muutin maalle

maalla maan tavalla

onko nyt pakko ostaa sellainen kokoajan räkyttävä koira?

2

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dr jekyll

      Ja taasko mennään!? Hae nyt hoitoa, sinulla on mielenterveysongelmia ja syyllistät niiden takia naapurin koiria. Sopivilla lääkkeillä tuonkaltaiset oireet saadaan poistumaan. On sitten mukavampi elellä muutenkin. Perhekin tykkäisi. Rohkeasti lääkäriin!

      • 19+10

        Siis, kuka on lääkinnän tarpeessa ja henkisesti epävakaa?

        Koiraihmisissä, omistajissa ja kasvattajissa on tutkimustulosten mukaan normaalia enemmän narsismia. Koirat laumasieluina, mutta kuitenkin suhteellisen lähellä inhimillistä käyttäytymismallia, ovat kovin otollinen väline narsistille ruokkiakseen luonnehäiriötä. Koira tottelee ja täyttää isäntänsä toiveet, nöyristelee saadakseen perustarpeensa, pelkää kun riittävästi komennetaan, on uskollinen jne. kuten läheisriippuvainen ihminen.

        Narsistinen omistaja ei nimittäin piittaa säännöistä, koira saa kulkea vapaana, vaikka se poikkeuksetta syöksyy muiden tiellä liikkuvien lähelle haukkumaan ja irvistelemään. Yrityksen saada koira pois kimpusta ovat ilmeisesti tahallisen ponnettomia. Koiran annetaan kulkea naapureiden pihoilla ja kävelykaduilla tehdä tarpeitaan niille. Koiran annetaan myös haukkumalla häiritä lähiympäristöä, valituksiin suhtaudutaan ylimielisesti. Jos tämä ei ole vähintään passiivista vallankäyttöä ja muiden ihmisten ylenkatsomista, niin mikä sitten?

        Miksi henkisesti häiriintyneille suositellaan koiran ottamista terapiaksi?

        Oletko kuullut, että joku on sanonut: ”Hei, minähän olen narsisti”?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      204
      11863
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8208
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6266
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      172
      5194
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      51
      4948
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      48
      4500
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4408
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3890
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3383
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1907
    Aihe