Iso telkkari

Säästölinjalla.

Morjesta vaan kaikille, meikäläinen on eksynyt aivan täysin tähän TV-tarjontaan.
Ei oikein aukee et tarviinko plasma, vai LED telkkarin? Puhumattakaan siitä et onko anteniverkko DVB-T vai anteniverkko HD DVB-T2 parempi?

Leikitäänkö sellaista leikkiä, et minä kerron tarpeet ja mahdollisuudet, ja viisaammat kertoo mitä kannattaisi ostaa? Julistan sitten lopuksi voittajan!

Ensimmäinen palkinto on rajaton kiitollisuuteni ja kunnioitukseni.

Lähtee:

1. Olen köyhä, siis muutenkin kuin henkisesti, eli €.500:- on jo iso summa €.1000:- sietokyvyn rajamailla.

2. Hommaan soneran laajakaistan. Tuleekos toi laajakaista puhelinkaapelia pitkin? Haittaako jos puhelinpistoke on eri huoneessa kun TV? Nykyisinhän pikkukakkonen tulee meille antenin kautta. Tuota laajakaistaa ei tietty lasketa hintaan, mut jos telkkariin täytyy ostaa joku lisämötikkä, niin lasketaan se hinnan päälle.

3. Olis kiva katella töllöstä nyrkkeilyä ja pokeria, ja joskus olis kiva vuokrata Avatar 3D. jostain virtuaalisesta videovuokraamosta. (liekkö edes vielä vuokrattavia 3-D elokuvia?)

4. Kuvaruutu (vieläkö niiden nimi lienee kuvaruutu, vai joku plasmalätty?) sais olla isompi, kuin entisessä, eli mielellään ainakin 4:lla alkava tuumaluku.

5. Voisko siitä nähdä naamakirjan ja sähköpostin, ja tissejä silloin kun on yksin kotona?

Uskon et fiksut vastaukset auttaisivat aika montaa muutakin, kuin minua, ja kuten sanottua tossa on toivomuslistaa, eikä (toivottavasti) "jätkä on ihan koivuhalko, eihän tolla hinnaalla saa, kun rupia persiiseen"! - vastauksilla voiteta fiksuimman vastaajan titteliä!
Eli kaikesta muusta voi joustaa, mut toi hintahaarukka on kuin apteekin myyjän ilme, ei muutu mihinkään, vaikka ostas hammasharjan ja peräpukamavoiteen samalla kertaa!

Kiitos vastauksesta kaikkien meidän samojen pulmien painijoiden kanssa.

PS: Jos anteni ja kaapeli telkkareissa on joku huomionarvoinen eroavaisuus, niin kertokaa sekin, niin saadaan yleispäteviä neuvoja myös niille kaapeliverkon asiakkaille, ja tuplataan onnellisten lukijoiden määrä. :-)

2

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen tietämätön???

      Kiinnostaisi minuakin, meillä on vain kaapelitalous.

    • qpqpqpqpqp

      Laajakaista voi tulla esimerkiksi puhelinverkon tai kaapeli-tv-verkon kautta.

      DVB-T2-virittimellä vastaanotetaan antenniverkon teräväpiirtolähetyksiä (HD), DVB-T-virittimellä perinteisiä (SD) antenniverkon lähetyksiä.

      Jos mustan pitää olla mustaa, suosittelen plasmaa. Katselukulmat ovat plasmalla laajemmat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe