Ja millä annostuksella ? Joudun jo nyt syömään melatoniinia 15 mg. Enkä halua sitä syödä. Pienemmät annokset ei auta. Kävin hakemassa tryptofaanipurkin. 300 mg. ja 3 yötä ottanut 3000 mg. Uni tulee siinä 5-6 tunnin päästä. enpä osaa sanoa onko siitä ollut hyötyä. Jos en ota mitään voi mennä helposti aamu seitsemään. Nyt oon kuitenkin 3-4 maissa nukkunut kun ottanut pillerin 21-22 maissa. Myyjä sanoi että tuo 5 htp vaikka onkin 100 mg. On kolme kertaa vahvempi kuin tuo tavallinen tryptofaani 300 mg annostuksella per tabletti ? Käsitinkö nyt siis oikein ? Vastaako htp 5 900 mg tavallaista tryptofaania. VAi tarkoittiko että se vastaa 300 mg tavallista tryptofaania ? Ongelmani on vain että ei väsytä. Ei kyl masenna aikä ahdista. Et kumpi parempi ja millä annostuksella ? Paljon kysymyksiä. Jospa joku vois kaikkiin vastata ?
5 htp vai tavallinen tryptofaani unettomuuteen ? Kumpi parempi ?
2
604
Vastaukset
- .
Ei taida noista olla vielä paljoa tieteellistä tietoa. Enemmän käytönnönläheistä kokemustietoa. Minö en toki tiedä missä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tryptofaani
http://fi.wikipedia.org/wiki/5-Hydroksitryptofaani
Minulle tryptofaani kävi paremmin kuin 5-htp. Minkä takia, en tiedä.
Olen silti ymmärtänyt että kysymys on samasta aineesta, sen eri kehitysvaiheessa. Toki tuokin tieto voi olla väärä.
Kaippa kokeilemalla oppii tietämään kumpi soveltuu paremmin. Molemmistahan noista väitetään että auttavat nukkumisessa. - Luulen että
kokeilemalla oppii tietämään mikä auttaa nukkumiseen.
Minulle sopi tryptofaani paremmin, annoksella n.5mg. Joskus enemmän joskus vähemmän.
Lisäksi lempiminen auttaa. Jos ei lemmi, en tiedä miten sitten onnistuu..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984842Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701333En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5831253- 531135