Miksi scn ja dianetiikka sopivat kaikille?

sateenkaari

Koska sellaista asiaa kuin täydellisyys, ei ole olemassakaan, kaikille maailman ihmisille tapahtuu jossain elämän vaiheessa pieniä tai suuria ongelmia(puhumattakaan katastrofeista tai skandaaleista). Kuinka moni ihminen tietää siinä tilanteessa, mitä pitäisi tehdä tai miten ongelmasta pääsisi eroon? Ongelmiahan ei pitäisi ratkaista siten, ongelman ratkaistu luo uuden ongelman tulevaisuudessa, vai mitä?
Scientologia ja dianetiikka ovat ikään kuin:
-pelastusrengas, kun laiva on uppoamaisillaan
-kypärä, kun on pyöräonnettomuus
-laskuvarjo, kun lentokone on yhtäkkiä hajonnut

Jos sinulla on auto, niin onhan paljon helpompaa ajaa autoa ilman onnettomuuksia, jos tunnet liikennemerkit, vai mitä?
Scientologia ja dianetiikka antavat sinulle elämää koskevat liikennemerkit.
Ajatelkaapa miten TÄRKEÄ rooli äideilla on tässä maailmassa. He (kaikesta tasa-arvosta huolimatta täällä Suomessa) kuitenkin kasvattavat lapsensa elämistä varten. Eikö ole tärkeätä, että äidit tietäisivät ne elämään kuuluvat "liikennemerkit" , mitä voisivat jakaa lapsillensa? Varmasti jokainen äiti haluaisi jakaa lapsillensa ne tiedot, miten juuri hänen lapsensa ei astuisi elämässä eteen tupsahtaviin "ansoihin" (vääränlaiset ihmiset ym.ym.).
Dianetiikka ei ole uskonto, se on tiede mielenterveydestä, siksi jopa eri uskontokuntaan kuuluvat ihmiset ovat saaneet luvan heidän "guruiltaan" sen harjoittamiseen.
Jokaisessa uskonnossa on joitakin samoja päämääriä. Yksi monista on se, että ihmiset pystyisivät antamaan anteeksi. Se on tosin ihmisille se vaikein asia. Scientologiassa ja dianetiikassa on kursseja, miten tällaisen kyvykkyyden voi saada itselleen.
Scientologia on todellakin peli, jossa kaikki voivat voittaa.

9

611

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tutkija

      reppanaa. Taidat uskoa vielä joulupukkiin.

      • Kokenut

        Ei tarvi reppana uskoa (älä usko mitään, tee omat havaintosi) kun tietää miten asiat ovat.


      • sateenkaari

        On IKÄVÄÄ, jos et ole saanut minkäänlaisia oivalluksia scientologiasta.
        Toivon Sinulle kaikkea hyvää kaikesta huolimatta!


      • uskoani

        että ei täältä mitään järkevää vastausta saa. voivottelevat vaan kun eivät osaa vastata kysymyksiin. tosin noihin kysymyksiin ei ole vastausta, paitsi jos keksii jotain mielikuvitus-juttuja.


      • IKNOW
        uskoani kirjoitti:

        että ei täältä mitään järkevää vastausta saa. voivottelevat vaan kun eivät osaa vastata kysymyksiin. tosin noihin kysymyksiin ei ole vastausta, paitsi jos keksii jotain mielikuvitus-juttuja.

        Mihinkäs kysymykseen sinä sitten tarvitset vastauksen? Minkälainen vastaus mielestäsi on järkevä?

        Minkäslaisia asioita on vaikea ymmärtää? Tietysti sellaisia mistä itsellä ei ole minkäänlaista realiteettia/ymmärrystä. Jos lähdemme tutkimaan jotain asiaa mikä meitä kiinnostaa on meidän alettava perusteista ja edettävä porras kerrallaan ylöspäin. Sitä mukaa kun voimme itse havaita asioiden olevan niin kuin ne on esitetty, voimme ymmärtää aikaisemmin ymmärtämättömiä asioita (näitä ymmärtämättömiä asioita esitetään usein järjettömiksi).


    • Tutkija

      Tervehdys sinulle!

      Kirjoitat palstalla paljon ja näkee että olet hyvä ihminen, en todellakaan ole halunnut mitätöidä asioita jotka ovat sinulle tärkeitä.

      Enemmän olen vaan huolissani siitä ettet tule missään tapauksessa hyväksikäytetyksi, etkä joudu sotkuihin joista on vaikea päästä eroon.

      Aion edelleen kirjoittaa lisää tietoa kokemuksieni pohjalta tällä palstalla, aikaa vaan on niin kovin vähän työkiireiden vuoksi. Seuraa kuitenkin keskustelua...

      • sateenkaari

        Tervehdys Sinullekin Tutkija!!

        Yritän pitää kunniasääntöä: "Ole oma neuvonantajasi", sisällä.

        Toivotan Sinulle kaunista heinäkuuta ja paljon makeita mansikoita!!!


    • Anonyymi

      Onko täällä niitä, jotka ovat auditoinnin avulla saaneet tunnesävynsä nousemaan ja voivat sen johdosta nyt paremmin ja ovat kyvykkäämpiä? Olisi kiva kuulla.

      • Anonyymi00009

        Kyllä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 70
      539
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe