Elarit takautuvasti vai ei?

katinkontit9

Kyselisin muilta kokemuksia, kun itse olen saanut kahdenlaisia vastauksia...

Eli muutin lapseni kanssa lapsen isän luota pois 1.4. Aika lastenvalvojalle huoltajuussopimuksen tekoon saatiin suuren jonon vuoksi vasta heinäkuulle. Lapsen isä ei ole suostunut osallistumaan lapsen kuluihin lainkaan vedoten rahattomuuteensa. Joutuuko lapsen isä maksamaan elatusmaksuja huhti - kesäkuulta takautuvasti kun sopimus on tehty, vai jääkö nuo kolme kuukautta vaan tappiokseni kun sopimusta ei varsinaisesti ole siltä ajankohdalta ollut olemassakaan?

Seuraava kysymykseni koskee yhteishuoltajuutta. Onko siinä mitään miniminäärää, paljonko lapsen pitää olla etävanhemman luona kuukaudesta?

15

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soosupaholainen

      Jos sopimuksessa lukee, että elatusapu maksetaan 1.4. lähtien ja elatusvelvollinen sopimuksen allekirjoittaa, niin sitten hän se maksaa 1.4. lähtien (tai haet ulosoton kautta).
      Huoltomuodolla ta tapaamisilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Mitään minimimäärää ei ole, tapaamissopimusta ei ole edes pakko tehdä, ja vaikka sellainen on, et voi pakottaa etävanhempaa ottamaan lasta luoksensa, jos hän ei halua.

    • Isä!!

      Hoida lapsia vain joka toinen viikko... toimita lapset joka toinen viikko isälle ja unohda elarit ja sossu

    • katinkontit9

      Vuoroviikko-systeemi ei ikävä kyllä sovi lapsen isälle, kun hän on suurimman osan kuukaudesta reissuhommissa. Ottaa lasta luokseen pariksi päiväksi kerran kuukaudessa tai kahdessa.

      • yh-mama

        Minä kävin valvojalla ja mulle sanottiin että jos isä ei maksa tiettyyn päivään mennessä, ilmoitan kelaan ja kela maksaa mulle. kela perii sen sitten isältä.
        ja kyllä ne myös maksaa sen takautuvasti.


      • sossupaholainen
        yh-mama kirjoitti:

        Minä kävin valvojalla ja mulle sanottiin että jos isä ei maksa tiettyyn päivään mennessä, ilmoitan kelaan ja kela maksaa mulle. kela perii sen sitten isältä.
        ja kyllä ne myös maksaa sen takautuvasti.

        Maksavat siitä päivämäärästä joka sopimuksessa lukee. Eli jos sopimuksessa lukee, että sopimus on voimassa 1.4. lähtien, maksavat 1.4. lähtien, jos sopimuksessa lukee 1.7. lähtien, maksavat 1.7. lähtien.
        Tarkoitin sitä, että jos isä ei suostu allekirjoittamaan sopimusta joka olisi voimassa 1.4. lähtien, ei lastenvalvoja voi häntä siihen pakottaa. Silloin sinun on vietävä asia oikeuteen jos haluat maksun takautuvasti.


    • rfgergrg4

      niin, ainahan voi hakea takautuvien perimättä jättämistä tai tai sitten niin, että elarit vanhenee 5 vuodessa.

    • l,öl,öl

      ymmärtääkseni lastenvalvojalla tehdyn sopimuksen mukaan menettelette ja jos isä kieltäytyy maksamasta takautuvasti niin et saa penniäkään.
      oikeusteitse asia vietynä toimii tuo takautuvasti.
      jos et saa nyt mitään niin etkö voisi pyytää kelasta sitä minimijuttua?

    • katinkotit9

      Eli juttu on pakko viedä oikeuteen, jos haluaa että isä hoitaa oman osansa lapsen elatuksesta alkaen siitä lähtien kun emme ole enää saman katon alla asuneet? Tuntuu ihan uskomattomalta, että tuo jäisi muuten minun tappiokseni, kun eihän se minun ja lapsen syy ole että lastenvalvojalle on neljän kuukauden jonot :-/

      Meillä on ollut rahallisesti tosi tiukkaa, ja olen joutunut lainaamaan rahaa jotta olen saanut kaikki pakolliset menot (ruoka, vuokra, lapsen vaatteet) maksettua. Joka kuu ollaan jääty tuo reilu 100e budjetissa miinukselle vaikka ollaan miten pihistelty ruokakustannuksista. Ja minä olen tyhmänä olettanut että elarit saa takautuvasti, jos ei isältä niin edes kelalta...

      Onneksi sopimuksen teon jälkeen elatusmaksut saa kelasta jos isä kieltäytyy niitä jatkossa maksamasta.

      • sossupaholainen

        Jos hän ei suostu kirjoittamaan sopimusta 1.4. sinun täytyy hakea päätös oikeudesta, mutta oletko varma ettei hän suostu? Lastenvalvoja varmasti yrittää myös saada hänet ymmärtämmän, että sopimus on tehtävä 1.4. allkaen. Mutta kuten sanoin, lastenvalvoja ei voi pakottaa. Mutta haluaako isä, että asia viedään oikeuteen? Sinä vaadit sitä lastenvalvojan luona ja ilmoitat selkeästi, ettei ellei isä siihen suostu, asia viedään oikeuteen.


    • jepjep

      Kyllä ne elarit saa takautuvasti. Meillä tosin huoltajuussopimus haettiin käräjäoikeudesta. Menin sopparin kans sossuun (silloin sossu vielä hoiti elatusmaksu asiat) ja he laittoivat ne isälle maksuun. Siitä lähtien olen saanut minimielarit silloin sossusta, nyt kelasta ja loput tulee sitten kun isä on maksanut ne kelalle. Takautuvasti sain 7 kk elarit.

    • sossupaholainen

      Vielä kerran, elarit saa siitä päivämäärästä asti, joka on sopimuksen alkamispäivämääräksi sopimuksessa merkitty. Jos isä ei suostu vapaaehtoisesti lastenvalvojan luona allekirjoittamaan sopimusta, jossa elarit maksetaan 1.4. alkaen et saa takautuvia mistään vaan vasta siitä päivästä lähtien, joka sopimuksessa lukee. Oikeus sen sijaan voi määrätä elatusavun maksettavaksi takautuvasti. Sen takia pitää viedä asia oikeuden päätettäväksi, jos isä takautuvia maksuja hyväksy. Oikeus voi pakottaa, lastenvalvoja ei.

      • wfrtrtert

        Ja oikeudenkäyntikulut menee puoliksi, ja siihen menee 1 vuoden elarit..vaikka olisi ns.ilmainen oikeusavustaja..kuitenkin menee ns.omavastuuosa!


      • ymmyrkäinen
        wfrtrtert kirjoitti:

        Ja oikeudenkäyntikulut menee puoliksi, ja siihen menee 1 vuoden elarit..vaikka olisi ns.ilmainen oikeusavustaja..kuitenkin menee ns.omavastuuosa!

        Oikeudessa lapsi on hakemassa itselleen elatusta, joten jos lapsella ei ole omaisuutta (mitä tuskin ainakaan tässä tapauksessa on ), joten omavastuu ei taatusti vuoden elareita vie. Mutta elatusvelvollinen saattaa ruveta miettimään kannattaako lähteä oikeuteen.


      • 15+4
        wfrtrtert kirjoitti:

        Ja oikeudenkäyntikulut menee puoliksi, ja siihen menee 1 vuoden elarit..vaikka olisi ns.ilmainen oikeusavustaja..kuitenkin menee ns.omavastuuosa!

        Ja omavastuu on huonotuloisella tasan toimistomaksun verran. 70€! Elarit nyt tuskin on kuitenkaan ~5,8€/kk............


      • 15+4
        15+4 kirjoitti:

        Ja omavastuu on huonotuloisella tasan toimistomaksun verran. 70€! Elarit nyt tuskin on kuitenkaan ~5,8€/kk............

        Ja tosiaan, jossei tapaamissopimus ongelmaa vaan ainoastaan elari ongelma niin silloin lapset asianomistajina ja laskua ei tule laisinkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe