Espanja vs Kroatia 1-0 paitsio?

So

Oliko Espanjan maali paitsio? jesus navas oli paitsiossa, kun syöttö tuli iniestalle ja paitsio pitäisi viheltää, kun pelaaja saa hyötyä tilanteesta? Minä en osaa sanoa, löytyykö joku viisaampi?

7

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pennanen

      Samaa mietin itsekin. Jos Iniesta olisi tehnyt itse, ei olisi ollut nykysäännöllä missään tapauksessa paitsio, mutta nyt saadessaan syötön Navas hyötyi pari sekuntia aikaisemmasta selvästä paitsioasemastaan.

    • So

      Minusta se oli selvä paitsio.

    • Pennanen

      Sain erotuomari-kouluttajan vastauksen:
      Yleisöllä menee edelleen jengillä "vanha" ja "uusi" paitsiosääntö sekaisin, pahimmillaan poimitaan osia molemmista.
      VASTAUS: Navas ei ollut paitsiossa hänelle lähteneen syötön antohetkellä. Se, että oli kiistatta paitsioasemassa Iniestalle menneen syötön antohetkellä onkin jo 2 sekuntia vanhaa historiaa eikä siis enää vaikuta. Hänen olisi pitänyt saa säännössä mainittu "hyöty" samantien eikä vasta uuden syötön kautta. Sillä ei ole merkitystä, vaikka syöttöjen aikaero oli minimaalinen, ratkaisevaa on, että uusi syöttö on annettu ilman sen hetkistä paitsioasemaa!!!! Linjatuomari oli todella hereillä!

    • So.

      Kiitos vastauksesta, toivon, että olet oikeassa, mutta samalla se tarkoittaa sitä, että eilisessä pelissä Ukrainalta hylättiin maali, kun aikaisemmin ajattelin, että olisi ollut paitsio.

    • Pennanen

      Jep, Ukrainalta hylättiin oikein tehty maali. Mutta niin hylättiin Englannilta 4 vuotta sitten Lambardin tekemä. Näköjään onni vaihtelee. Jotenkin ei jalkapalloon teknologia ajatus vaan mielestäni sovi - mutta draama myös tuomarivirheisiin liittyen sopii ja on osa lajia.

    • masa

      Maali toki tehtiin oikein ja hyväksytysti, tämä oli tuomarivirhe, mutta maalia ei olisi saanut päästä tapahtumaan edellisen paitsio-tuomarivirheen takia..

    • Rehtilädi

      Isäni on kannattanut Liverpoolia 70-luvulta lähtien, joten syntyessäni minulle ei annettu paljoa valinnan varaa. Ensimmäisen Liverpool-paitani muistaakseni sain jo kaksivuotiaana eli isäni vain kylmäverisesti päätti, että sinä kannatat Liverpoolia. En edes uskalla ajatella mitä olisi käynyt, jos olisin murrosiässä alkanut glooryhuntata esimerkiksi ManU:a.

      Todellinen fanius alkoi minulla viisi kuusi vuotta sitten. Kuten sanoin niin Liverpool on ollut suosikkini jo pikkupojasta lähtien, mutta ei se ollut samanlaista kuin tänä päivänä. Kannattaminen on muuttunut rakkaudeksi ja intohimoksi. Nuoresta iästä huolimatta olen ehtinyt seurata joukkuetta kuitenkin jo aika kauan, mutta vuosi vuodelta mielenkiintoni ja rakkauteni joukkuetta kohtaan vain voimistuu. Kyllä voi sanoa, että Liverpool on iso osa elämääni, jota ilman en osaa, enkä halua elää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2563
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1735
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1602
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1470
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1252
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe