Ollaan ensimmäistä kertaa lähdössä Mallorcalle heinäkuussa. Kaikkia vinkkejä otetaan mielellään vastaan (lapseton 40-v pariskunta), mutta olisi yksi kysymyskin. Bussiyhteydet ovat ilmeisesti hyvät ja autoa ei ajateltu vuokrata. Itsemme tuntien ei kovin montaa päiväretkeä viitsitä viikon aikana tehdä, joten onkohan tällainen miettimäni kokopäivän retki järkevä:
Aamulla bussilla Alcudia -> Palma. Kiertelyä Palmassa, ehkä vähän shoppailua ja lounas. Sitten raitiotietä pitkin Solleriin. Kiertelyä siellä ja lopuksi bussilla Alcudiaan (ei siis enää Palmaan takaisin).
Onko kukaan kiertänyt noin, meneekö hermo ja puoli yötä ennen kuin pääsee takaisin "kotiin"? Tuleeko siis liian pitkä lenkki yhdelle päivälle, jos haluaa Palmasta ja Sollerista jotain nähdäkin. Mitä mieltä?
Päiväretki Alcudiasta
7
680
Vastaukset
- 2/viikko
Ei mene puoliyötä ei edes iltaakaan jos tähän aikatauluun on uskomista,eli viimeinen bussi Sollerista Alcudiaan lähtee jo klo.15.10 (sunnuntaisin bussi ei liikennöi).
http://www.soller1.com/es/cms.php/viaje/horarios/bus_L354_verano?l=es
Aika kiirettä saatte pitää jos meinaatte molemmat paikat yhtenä päivänä kierrellä,itse Palmassa on jo nähtävää paljon,lisäksi sitten ne ostokset ja lounas.
Itse varaisin molempiin kohteisiin yhden lomapäivän. - don Luis
Ensikertalaisen on hieman työläämpää löytää kaikkia niitä paikkoja joihin aikoo tutustua,joten aikaa kuluu.Sollerin osuus on nopeammin suoritettu joten,ehkä sen ehtii"hikisesti"tehdä.Pitää varmaan olla ajoissa liikkeellä,vaikkakin Palman kaupat aukeavat 9-10 aikoihin,joten turha aikaisuus ei juuri hyödytä.Mielenkiintoinen retki siitä varmaan syntyy.Onnea yritykselle!!
- 1616
Valmis retki voisi olla hyvä vaihtoehto? Yhdessä päivässä ei ehdi kuin pintaraapaisun tosin mutta on varmasti vaivan arvoinen reissu!
- alcudiafan
Olen tehnyt reitin päinvastoin. Menin bussilla aamupäivälla Solleriin ja sieltä junalla Palmaan. Palmasta menee busseja Alciduaan myös myhään illalla eli ehtii katsella Palmaa monta tuntia.... jos nyt haluaa kaikki nähdä samana päivänä.
Suosittelen myös retkeä tippukiviluolaan Puerto Cristossa... mahtavaa.. - Reissuun1234
Kiitos vinkeistä! Toiseen suuntaanhan ei tullut edes mieleen mennä, joten kannatti kysyä :-) Taidamme siis tehdä sen toisin päin ja mahdollisesti sitten käydä Palmassa vielä uudemman kerran, jos siltä tuntuu. Tai tippukiviluolassa.
- neitsyiiiiiit86
Hei, milloin olette menossa? me mennään mieheni kanssa 14-21.7 (:
- bus excursiones
Paljon kiitoksia tiedoista jatkuu, olen ollut viime aikoina ja käyttää siirron yritys Jätän linkin tapauksessa on oman edun
http://www.busmallorca.es/excursiones/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1901429Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231218- 50958
- 70910
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52813Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53810- 56792
- 81775
- 102774
- 33722