Lapsilisät

Jos on yhteishuoltajuus ja lapset vuoroviikoin vanhempien luona kuinka menee lapsilisät? Eikö ne tulisi jakaa myös tasan vai joutuuko toinen vanhempi tyytymään oleman ilman?
Vai maksetaanko ne vähemmän tienaavalle?
276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Periaatteessa lähi saa lapsilisät, mutta yleinen käytäntö on se, että ne puolitetaan. Niin tapauskohtaista.

Äänestä

Entäs jos niillä maksettaisiin lapsen menoja, niin silloinhan niitä ei saa kumpikaan vanhempi, vaan lapsi. Päivähoitomaksut, harrastukset, urheiluvälineet, vaatteet, onhan noita menoja. Sama se nyt on, kumman tilille se raha tulee, jos se menee sieltä yhteisiin, lapsesta johtuviin kuluihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yhteistä09 kirjoitti:

Jos on yhteishuoltajuus ja lapset vuoroviikoin vanhempien luona kuinka menee lapsilisät? Eikö ne tulisi jakaa myös tasan vai joutuuko toinen vanhempi tyytymään oleman ilman?
Vai maksetaanko ne vähemmän tienaavalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu