Liian pramea kihlasormus?

fairy--

Voiko kihlasormuksessa naisella olla joku kivi? Ametistin hopeisessa sormuksessa itse voisin haluta. Vai onko suomessa ollut tapana, että vasta vihkisormuksella prameillaan ja kihlasormus on ihan normaali sileä? Näyttääkö se sitten tyhmältä jos joskus sais vihkisormuksen ja molemmissa ois kivi, mitä mieltä ootte?
Sitäkin tässä mietin, että miten sen pitäis sointua miehen vihkisormuksen kanssa yhteen? Jos mulla on joku kivellinen ja sillä normaali sileä, kai porukka silti tajuaa ne kihlasormuksiksi?

9

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Timanttinen_

      No minulla on kihlasormuksessa 9 timanttia. Karaatteja tosin yhteensä vain 0,18 joten se ei ainakaan minun mielestäni ole liian pramea. Eikä minua kauheasti kiinnosta jos joku muu on toista mieltä :D Tärkeintä on, että itse pidät siitä ja tietenkin on hyvä jos miehesikin pitää siitä ainakin jos hän sen maksaa :D

      Tosin minuakin on vähän jo mietityttänyt, että millainen vihkisormus sopisi kihlasormuksen rinnalle mutta olemme yhdessä tulleet siihen tulokseen, että jos sopivaa ei löydy, voi kihlasormuksen jättää pois. Saattaa olla, että tekisin niin joka tapauksessa koska silloin sormukset saattaisivat yhdessä näyttää liian leveiltä.

    • tietoa on

      Aika urpo saa ihminen olla jos ei ymmärrä vihkisormuksiksi nimettömässä olevia sormuksia.

      Ametisti ei kestä ikuisesti. Moshin asteilla 7, mikä ei riitä.

    • hömpsäntuu

      Osta sellainen kihlasormus, josta itse pidät. Kyllä se vihkisormus sitten löytyy - voihan se olla vielä prameampi.

      Eikä sormusten tarvitse miehen kanssa olla "samaa paria".

      Minulla on kihlana Tillanderin Anna. Sen kanssa vihkisormukseksi harkitaan joko yksilöllisen sormuksen teettämistä tai sitten kahta timanttirivisormusta molemmin puolin kihlaa. Haluan kuitenkin, että vihkisormus on se näyttävämpi ja sopii yhteen kihlan kanssa, muodostavat kokonaisuuden.

      Miehelle tulee vain vihkisormus, keltakultainen, kovera runkoinen, sileä sormus. Mun sormukset on valkokultaa.

      • ---

        Mä ehkä kokisin tärkeeksi, että sormukset on samaa metallia ja suht samantyylisetkin, niin keskenään minun kuin miehenkin sormusten kanssa. Eihän sen sormuksen ole tarkoitus ilmentää minua ja minun tyyliä pelkästään.


      • ?
        --- kirjoitti:

        Mä ehkä kokisin tärkeeksi, että sormukset on samaa metallia ja suht samantyylisetkin, niin keskenään minun kuin miehenkin sormusten kanssa. Eihän sen sormuksen ole tarkoitus ilmentää minua ja minun tyyliä pelkästään.

        Mieheni osti minulle kihlaksi valkokultaisen flakan ja itselleen keltakultaisen puolipyöreän. Miten nämä nyt sitten sointuu toisiinsa?


    • näin mulla

      Miehen ja naisen sormusten ei tarvitse olla samanlaiset. Mieheni halusi sileän kultasormuksen, minä ensin kultasormuksen kivellä ja vihkisormukseksi valkokultaa timanteilla. Pidän itsekin näitä kahta erilaista rinnakkain, ja tykkään tästä yhdistelmästä, ja joskus käytän vielä kolmantena ylimääräistä hopeasormusta. Kokonaisuus on silloin aika leveä ja pramea, mutta tykkään, ja kullan ja hopean yhdistelmä on kaunis ja kaikkiin väreihin sopiva.

    • ap

      Onhan sekin kyllä totta, että kaks ihan erilaista voi sopia yhteen vaikka molemmissa joku kivi olisikin. Ja ehkä silläkään ei sitten ole niin väliä, vaikka sormus ei ikuisuutta kestäisikään, ainahan ne voi uusia sitten joskus. kiitos vastauksista

    • *Princess*

      Itselläni on kihlana keltakultainen rivitimanttisormus, jossa on viisi timantti (0,25 ct) ja sen kaveriksi tulee myös rivitimanttisormus, jossa keskitimantti on isompi. Upea yhdistelmä! Miehelleni tulee titaanisormus, joten näissä ei ole mitään yhteistä, eikä tarvitsekaan olla!

    • Selkeästä pitävä

      Missään ei määritellä millainen kihlasormuksen tulee olla. Ota sellainen mistä pidät, koska sinun sormessasi se joka tapauksessa kulkee.

      Minulla kihlasormuksena pelkistetty soitaire-timanttisormus 0,5 ct ja vihkisormuksena vielä pelkistetympi flakka. Molemmat valkokultaa ja sopivat ihan hyvin yhteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7160
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      198
      2528
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1967
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1527
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1079
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      959
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      863
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      718
    Aihe