Suomen tulisi tehdä se ratkaiseva päätös nyt tai ei koskaan.
Eu on kuritanut suomen kansalaisia,etenkin vähäosaisia ja loppua ei ole näkyvissä päin vastoin.
Nyt joskaa suomalaisten on tajuttava poistua maksumiehen roolista,ajatelkaa jälkipolvia sitä laskun loputonta suuruutta ja kaiken maailman direktiivejä.
Tämä liittyy asuntojenkin hintoihin,eu:n direktiivit energia määräykset on laitattaneet velkaiset tekemään täysin pussi talot ,kyseessä on ongelma talot joita tehdään ymmärtämättä, ettei ne voi olla verrattavissa esim:rintamamies talon ikään nähden,noita taloja ei ole kun ne saavuttaisivat saman iän.
Kaikin tavoin eu kurittaa maksamaan kaikenlaisilla kiemuroilla.
Nyt on aika kertoa se päättäjille suomi ulos eu:sta emme halua enään maksaa päättäjien rahankantoa muihin maihin koska kaivo on loputon.
Tämä on viimeinen hetki poistua tai olemme k,usessa hamaan tappiin.
Halusiko kukaan jotain köyhiä maita eu:hun,he eivät edes tule täyttämään mitään velvotteita,suomi taas pää edellä näyttämässä,kyllä herra ,kyllä herra.
Eiköhän pysytä itsenäisinä ja kokonaan unohdeta painajaisena koko eu hömpötys niin että joku kaunis päivä herättäisiin sanoen ,tämä lienee oli painajais uni.
Älkää uskoko Urpilaista,kataista ,stubia, köyhä suomi ei eu:ta enään tarvitse suomi antoi kaikkensa mutta mitään se ei hyötynyt.
Pois ja äkkiä eu:n ikeen alta vaikka väkisin.
Nyt on viimeinen hetki poistua eu:sta.
5
<50
Vastaukset
- Luki.
Uusi energiatehokkuusdirektiivi vaatii 1,5 prosentin vuosisäästöt
EU-maille asetetaan tiukat energiansäästötavoitteet vuosille 2014 - 2020.
EU:ssa päästiin tällä viikolla neuvottelutulokseen uuden energiatehokkuusdirektiivin sisällöstä. Taustalla on EU:n asettama ohjeellinen tavoite tehostaa kokonaisenergian käyttöä 20 prosenttia vuoteen 2020 mennessä. Direktiivi kattaa energian tuotannon ja käytön sekä julkisella että yksityisellä sektorilla.
Direktiivi velvoittaa EU-maita ottamaan käyttöön kansalliset velvoitejärjestelmät tai niitä vastaavia muita toimia. Käytännössä velvoitejärjestelmä edellyttää, että energiayhtiöiden vastuulla on löytää asiakkaidensa energiankäytöstä 1,5 prosentin säästöt vuosittain.
Näitä tulee jatkuvalla syötöllä lisää ja lisää loputon rumpa. - Luki.
Suomen ensimmäinen nollaenergiapientalo valmistui Tampereelle.
Aalto-yliopiston työryhmän suunnittelema Lantti-talo tuottaa tarvitsemansa sähkön aurinkosähköpaneeleilla, ja se lämpiää aurinkolämpökeräimillä ja kaukolämmöllä. Talon kokonaisenergiankulutusta kuvaava E-luku on -1, eli se tuottaa vuositasolla vähän enemmän energiaa kuin kuluttaa.
Asiantuntijat uskovat, että Lantti-talo käynnistää nollaenergiarakentamisen Suomessa. Tulevaisuudessa pientalotkin voivat olla energiantuottajia tai jopa mikrovoimaloita, jotka tuottavat energiaa paikallisilla uusiutuvilla energianlähteillä.
"Talo osoittaa, että nollaenergiarakentamisen tiellä ei ole enää teknisiä esteitä, vaan se on mahdollista jo ihan tavallisille omaa kotia rakentaville perheille", sanoo johtaja Jukka Noponen
Sitra uskoo, että nollaenergiarakentaminen tulee yleistymään Suomessa jo ennen vuotta 2021, jolloin koko Euroopan unionin alueella siirrytään direktiivin mukaisesti lähes nollaenergiarakentamiseen. Suomessa nollaenergiarakentamisen tiellä on kuitenkin vielä monia turhia esteitä, esimerkiksi aurinkosähkön syöttämisen hankaluus.
takuu on varmaa hometaloja.- 55566668888888888888
Näitä kaikenlaisia uusia asumissysteemejä tosiaankin suunnitellaan. Niiden maksumiehiksi laitetaan tietenkin vanhoissa taloissa asuvat joidenka veroja kiristetään, perusteluna tälle epäympäristöystävällisyys. Näin saadaan järjestettyä myös urakoita, töitä ja touhua omille intressiryhmille, ja vertuloa ja sitä taloudellista kasvua. Näitä juttuja ajetaan tietenkin ympäristöystävällisyyden varjolla. Mitään oikeaa tietoa ei kuitenkaan ole siitä onko näistä taloista mihinkään ja varsinkaan kestäviksi ratkaisuiksi.
- Joskus isäntä
Jos tämä passiivirakentaminen yleistyy niin sähkönsiirron hinta tulee nousemaan räjähdysmäisesti. Kuvitelkaapa tilannetta, että kaikki ovat passiivitaloja ja kaikki tuottavat sähköä enemmän kuin kuluttavat. Samat kaapelit ja muu infrastruktuuri on kuitenkin ylläpidettävä. Kannattaa edelleen ostaa ennemmin Fortumin osakkeita kuin rakennella mitään kyhäelmiä tontilleen. Maalämmön hinnalla saa jo sellaisen mällin osakkeita, että puolet vuotuisesta sähkölaskusta kuittaantuu osingoilla.
- Luki.
Toisin sanoen mitä tästä seuraa,ok-talojen totaalinen myynti romahdus.
Ajetteli sen miten vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663