käykää katsomassa: www.sentti.kuvat.fi
ja kertokaa mielipiteenne kuvista! Kiitos!
ja kertokaa mielipiteenne kuvista! Kiitos!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
tuossa kuvassa-
http://sentti.kuvat.fi/kuvat/aikaisemat+vuodet/Hevostelua+ja+sekalaista/DSC05344.JPG
-olisin ehkä ottanut makuultani tuon kuvan.
monessa kuvassa huomioni kiinnittyi siihen että kuva on otettu sellaisesta kulmasta mistä ihminen yleisimmin näkee asian.
ota kohteesta aina useampi kuva eri kulmista ja valitse niistä paras. tuo on esimerkki siitä mitä tarkoitin. on siis hiukan eri kulmasta:
http://sentti.kuvat.fi/kuvat/Vuosi+2011/Lunta+ja+Ilman+lunta.../Ennen+Lumen+tuloa/DSC00348.JPG
haa tämä on hyvä:
http://sentti.kuvat.fi/kuvat/Vuosi+2011/Lunta+ja+Ilman+lunta.../Ennen+Lumen+tuloa/DSC00346.JPG
ja tämä:
http://sentti.kuvat.fi/kuvat/Vuosi+2011/Kouluratsastus+kisat/IMG_8080.JPG
tuossa kuvassa idea on hyvä mutta mielestäni se ei ole onnistunut, johtunee vääristä asetuksista:
http://sentti.kuvat.fi/kuvat/Vuosi+2012/Kev%E4t+/DSC02233.JPG
tuosta taas pidän:
http://sentti.kuvat.fi/kuvat/Vuosi+2012/Kev%E4t+/Blue+flower+1.JPG
muokatuista tuo on mielestäni paras ja helkatin hyvä:
http://sentti.kuvat.fi/kuvat/Vuosi+2012/Muokattujen+kermaa+2012/saaga.jpg
ei näkynyt kuvissa exif tiedotoja joten kysynkin että mikä kamera sulla on?
mulla on sony:n DSC-W120....pokkari ja olen aika nuori joten kiitos ohjeista :)
juu huomasin että olet nuori :)
osa kuvistasi on tosi hyviä siihen nähden että ne on peruspokkarilla otettuja. jos kuvausintoo riittää ja ostat joskus järjestelmäkameran tai bridgen niin uskoisin että saat kuviisi uutta potkua eikä kamera mene hukkaan sun käytössä :)
netissä on paljon tietoa valokuvauksesta ja kirjastossa. koskaan näistä asioista ei lue liikaa :)
pyri siihen että otat, esim eläimistä tai mistä hyvänsä, kuvan sellaisesta kulmasta mistä ihminen ei näe sitä normioloissa. ja toinen on se että mahdollisimman keskittyneesti ja rauhallisesti painat laukaisinta kun ensin olet tarkentanut huolellisesti.
ja yksi "viisaus" on maailmanluokan kuuvaajilta: se ei merkitse paljonko saat kuvaan mahtumaan vaan se mitä jätät pois siitä :)
juu kiitos! Ja muille: lisää kommentteja kuvista,kiitos....
ensivaikutelmia:
– kivoja kohteita
– mielenkiintoisia väripelkistyskokeiluja
– yllättävän onnistuneita sommitteluja, muutamia rajauksia lukuunottamatta
– hienoa, että osaat mennä lähelle kohdetta
– vinossa oleva horisontti, rakennus yms. näyttää yleensä virheeltä
– unohtuuko valon suunta ja kameran korkeus kun innostut?
– palapeli oli hieno idea, mutta toteutuksesi ei ihan kolahtanut
– muista katsoa mitä näkyy kohteen takana, tuottaisiko pieni kameran siirto kauniimman taustan ja väriharmonian
– kokeile myös sellaista syvyyssuuntaan sommittelua jossa on etuala, kohde ja tausta
ps.
Miksi amputoit päät tytöiltä kuvassa DSC05344
koska tarkoitus oli kuvata poneja, kahta puolisisarusta (käksy ja hipi eli noi russ-ponit) ja rikua (shettis), ei tyttöjä....ja muutenkin lähetin tytöille kuvat joissa he ovat...... Olen ratsastanut kaikilla, mutta hipi (oik.) on kaikista ihanin!
ps. Kiitos kuitenkin vastauksestasi ja kiinnostuksestasi!!! :)
Minusta ponien eläimien kuvat ei olisi vähemmän ”tarkoituksen” mukaisia vaikka tytöillä olisi pää. En väitä, että väärin kuvattu vaan kommentoin kuten aloituksessasi pyysit.
Noita minulle käsittämättömiä amputointeja siellä on enemmänkin
esim: DSC05586, DSC05574, DSC05497
Minusta ihmisiä ei saisi silpoa kuvissa päättömiksi tai jalat nilkasta poikki, mutta nämäkin lienee ns. makuasioita (taiteilijan näkemys)
niissä kuvissa joissa olen itse, en tietenkään ole kuvaaja. En ole rajannut montaakaan kuvaa....mutta kiitos kuitenkin rehellisistä mielipiteistä! Itse pidän esim. Kuvista DSCO0130 ja ' kissa...' ((kuvat/vuosi2011/sekalaista)) toisesta tein taulun ifolorilla ja annoin lahjaksi. :)
”En ole rajannut montaakaan kuvaa”
Kavioidenkin amputointi näyttää omituiselta kun kuvassa on ylhäällä paljon tyhjää (terveisiä isille :)
esim:
http://sentti.kuvat.fi/kuvat/Vuosi 2011/sekalaista/estetunti.JPG
Tarkoitamme rajata -sanalla näköjään eri asiaa. Minulle kaikki se on rajaamista missä päätetään mitä kuvassa näkyy.
Rajaamista tapahtuu siis väistämättä aina kun kuvataan ja sitä voidaan tehdä myös jälkikäteen.
sivustoni on myös kuvapäiväkirja-tyyppinen eli laittelen kuvia itselle tärkeistä tapahtumista/asiosta. Ja ystäväni voivat sitten käydä siellä katsomassa kuvia ja muutenkin kuulumisiani. Kyseisessä kuvassa oli tarkoitus kuvata minua ja Liljaa.....ja yritäppä itse pysyä kameran kanssa perässä kun hevonen laukkaa täysillä ohi, hiekka pöllyää ja varmasti tiedät myös että liikkuvia kohteita vaikea kuvata.....tämän kyselyn tarkoituksena oli että saan kommentteja/ideoita siitä miten voin parantaa kuvaamistani ja kuvasivustoani :D
-tarkoituksena oli että saan kommentteja/ideoita siitä miten voin parantaa kuvaamistani ja kuvasivustoani :D -
kuvasivustosi tekninen toteutus on ihan ok.
kuvaamistasi voit parantaa lueskelemalla asioista ja kokeilemalla kaikkia mahdollisia toimintoja mitä kamerasta löytyy.
pokkarilla on aika vaikeaa saada kunnon kuvaa liikkuvasta kohteesta.
sinuna hankkisin (eli aloitat isi kiltti....... :) ) jonkin halvemman järkkärin ja siihen perusobjektiivin. sillä on hyvä aloittaa ja se parantaa mahdollisuuksiasi huomattavasti. sitten joskus myöhemmin parantelet pikku hiljaa kalustoasi jos intoa riittää. ja sulla tuntuu riittävän :)
tuo kuva on muuten hyvn onnistunut mutta ne kaviot :)
”kun hevonen laukkaa täysillä ohi”
Jos tuossa kuvassa ”hevonen laukkaa täysillä ohi” niin entistä tarkeämpi olisi nähdä myös kaviot kun tuossa on kovin ihmeellinen laukka-askel. Onkohan hevosella jokin vakava vamma kun sen pään on kovin omituisessa asennossa laukatessa?
Näinköhän yrität huijata.
Mitä mieltä olet ratsastajasta joka katselee rennosti takaviistoon kun hevonen laukkaa täysillä ja hiekka lentää?
puhuin yleisesti, en siitä yhdestä kuvasta. Siinä kuvassa lilja menee kauniisti käyntiä.....näkeehänsen jo jalkojen asennosta, eikä siihen tarvita kaviota. Niinkuin jo aikaisemmin kirjoitin, kuvasivustoni on kuvapäiväkirja- tyylinen. Lue aikaisempia tekstejä niin ymmärrät mikä oli tämän kyselyn tarkoitus.
lilja menee kauniisti käyntiä … eikä siihen tarvita kaviota
tytöt taluttavat kauniisti hevosia eikä siihen tarvita päätä … niin ymmärrät mikä oli tämän kyselyn tarkoitus
joskus on tarkoitus kuvata hevosia, ei ihmisiä!!!! Tällaisia tapauksia ovat esim. Myynti tai esittely/näyttely....myös joskus halutaan kuvia esim. Tallipäiväkirjan kansikuvaksi yms. Ja jos ei ole OIKEAA asiaa ja ASIALLISTA vastausta aloitukseeni, niin EI tarvitse tulla kommailemaan tänne!!! Jos et pidä kuvistani, sano se suoraan, äläkä morkkaa kuviani jostain pikku jutuista tai takerru tuollaisiin asiohin. Tiedän mitä kuvaan, milloin kuvaan ja miksi kuvaan. Kuvaan siksi että se on kivaa. EIKÄ kuvasivustoni ole mikään TAIDE-GALLERIA vaan päiväkirja-tyylinen kuten olen jo sanonut. Jos haluan kuviani esille, voi tehdä myös gallerian kuvilleni. Haluan vain vinkkejä kuvaamiseen....
”Haluan vain vinkkejä kuvaamiseen....”
No tässäpä pari vinkkiä
– et voi määrätä mitä katsoja näkee kuvassa
(jos katsoja näkee päättömiä tyttöjä et voi sitä kieltää)
– älä katko kuvassa päitä ihmisiltä, (jostain pikku jutuista) pää ei ole ihmisille pikku juttu
– älä amputoi hevosilta kavioita
(kavioiden asennosta näkee enemmän kuin luulet, kysy joltakin joka tuntee hevosia)
– kiinnitä huomiota rajauksiin
– jätä kuvaan tilaa liikkeensuuntaan
– opettele ottamaan vastaan kritiikkiä
– älä pyydä kommentteja jos et niitä voi sietää
olen ollut hevosten kanssa koko ikäni eli tiedän aika paljon. Ja nyt olen saanut toiselta netti sivulta paljon kommentteja eli EN tarvitse enää, kiitos. En lue tätä enää. Kiitos kahdelle ensimmäiselle vastaajalle hyvistä ja KANNUSTAVISTA ohjeista!!!! :D
Vanhat sedät taas ”kommailee” kun onymmärtäneet kaiken ihan väärin.
Kyllä asia on juuri niin kuin kirjoitit esim. kansikuvasta.
Minusta sellainen kuva jossa kavioton hevonen laukkaa täysillä ohi, päätön tyttö satulassa ja hiekka pöllyää, on ihan kiva kansikuva.
luin kuitenkin vielä.... Sinulle "eli tiedän"- kiitos kun joku edes ymmärtää. Uskoisin että olet itsekkin hevosharrastaja ?!? (kommentistasi päätellen). ;D
joo, kyllä täällä näyttää olevan sellasia jotka ei ymmärrä mitään tai ymmärtää kaiken ihan väärin :( ja jotka ei ymmärrä "hölkäsen pölähdystä" hevosista.....me hevosihmiset ollaan kuitenkin oman alamme 'ammattilaisia' ,kaikessa hevosiin liittyvässä, myös hevosten kuvaamisessa omalla tavallaan.... :)
Lupasit, ettet enää lue tätä.
Miksi luet edelleen?
no, satuinpa vilkaisemaan, mutta en ajatellut enää kirjoitella sen enempää. Ja kiva tosiaan että on niitä herrasmiehiä, jotka eivät halua loukata, aplootid heille!
En kerro jotta et loukkaantuisi.
Hienoa, että Suomesta löytyy herrasmiehiä, jotka kertovat, että heillä on mielipide, joka saattaisi loukata, ja siksipä herrasmiehinä pitävät mielipiteensä omana tietonaan.
huom! Ulkoasu on päivitetty.
Huom!
”En lue tätä enää”
ajattelin käydä kertomassa että sivua on päivitetty, kun sattui tämä linkki vielä olemaan kirjanmerkeissä....
ja miksi en nyt taas vaihteeks lukisi? Onko siinä jotain vikaa että käyn lukemassa/kirjottelemassa. Minähän tämän aloituksen tein!
Se jonka nimimerkin päätteenä on kyssäri, niin siinä saattaapi olla hieman ihmisessäkin jotain vikaa.
Huomioi mieluummin nuo harrastelijakirurgin ja J©B:n kommentit ja ota mieluummin heiltä oppia ja jatka ihmeessä harrastusta.
jep!
”Onko siinä jotain vikaa …”
Ei kai jatkuvassa takinkäänämisessä mitään vikaa, pikemminkin päinvastoin. Eikös tuo mielen muuttuminen todista vain, että olet aito naisenalku. Naisen ei = ehkä
En lue tarkoittaa, että luen (mutta pahoitin mieleni) kun kaikki ei kehuneet.
en ole sellainen joka pahoittaa mielensä helposti...ratsatan (kuten kuvista näkyy) ja välillä ursu antaa hyvinkin suoraa kritiikkiä ja komento on kova....esim. "tuollaista ei saa koskaan tehdä!!!!" tai "NYT se peppu irti satulasta" tai "jos et nyt saa istuntaasi kuntoon, et voi koskaan kisata!!!!"...... ihan niin kuin kotonanikin, äitini on aika ankara suuttuessaan, toisaalta ihan hyväkin....
Olen siis oppinut ottamaan vastaa niin kritiikkiä kuin kehujakin! Ja koska en ole mikään hyvä koulussa, joudun aina taistelemaan, että saan hyvän arvosanan (muuten kyllä menee sinne 7 puolelle). Nyt onneksi päättötodistuksen keskiarvo oli 8 :)