Hei,
olen tilanteessa, jossa minulla on perusteltua syytä olettaa, että verkkoliikennettäni tarkkaillaan. Olen saanut kuulla vinoilua vierailuista verkkosivuilla, joista kukaan muu kuin minä ei voisi tietää, sillä en ole asiasta puhunut kenellekään ja konetta, josta olen vierailut tehnyt on ainoastaan minun käytössäni.
Esimerkki kiusallisesta tilanteesta voisi olla auvoisessa avioliitossa asuvan käyminen homopornosivustoilla. Tässä ei ole siitä kyse, mutta arkaluontoisuudeltaan verrattavasta tilanteesta.
IP-osoitteeni on tiedossa joko yhdelle foorumille kirjoittamieni viestien perusteella, jossa on julkisesti näkyvillä IP-osoite lukuun ottamatta loppuosaa. Toinen vaihtoehto on sähköpostitse lähettämäni viestit, joista saa lähettäjän IP-osoitteen selville. Joka tapauksessa IP-osoitteeni on usean ihmisen tiedossa, joiden suunnalta vinoilut myös tapahtuvat. Olen etsinyt tietoa internetistä sniffereistä ja IP-osoitteen seuraamisesta, mutta minulla on pari asiaa jäänyt hämäräksi.
1. Jos aloitan verkkosivujen selauksen esim. TOR-ohjelmalla, niin piilottaako se todellisen verkkosivuilla käynnin sniffereiltä vai riittääkö sniffereille vain tarkkailla oikeaa IP-osoitettani, jonne paketit lopulta päätyvät. Eli seurata IP-osoitteeseeni saapuvia paketteja.
2. VPN:n asennus ei onnistunut lukuisesta ajan pistämisestä asian hyväksi, joten jos tuo TOR riittää, niin tyydyn siihen. Ellei joku osaa suositella kolmatta menetelmää?
3. Odotin useamman viikon, jos IP-osoitteeni vaihtuisi, mutta ongelmana on, ettei se helpolla vaihdu toiseksi ja toisekseen haluaisin käyttää samaa konetta muille viestimiseen ilman, että joutuisin olla tässä samankaltaisessa tilanteessa. Jos kuitenkin tuo IP-osoite joskus vaihtuu, niin vaikuttaako sen modeemin MAC-osoite sen ja uuden IP-osoitteen yhdistämiseen? Eli saadaanko uusi IP:ni joka tapauksessa selville?
IP-osoitteen liikenteen seuraaminen / TOR /VPN
7
635
Vastaukset 7
Verkkoliikennettäsi voi seurata jos
- käytät salaamatonta WLAN yhteyttä
- Jollain on pääsy kotiverkkoosi/ nettailet jossain taloyhtiö verkossa joka on toteutettu ethernetillä. Tässä kohtaa käytetään sniffereitä kuten myös WLAN tapauksessa.
- Poliisi seuraa sinua.
- Koneellasi on joku vakoiluohjelma.
Jos kertoisin oman IP osoitteeni vaikka tällä palstalla niin täällä olijoista kukaan ei voisi seurata nettailuani, ainoastaan asuinpaikkani saisi selville ja joku halukas voisi tehdä palvelunestohyökkäyksen.- Tauno Tarkka
Palveluntarjoajilla on kesäapulaisia töissö. Heille on suurta iloa ja huumaa seurata asiakkaittensa ja varsinkin tuttujensa nettikäyttäytymistä. Teepä sellainen testi, että lähetät sähköpostia tutullesi ja merkkaatte ajat ylös milloin posti lähetetty ja milloin tullut perille. Mikäli esiintyy yli 5 sekunnin viiveitä, niin joku käpistellyt viestiä siinä välissä. Ilmoitus sitten poliisille viestintärikoksesta.
- ea69
Korjataan nyt nuo Taunon pahimmat väärinkäsitykset, ettei joku ota niitä tosissaan.
Säköpostipalvelimet lähettävät viestejä eteenpäin kun joutavat. Jos on ruuhkaa tai teknisiä ongelmia, viesti viivästyy. Isommat viestit (isoja liitetiedostoja) vaativat joka etapilla aikaa, että kaikki tavara siirtyy. Sähköpostin kulkunopeudella ei ole mitään tekemistä sen kanssa, lukeeko viestiä ehkä joku vai ei.
Matkalla olevia sähköpostipalvelimia ylläpitävät henkilöt pystyvät kyllä, ainakin teoriassa, lukemaan palvelimen kautta kulkeneita salaamattomia viestejä. Tämä taas ei viestin eteenpäin siirtymistä hidasta millään lailla. Isojen operaattorien tapauksessa viestien asiaton lukeminen lienee jotenkin estetty, tai ainakin siitä jäänee kiinni.
- IP_AK
Hei,
no poliisi se tuskin on, sillä punaisia valoja päin kävely on suurin rike, jonka olen tehnyt. Ei myöskään haittaohjelma, sillä mitään epämääräistä en ole ladannut koneelle eikä kenelläkään ole ollut mahdollisuutta asentaa mitään koneelleni. WLAN on suojattu.
Eli tuo taloyhtiön verkko saattaisi olla yksi vaihtoehto. Sinänsä Tauno puhuu potaskaa noiden sähköpostien osalta, mutta en sitten tiedä voisiko ISP:llä töissä oleva henkilö kuinka helposti seurata yksittäisen asiakkaan verkkosivuilla vierailuja. Sähköpostien lukeminen ja foorumeille kirjoitettujen tekstien seuraus on se toissijainen murhe, lähinnä tässä tapauksessa riittää kyseisillä sivustoilla tarpeeksi usein vierailu. - .,,,,,,,------------
Taas yksi joka pelkää kun on käynyt lapsipornosivuilla?
- diatse
Pari pamii ja takas baanalle.
- gasg
Tai sitten sillä pettämissivustolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3761523Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan811039Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.91923Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49748Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43735- 60720
- 121715
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10638- 36621
- 50616
- 52576
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 32531
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33528Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84505- 48479
- 80470