Collien spondyloosi/ hoitoa vai lopetus?

Hoito vai lopetus?

Sain hiljattain lääkärinlausunnon, jonka mukaan 4.5-vuotiaan collieni selän tilanne on "tyypillinen 13-vuotiaalle koiralle", spondyloosi näkyi useammassa nikamassa.
Lääkäri oli hoidon kannalla: suositteli hierontaa, fysioterapiaa, akupunktiota ja uimista. Lääkityksenä Pentosaanipolysulfaatti-pistoksia 1'vko, muulloin kipulääkitys päivittäin ja lisäksi nivelten oloa parantavaa ravintoainelisää päivittäin.
Ongelmia kuitenkin on. Koira sairasti n.2 vuotta kroonista suolistotulehdusta joka diagnosoitiin vasta akuutin vuotavan vatsahaavan myötä. Tämä jätti jälkensä vatsaan ja suolistoon joiden herkkyys ei todennäköisesti siedä jatkuvaa kipulääkitystä. Vatsatutkimusten myötä tuli myös haima-epäilys. Arvot ovat hieman alle viitearvojen ja vähärasvainen kotiruoka on pitänyt koiran vatsan kunnossa, tästä johtuen eläinlääkäri ei suositellut omega-öljyn syöttämistä. Riski haiman tulehtumiselle on liian todennäköinen.
Akupunktio olisi hyvä, mutten löydä kotiin tulevaa lääkäriä, sillä autokyydin tärinät sekä stressaavat koiraa että pahentavat kiputiloja. Pakollinen kotimatka siis pilaisi hoidosta saatavn hyödyn.
Olen pohtinut millaista koiran elämänlaatu tulisi olemaan? Hoitaisinko 13-vuotiasta koiraa vastaavalla selällä? Jos lähden hoitamaan, onko se vain itselleni jatkoaikaa luopumisentuskan siirtämiseen koiran kustannuksella?
Koiralla on koko elämänsä ajan ollut mahtava luonne ja elämänhalu, mutta myös remmirähinää jatkuvasta kivusta johtuen, se ei juurikaan leiki, on pienilläkin lenkeillä "perästävedettävä" ja läähättää aina lenkeillä mitä ilmeisemmin kivusta johtuen. Lisäksi koiran takajalat asettuivat kintereistä pihtiasentoon sen ollessa 5 kuukautinen, mikä taas aiheuttaa lihasjumeja ja lisää kipuja.
Ikävintä on se, että en ole tiennyt edellä mainitun johtuvan kivuista koska tälläistä on ollut pentuajan loppumisesta saakka. Olen ajatellut koiran vain olevan "tuollainen tyyppi".
Onko kellään kokemusta vastaavasta tilanteesta? Entä hoidosta spondyloosin suhteen?

1

328

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tupuna-pupu

      Kuinka siellä ratkaisu tuli?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      537
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe