Arginiini + l-sitrulliini

Marjastaja53

Onko kukaan käyttänyt kyseistä yhdistelmää verenkierto-ongelmiin. Verkostomarkkinointi mainostaa esittelyissään samanlaista yhdistelmää jolla on päästy tukisukista eroon eli parantaa verenkiertoa ja vahvistaa sydäntä. Minkälaisia vaikutuksia arginiinin ja sitrulliinin yhdistelmästä on ollut. Herbbilässäkin on kaupan samanlainen yhdistelmä, kannattaisiko kokeilla. Ensin mainittu verkostomarkkinoinnin tavara on liian kallis.

7

16190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • full pontency

      Arginiinia jauheena n.5 grammaa päivä .
      Parantaa verenkiertoa ja potenssia.Toimii hyvin.
      Noi verkostomarkkina tuotteet on turhaa rahan tuhlausta.
      Sitrulliinimalaattiakin on tullut kokeiltua ,arginiinin kanssa.
      Arginiini toimii yksistäänkin hyvin,turhaa laittaa rahaa sitrulliiniin.
      Arginiinia voi jauheena nykyään vaikka cittareista tai luontaistuotekaupasta ellei halua netistä tilata.

      • danmar1972

        Olen 40 v. mies, osittain suvun rasitteena korkea verenpaine.
        En halua käyttää mitään lääkkeitä.
        Onko mahdollista saada esim. yli 200 yläpaine, normaaliksi
        L-Arginiini jauheella 5 gramman annoksella päivässä.
        Kauanko uskot että kestää sen normalisoituminen
        esim. alle 140.
        Voisitko vastata tähän kysymykseen mahdollisimman pian?

        Olen ajatellut ostaa Finnmaxin L_Arginine (Pure) tuotteen
        200 gr jauhemaisena.
        Itselläni se lähti nousemaan v.2005 jälkeen pikkuhiljaa ja
        salakavalasti.
        Aluksi yritin hoitaa sitä terveellisillä elintavoilla mutta se jostain
        syystä unohtui.

        Kokemuksia Finnmaxin 300 gr 3-Teho magnesiumista, toimiiko hyvin?

        Mistä saa D-riboosia halvalla. Tiedän Solgarin 150 gr jauhemaisena
        mutta se maksaa yli 50 euroa. Mistä voisi kyseistä tuotetta saada halvemmalla?


      • Anonyymi

        Vitsihän tässä on ihan ilmeinen, sillä todellisuus lienee se, että sitruliinin nauttiminen lisää arginiinin määrää verenkierrossa, eli jos ottaa sitruliinin lisäksi arginiinia, hyötyykö siitä mitään, vai alkaako ilmetä haittoja runsaan määrän vuoksi? Ainakin yksi haitta on ilmeinen, ts. pitää ostaa kaksi purkkia, vaikka tarvitsisi vain yhden. Tähän ominaisuuteen viitattiin Anssi Mannisen ja Marko Savolaisen lisäravinteita käsittelevällä YouTube-videolla "Tiede vs. käytäntö, Marko Supermassa Savolainen & Anssi Manninen, aminohapot" kohdasta 18:35 alkaen


    • Nitric Oxide

      full pontency:lle tiedoksi, että 5g L-Arginiinia ei riitä yksistään vaan se vaatii 1g L-Sitrulliinia mukaan jolloin typpioksidituotanto riittää yli 24 tuntia. Pelkkä arginiini 5g annoksella riittää noin 6 tunniksi.

      Verenpaineesta sanoisin, että ei ole vain yhtä syytä siihen, miksi paineet nousee, joten ei ole vain yhtä tapaa saada verenpaineita laskemaan. Kuitenkin suurimmalla osalla jotka ovat käyttäneet arginiinia, on verenpaineet laskeneet normaali tasolle. Jos korkea verenpaine johtuu vaikkapa stressistä, niin silloin siihen ei arginiini vaikuta.

      Arginiinia saa tosiaan ostettua sellaisenaan luontaistuote kaupoista ja sitten on näitä yhdistelmä valmisteita joissa on mukana myös paljon vitamiineja ja niissä on valmiiksi myös l-sitrulliini.

      Verkosto firmojen tuotteet ovat yleensä aika kalliita, joten suosittelen ostamaan tuotteet joko luontaistuote kaupoista tai suoramyynti nettikaupoista.

      Itse tilaan täältä www.proenergy.fi

    • jere7

      Eikö tuota l-arginiinia saa ihan normi ruuasta riittävästi?? kys wiki

    • JiiiVee

      Myös Biomedilla NoWay nimisenä

    • arginiini.vaarallista

      Parhaat lääkkeet piilotetaan lääketeollisuuden bisnesten turvaamiseksi.

      Esimerkiksi halvaantumiset ja monet neurologiset sairaudet voitaisiin parantaa sikahalvalla KDI-proteiinilla estämällä glutamaatin haitat hermosolujen uudistumisen tiellä.

      Sydän- ja verenkiertosairaudet voitaisiin puolestaan parantaa halvalla meldoniumilla estämällä karnitiinin haittavaikutukset.

      Arginiini lienee myös haitallista. Erään italialaisen kylän asukkailla ei ole sepelvaltimotautia, koska elimistö ei tuota arginiinia ollenkaan vaan sen tuotanto on korvautunut kysteiinillä. Tästä veikkaisin, että arginiinilla lienee ratkaiseva merkitys siinä miten KARNITIININ kuljettamat haitallisemmat rasvat plakkiutuvat verisuonten seinämiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2223
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      228
      1704
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      302
      1207
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      939
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      905
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      834
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      815
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      31
      706
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      663
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      642
    Aihe