Lukio liikunnasta VALAISKAA!

Lukiossa on pakko ymmärtääkseni suorittaa 2 kurssia liikuntaa. Voiko ne suorittaa vaikka heti ensimmäisenä vuonna nopeasti pois, niin ettei tarvitse kahtena seuraavana vuonna ottaa liikuntaa yhtään? Kuinka monta tuntia liikuntaa yhteen kurssiin sisältyy viikossa?
183542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ainakin meidän lukiossa liikunta pitää suorittaa kahtena vuonna, ei siis kumpaakin kurssia samana vuonna. Liikuntaa tulee 3 tuntia viikkoon, jolloin jokainen tunti kestää 75 min. On se lukion liikka ihan kivaakin! ei ole mitään kuntotestejä ja mittauksia niinkuin peruskoulussa!:)

Äänestä
  • "ei ole mitään kuntotestejä ja mittauksia niinkuin peruskoulussa!:)"

    Äläpä sano tuommoista faktana, ei meinaan ole kurssit samanlaisia kaikissa lukiossa; omassa oli cooppereita, kuntotestejä, leuanvetoa luokan edessä muiden laskiessa ja muuta "kivaa".

    Pääosin kurssit olivat kyllä ihan mukavia, vaikka yläasteella liikuntaa inhosinkin.

    (Ja myös omassa lukiossa joutui kursseja suorittamaan kahtena vuotena, ei siis voinut ottaa 1. vuodelle kahta kurssia.)

    Äänestä

  • 16+16 kirjoitti:

    "ei ole mitään kuntotestejä ja mittauksia niinkuin peruskoulussa!:)"

    Äläpä sano tuommoista faktana, ei meinaan ole kurssit samanlaisia kaikissa lukiossa; omassa oli cooppereita, kuntotestejä, leuanvetoa luokan edessä muiden laskiessa ja muuta "kivaa".

    Pääosin kurssit olivat kyllä ihan mukavia, vaikka yläasteella liikuntaa inhosinkin.

    (Ja myös omassa lukiossa joutui kursseja suorittamaan kahtena vuotena, ei siis voinut ottaa 1. vuodelle kahta kurssia.)

    Kiinnostaisi tietää mistä miinukset? Ihan totta puhuin enkä mielestäni edes sanonut mitään minkä näkisin noin paljon närää herättävän?

    Äänestä

Liikunnan pitäisi olla kokonaan vapaaehtoista lukiossa, koska kyseessä on niin turha aine. Ne kaksi kurssia olivat yhtä tuskaa. Lintsasin tosin suuren osan tunneista. Näin jälkeenpäin ajatellen olisi sitä voinut enemmänkin pinnata.

Äänestä

OLEN TÄYSIN SAMAA MIELTÄ EDELLISEN KANSSA! Liikunta on aivan turhaa ja saisi olla vapaaehtoinen aina. Voiko ihan noin vain lintsata? Eikö ihmetellä jos aina pinnaa?

Äänestä
  • Omassa koulussani ainakin onnistui ihan hyvin. En tietenkään aina voinut olla poissa, mutta onnistuin kuitenkin jättämään aika suuren osan tunneista väliin ilman sen kummempia selityksiä.

    Äänestä

tarviiks lukios käydä suihkussa liikkatunnin jälkeen?

Äänestä

No tuskin tarvitsee, itse en ainakaan ole menossa vaikka tarvitsisikin... :p

Äänestä
  • Mukavaa sitten haista hielle koko loppupäivä huonosti ilmastoidussa luokkahuoneessa.

    Äänestä

  • Meillä ainakin oli liikunta ajoitettu viimeiselle tunnille, joten ei tarvinnut käydä suihkussa.

    Äänestä

Muistan, miten kamalaa liikunta oli yläasteella.. :D Jos et torjunut palloa, sua vihattiin. Kaikki muuttui lukiossa ;)

Äänestä

Jep, ei meillä lukiossa kukaan nauranut/syrjinyt/vihannut ketään heikommat liikuntataidot omistavaa henkilöä.

Vihasin liikuntatunteja yläasteella. Lukiossa itse asiassa tykkäsin liikunnasta, vaikka niitä samoja salibandyjä sun muita pelattiin lukiossakin. Porukkamme oli mainio, eikä kukaan kiusannut/syrjinyt ketään. Sinänsä mainiota, sillä meitä oli 30 poikaa.

Muutenkin lukiossa meno muuttuu täysin, varsinkin jos haet johonkin lukioon, johon tarvitsee suuremman keskiarvon kuin 6.

Äänestä

Kaksi kurssia on, mutta ne pitää suorittaa kahtena vuotena eli yksi kurssi/vuosi, ainakin meidän lukiossa.
Meillä tunteja tulee kolme/viikko, yksi "tunti" on tosin 75 minuuttia.

Itse(kään) en järin koululiikkunasta välitä, mutta toisaalta jäi tuolta ekalta vuodelta ihan hyvä maku suuhun liikkunasta, koska meillä oli (elämäni ensimmäistä kertaa) ihan mukava maikka. :)
Saatiin itse päättää mitä tehdään kurssin aikana ja, vaikka seassa oli pari testiäkin niin ei haitannut edes tällaista sohvaperunaa kuin itse olen. Ja sain jopa 7:n kurssiarvosanaksi, heh.
Riippuuhan tuo paljon opettajasta, mutta kannattanee antaa tuollekin kurssille mahdollisuus, se voi jopa yllättää iloisesti yläasteen pakkoväännön jälkeen.

Äänestä

45 minan tunteja on viisi, eli ihan normi viikkotuntimäärä/kurssi. Kivempaa kuin yläasteella, vähän kypsempää meininkiä. Meillä oli pakollisena 1500m, ei muuta testejä. Suoritustiheys riippuu ihan lukiosta ja miten niille kursseille pääsee, mutta ainakaan meillä ei voi suorittaa samana vuonna.

Liikat laitetaan vikoille tunneille lukujärjestykseen, ei siis sinänsä haittaa muuta koulua (hiki haisee yms.), mutta päivät venyvät aika pitkiksi. Esim. meillä vikat liikkatunnit loppuivat 16.35. Opesta kiinni, kuinka tiukasti ajasta pitää kiinni. Tunnit olivat ainakin meillä jaettu kahteen tuplatuntiin ja yhteen yksittäiseen.
Toivottavasti olet saanut apua täältä sivulta :D

Äänestä

Minä olen aina pitänyt liikunnasta. Tietenkin yläasteella erinomaiset liikkujat "syrjivät" heikompia. Itse en tosin tuollaiseen ryhtynyt. Kymppi silti paukahti. Lukiossa tuokin muuttui, mikä tietysti lisäsi intoa =)

Äänestä

Menkää IB:lle. Siellä liikunta on vapaaehtoista.

Äänestä
  • IB:llä ei ole ollenkaan liikuntatunteja, joten siinä mielessä ei voida puhua mistään vapaaehtoisesta. Toisaalta CAS:iin kuuluu 50 t. liikuntaa ("actionia"), joka hoidetaan A) koulun ulkopuolella tai B) laskemalla esim. Vanhojen tanssiharjoitukset liikkunnaksi.

    Äänestä

Liikunta ei todellakaan ole turhaa vaan mukavaa ja leppoista touhua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luuukioooo kirjoitti:

Lukiossa on pakko ymmärtääkseni suorittaa 2 kurssia liikuntaa. Voiko ne suorittaa vaikka heti ensimmäisenä vuonna nopeasti pois, niin ettei tarvitse kahtena seuraavana vuonna ottaa liikuntaa yhtään? Kuinka monta tuntia liikuntaa yhteen kurssiin sisältyy viikossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu