15-kausi

Saa nähdä mitä tällä kivaa esiintyyy tällä kaudella? No tiedän, että Ash menee Unovan pokemon liiga turnaukseen. Hän edellisen kauden viimesessä jaksossa voitti viimesen salimerkin. Varmaan Ash käyttää muitakin pokemoneja, kun unovalaisia ja Pikachua. Ash voittaa varmasti Tripin, Stephanin, Giogion ja Burgede (en tiiä kirjotinko oikein). Liiga sijoitus on varmaan 2-4, joku noista.
Mitähän sille Rakettiryhmän valloitukselle käy? Esiintyyköhän Plasma ryhmä, jossain välin?

8

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PT

      Ash voittanee Unovan liigan. Sinnohin liigan viimeisessä ottelussaan hän teki pahoja virheitä. Tässä niistä merkittävimmät:
      1.) Ash käytti Pikachua peräkkäisissä otteluissa Paulia ja Tobiasta vastaan. Pikachun olisi pitänyt antaa levätä ja ottaa tilalle esimerkiksi Snorlax. Näin hän olisi voinut käyttää Pikachua taas finaalissa, jos olisi sinne asti päässyt.
      2.) Ash ei kutsunut Charizardiaan apuun. En voi ymmärtää, miksi hän ei käyttänyt sitä semifinaalissa, vaikka hän tiesi kohtaavansa Darkrain. Charizard olisi ollut ehdottomasti paras valinta otteluun Tobiasta vastaan, koska Infernape oli juuri aikaisemmin käynyt kovan ottelun Paulia vastaan antaen kaikkeinsa.
      3.) Ash näki Darkrain osaavan käyttää Ice Beamia, mutta silti hän lähetti kolmantena pokemoninaan taisteluun Giblen (dragon ground), joka on kaiken lisäksi vielä hänen kokemattomin pokemoninsa. Lisäksi Gible ei osannut tuolloin vielä aivan täydellisesti hallita Draco Meteoriaan.

      Nyt tilanne on kuitenkin toinen Unovan liigan kohdalla. Uskon vahvasti, että Ash voittaa.

      • nm

        Ai.. Ash voittaa liigan?! No sehän nähdään sitten.. En kyllä uskoisi että liigan voittaa, vaikka pokemon 'anime' sarja loppuukin.


      • PT
        nm kirjoitti:

        Ai.. Ash voittaa liigan?! No sehän nähdään sitten.. En kyllä uskoisi että liigan voittaa, vaikka pokemon 'anime' sarja loppuukin.

        Ash hävisi Hoennin liigassa voittajalle, joka oli "tavallinen" kouluttaja. Sitten Sinnohin liigassa hän hävisi taas voittajalle, jolla oli legendaarisia pokemoneja. Jos Ash olisi semifinaalissa kohdannut niistä kolmesta jonkun muun kuin Tobiaksen hän olisi varmasti päässyt finaaliin. Tobiashan käytti finaalissa ainoastaan Darkraita, joten hän oli tietysti parempi kuin vastustajansa, mutta Tobias oli myös sitä kautta vahvempi kuin hänen finaalivastustajansa vastustaja semifinaalissa. Ash puolestaan onnistui lyömään Tobiaksen Darkrain ja vielä Latioksenkin. Siten on mielestäni täysin perusteltua sanoa, että ilman Tobiasta Ash olisi voittanut Sinnohin liigan. Oikeasti Ash oli tuon liigan toiseksi paras, mutta valitettavasti hän kohtasi Tobiaksen jo semifinaalissa. Nyt olisi loogista, että Ash voittaisi Unovan liigan.

        Tämä on toki vain oma mielipiteeni.


      • banaakiktgapj

        Ei Ash halua käyttää vahvoja pokemonejaan, ja suosia vaan niitä, vaan käyttää tietysti kaikkia tasapuolisesti. Ei sitä Charizardia pidä repiä paikalle joka kerta kun vastus on vahva, vaan antaa muillekin tilaisuus todistaa kykynsä. Vaikka se olisi ollutkin tosi mahtavaa jos Charizard olisi ollut tuossa liigassa. :)


    • Anime ei pääty vielä liigan jälkeen, kun 15-kausi vasta muualla maailmaa vasta alkoi. Sinnohin sijoitus oli neljäs, mutta on sekin hyvä suoritus. Parempi, kun Johdossa ja Hoennissa joiden sijoitus oli kahdeksas. Tobias muistaakseni kehui Ashin koulustaitoja ja kehotti jatkamaan. Kukaan muu ei liigassa päihittänyt Tobiaksen Darkraita muu, kuin Ash. Ainakin Dawn esintyy liigan aikana ei oo tietoa, että onko vieraileva vai on liigan ajan vain. Anime jatkuu liigan jälkeen jollakin toisella haasteella.

      • haista sinä mursu p

        vittu miks et laita spoilerivarotusta! pilasit just mus ilon seurata jännityksellä monenneks ash tulee. että kiitti vaan senkin typerys. ihan oikeesti, onko pakko spoilata tolla lailla huoh.........


      • haista sinä mursu p kirjoitti:

        vittu miks et laita spoilerivarotusta! pilasit just mus ilon seurata jännityksellä monenneks ash tulee. että kiitti vaan senkin typerys. ihan oikeesti, onko pakko spoilata tolla lailla huoh.........

        Jos joku unohtaa laittaa jotain sanoja viesteihin niin ei se sitä tarkota, että ois tyhmä. Ei sen takia tarvi toisia tulla haukkumaan.


    • Jervis

      Liigaan ei ole päästy ja jakso 39/51 menossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      112
      4249
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      32
      3216
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2423
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      208
      1445
    5. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      210
      1056
    6. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      158
      1049
    7. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      68
      994
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      21
      906
    9. En elä täällä vaan oikeassa elämässä

      Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott
      Ikävä
      126
      775
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      60
      715
    Aihe