Sain hiljattain lääkärinlausunnon, jonka mukaan 4.5-vuotiaan collieni selän tilanne on "tyypillinen 13-vuotiaalle koiralle", spondyloosi näkyi useammassa nikamassa.
Lääkäri oli hoidon kannalla: suositteli hierontaa, fysioterapiaa, akupunktiota ja uimista. Lääkityksenä Pentosaanipolysulfaatti-pistoksia 1'vko, muulloin kipulääkitys päivittäin ja lisäksi nivelten oloa parantavaa ravintoainelisää päivittäin.
Ongelmia kuitenkin on. Koira sairasti n.2 vuotta kroonista suolistotulehdusta joka diagnosoitiin vasta akuutin vuotavan vatsahaavan myötä. Tämä jätti jälkensä vatsaan ja suolistoon joiden herkkyys ei todennäköisesti siedä jatkuvaa kipulääkitystä. Vatsatutkimusten myötä tuli myös haima-epäilys. Arvot ovat hieman alle viitearvojen ja vähärasvainen kotiruoka on pitänyt koiran vatsan kunnossa, tästä johtuen eläinlääkäri ei suositellut omega-öljyn syöttämistä. Riski haiman tulehtumiselle on liian todennäköinen.
Akupunktio olisi hyvä, mutten löydä kotiin tulevaa lääkäriä, sillä autokyydin tärinät sekä stressaavat koiraa että pahentavat kiputiloja. Pakollinen kotimatka siis pilaisi hoidosta saatavn hyödyn.
Olen pohtinut millaista koiran elämänlaatu tulisi olemaan? Hoitaisinko 13-vuotiasta koiraa vastaavalla selällä? Jos lähden hoitamaan, onko se vain itselleni jatkoaikaa luopumisentuskan siirtämiseen koiran kustannuksella?
Koiralla on koko elämänsä ajan ollut mahtava luonne ja elämänhalu, mutta myös remmirähinää jatkuvasta kivusta johtuen, se ei juurikaan leiki, on pienilläkin lenkeillä "perästävedettävä" ja läähättää aina lenkeillä mitä ilmeisemmin kivusta johtuen. Lisäksi koiran takajalat asettuivat kintereistä pihtiasentoon sen ollessa 5 kuukautinen, mikä taas aiheuttaa lihasjumeja ja lisää kipuja.
Ikävintä on se, että en ole tiennyt edellä mainitun johtuvan kivuista koska tälläistä on ollut pentuajan loppumisesta saakka. Olen ajatellut koiran vain olevan "tuollainen tyyppi".
Onko kellään kokemusta vastaavasta tilanteesta? Entä hoidosta spondyloosin suhteen?
Collien spondyloosi/ hoitoa vai lopetus?
Hoito vai lopetus?
1
298
Vastaukset
- tupuna-pupu
Kuinka siellä ratkaisu tuli?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi485699Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3235517Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934701Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos702535Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92196Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181988Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541965Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu361894Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont381850Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762