200 miljoonaa Ubuntu-käyttäjää vuonna 2015?

Linux-Man

Ehkäpä. Mutta se onnistui vain niin että massat Kiinassa ja Intiassa (sekä muissa kehittyvissä maissa) ostavat edullisia läppäreitä ja ARM-laitteita Ubuntu valmiiksi asennettuina.

Henk. kohtaisesti olisin Canonicalin pomona tyytyväinen jo 100 miljoonan käyttäjän saamiseen.

15

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linux-Man
    • (ö)

      Linux-käyttäjät hylkäävät liian suositut jakelut ,esim. Ubuntu on enää toiseksi suosituin jakelu. Mielestäni ei haittaisi, jos vaihtoehtoisten Linux-jakeluiden määrä putoaisi sadasta vaikka 20:een ja työtä tehtäisiin enemmän muutaman jakelun eteen.


      • Pojille pitää olla aina joku hiekkalaatikko, jossa voi leikkiä.


      • f.e.dzerzhinsky kirjoitti:

        "Linux-jakeluiden määrä putoaisi sadasta ..."

        :DDDDDDDDDDDDDDDDD

        Kunhan nyt putoaisi ensin siihen sataan...

        http://distrowatch.com/dwres.php?resource=popularity

        319!! Joopa.

        319 kappaletta? Niin vähän? Siinähän sohivat jokainen omiaan. Mun distro onkii parempi kun sun distros *lälläs lälläs lää*

        Mitähän siitäkin tulisi, jos OS X ja Windows -jakeluita olisi n 16 kappaletta :O


    • sitä odotellaan

      Sitä tässä odotellaan että tiputtaisit käyttämiesi nikkien määrän alle sadan.

      • Siksi onkin parempi rekisteröidä yksi ja ainoa, ja jauhaa paskaa sillä nimimerkillä.


    • 321654987

      Aloitusviesti kaksi seuraavaa saman henkilön kirjoittamia! Keksi jo jotain uutta! Säälittävää!

    • (ö)

      "Kunhan nyt putoaisi ensin siihen sataan..."

      Juuri sitä tarkoitinkin, että suosituimpienLinux- jakeluiden ohessa olisi vaihtoehtoja niitä haluaville. Ei niitä niin tuhottomasti tarvitse olla. Iso osa noista on kumminkin yhdentarkoituksen linuxeja esim. Parted Magic, clonezilla eikä työpöytäkäyttiksiä.

    • no tottakai

      Tottakai tarkoitit.

    • ubujen tubutin

      Ketjun "otsake" on väärin !

      Se pitäisi olla = 200 miljoonaa on KÄYTTÄNYT ubutubua ja vaihtanut takaisin Windowsiin ?

    • El Monde

      Kato, fede sai illaksi jo tubutin vaihteen päälle. Nyt on kovat piipussa! Vastaako tähän nyt sitten Ö vaiko Onneksi On Windows, puusilma vaiko federaatio itse. Jäämme odottamaan..

    • Franken

      Tuskin yhtään sen epärealistinen tavoite kuin Microsoftilla nousta samassa ajassa Windows Phonella ja Lumialla älypuhelinmarkkinoiden kakkoseksi ohi Applen ja hengittämään Androidin niskaan.

      Sekä Microsoftin että Canonicalin tavoite ei tule onnistumaan. Mutta Ubuntun käyttö lisääntynee jonkin aika paljonkin. Harmi vain että Unity ei miellytä vanhan koulukunnan kannattajia - siis pc-koneiden käyttäjien enemmistöä. Sama juttu Microsoftilla Metronsa kanssa.

      • Ei tuo Canocalin tavoite ole mahdoton. Pitää muistaa, että mailman väestöstä liki puolet asuu Kiinassa ja Intiassa. Niissä kummassakin linuxit on nousussa.

        Microsoftin tavoite sen sijaan on suorastaan utopistinen.


      • Miehet ja pojat

        Höpö höpö pentu. Unity on paska ja metro on loistava. Mene vaan äitis helmaan itkemään, miehet hoitaa asiat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      169
      2607
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      737
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      722
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe