Olen aina himoinnut 100% villaisia villasukkia mutta minut vakuutettiin siitä että ne eivät kerta kaikkiaan kestä käyttöä hajoamatta.
Eikö huovutus parantaisi kestävyyttä?
Voisiko niitä huovuttaa siten että ensin langasta sukat ja sitten sukat jalkaan ja sitten kuumaa vettä ja saippuaa ja jalan päällä muokkailisi ja muotoilisi niitä samalla?
Tuolla tavalla ne eivät siis pääsisi huopumaan liikaa kun jalka on siellä sisällä mutta muodostuisi kumminkin jonkinlainen tiiviimpi sukka? Vai muodostuisiko?
Ja jatkokysymyksenä, jos sukka-ajatus on kuollena syntynyt niin mihin sitten voi tuollaista 100% villalankaa käyttää?
Voiko VILLASUKKIA huovuttaa näin?
3
3341
Vastaukset
- villan ystävä
No tehdään sitä paljonkin sukkia 100 % villalangasta, toiset vaan yksinkertaisesti haluavat kokonaan villaa. Tietysti eivät samalla tavalla kestä kuin sellaiset joissa keinokuitua mukana mutta ovat kyllä muuten mukavammat.
Eihän siinä muuta kuin parsii sukat kun reikä tulee tai kutoo kokonaan uudet, monet tekee vain säästäväisyyssyistä sukat joissa keinokuitua. Ja on villoissakin eroa, tiiviskierteinen lanka ei niin helposti hajoa kuin löyhäkierteinen.
Tuo sun huovutusidea on hyvä jos lankasi on huopuvaa mutta jos se on konepestävää villaa niin silloin ei onnistu, konepestävä siis ei huovu. - hmm.
Eipä se huovutus paljon kestävyyttä paranna. Minulla on teollisesti valmistetut huopatossut, siis paljon tiiviimpää huopaa kuin kotihuovuttaja saa aikaan, ja kyllä nekin vaan kuluivat pohjasta puhki.
Voit toki tehdä huovutetut sukat, ja saat ne kestämään pitempään, kun teet niihin pohjalliset esim. nahasta tai ohuesta kumista. Tai sitten langan voi käyttää johonkin muuhun tarkoitukseen, jossa se ei joudu niin kovaan kulutukseen. Miten olisi huovutettu hattu? Olen huovuttanut puro ja huopanen lankoja. Molemmat kutistuvat huovutuksessa, joten sukat kannattaa sitten tehdä reilun kokoiset. Jos aikoo käyttää sukkia ns saapassukkina, niin silloin kannattaa valita osittain keinokuitua sisältävää lankaa ja unohtaa huovutusajatukset. Itse olen sen verran laiska ostamaan lankoja, että tein periaatepäätöksen käyttää vain 7-veljestä lankaa.
Villan ystävän neuvoja kannattaa uskoa.
Huopasesta olen huovuttanut itselleni punaisen sarvihatun. Kiva myssy muuten, mutta sen kanssa ei pysty ajamaan autoa kun sarvet osuu kattoon :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata912670Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2051695- 1161610
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411481Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641242Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761025- 56989
- 79934
- 45877
- 62849