Sain hiljattain lääkärinlausunnon, jonka mukaan 4.5-vuotiaan collieni selän tilanne on "tyypillinen 13-vuotiaalle koiralle", spondyloosi näkyi useammassa nikamassa.
Lääkäri oli hoidon kannalla: suositteli hierontaa, fysioterapiaa, akupunktiota ja uimista. Lääkityksenä Pentosaanipolysulfaatti-pistoksia 1'vko, muulloin kipulääkitys päivittäin ja lisäksi nivelten oloa parantavaa ravintoainelisää päivittäin.
Ongelmia kuitenkin on. Koira sairasti n.2 vuotta kroonista suolistotulehdusta joka diagnosoitiin vasta akuutin vuotavan vatsahaavan myötä. Tämä jätti jälkensä vatsaan ja suolistoon joiden herkkyys ei todennäköisesti siedä jatkuvaa kipulääkitystä. Vatsatutkimusten myötä tuli myös haima-epäilys. Arvot ovat hieman alle viitearvojen ja vähärasvainen kotiruoka on pitänyt koiran vatsan kunnossa, tästä johtuen eläinlääkäri ei suositellut omega-öljyn syöttämistä. Riski haiman tulehtumiselle on liian todennäköinen.
Akupunktio olisi hyvä, mutten löydä kotiin tulevaa lääkäriä, sillä autokyydin tärinät sekä stressaavat koiraa että pahentavat kiputiloja. Pakollinen kotimatka siis pilaisi hoidosta saatavn hyödyn.
Olen pohtinut millaista koiran elämänlaatu tulisi olemaan? Hoitaisinko 13-vuotiasta koiraa vastaavalla selällä? Jos lähden hoitamaan, onko se vain itselleni jatkoaikaa luopumisentuskan siirtämiseen koiran kustannuksella?
Koiralla on koko elämänsä ajan ollut mahtava luonne ja elämänhalu, mutta myös remmirähinää jatkuvasta kivusta johtuen, se ei juurikaan leiki, on pienilläkin lenkeillä "perästävedettävä" ja läähättää aina lenkeillä mitä ilmeisemmin kivusta johtuen. Lisäksi koiran takajalat asettuivat kintereistä pihtiasentoon sen ollessa 5 kuukautinen, mikä taas aiheuttaa lihasjumeja ja lisää kipuja.
Ikävintä on se, että en ole tiennyt edellä mainitun johtuvan kivuista koska tälläistä on ollut pentuajan loppumisesta saakka. Olen ajatellut koiran vain olevan "tuollainen tyyppi".
Onko kellään kokemusta vastaavasta tilanteesta? Entä hoidosta spondyloosin suhteen?
Collien spondyloosi/ hoitoa vai lopetus?
Hoito vai lopetus?
1
329
Vastaukset 1
- tupuna-pupu
Kuinka siellä ratkaisu tuli?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43945
- 95933
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116731
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80678Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34624- 43621
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20545- 33533
- 36522
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 25502
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44486Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok107483Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460- 44454
- 61435