuvauksesta niin Canonin uusi f/2.8 40 mm pannukakkukin on harkinnan arvoinen.
Kiitos! taidankin sitten ostaa canonin, kiertelin liikkeissä eilen ja myyjät totesivat että canonia myydään paljon enemmän kuin nikonia. mutta saahan sitä puhella,voi olla tottakin..
Joo voi olla että Suomessa myydäänkin. Maailmanlaajuisesti ovat jokseenkin tasavertaisia.
Aloitus on siis trollausta.