Pakko kysyä passia koskien

paranoidparrot

Elikkäs huomenna ois tiedossa reissu tallinnaan päin parin kaverin kanssa. Kävin tänään poliisilaitoksella täyttämässä passihakemuksen uutta passia varten, koska nykyinen passini menee vanhaksi parin kuukauden sisällä. Kysymys kuuluu: Poistuuko vanha passini voimasta heti kun olen hakenut uutta passia vai sitten vasta kun olen vastaanottanut uuden passin? Poliisin sivuilla sanotaan näin :

"Voimassa olevia passeja voi olla henkilöllä kerrallaan vain yksi. Kun uusi passi luovutetaan, aikaisemman passin voimassaolo päättyy. Hakijan on luovutettava vanha passi viranomaiselle mitätöitäväksi ja hävitettäväksi viimeistään uutta passia noudettaessa (tai vaihtoehtoisesti ennen kuin se postitetaan). Jos edellinen, voimassaoleva passi ei ole hakijan hallussa, on passin katoamisesta esitettävä riittävä selvitys."

Se virkailija sano jotain, että mä voin pitää ton vanhan passin muistona ku se menee kuitenki huomenna vanhaks. Että mulla on vähä ristiriitaset käsitykset tästä... Uskallanko lähtee kokeilemaan :D

8

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • husovarnatar

      Yleensä tarttee olla se vanha mukana, kun menee uutta hakemaan ja ne leikkaa sen vanhan passin kulman pois, ettei sitä voi enää käyttää.Se loppu jää muistoksi.

    • kyllä voi

      Ei tarvi, minä sanoin että passi on hukkunut, täytin paperin ja se oli siinä.

      Kyllä voi olla kaksikin passia yhtäaikaa voimassa, meilläkin passi meni viisumin hakemiseen ja samalla piti käydä ulkomailla, sain uuden passin. Joten voimassa oli kaksi passia.

    • .......

      Mulla on kotona 2 vanhaksi mennyttä passia, joista ei ole kummastakaan kulmia leikelty eikä reikiä tehty, miehelläni myös vanhat passit tallella, ei pitkäaikaisviisumeita tai muuta syytä, poliisilaitos ei vaan ole halunnut niitä, enkä ole ottanut mukaani kun olen mennyt hakemaan uuden, ei ole pyydettykään, ei silti.

      Passin hakupäivä ei ole sama kuin myöntöpäivä, eli varmasti pääset tekemään reissusi. Mieheni teki passihakemuksen torstaina ja tiistaina jo tuli tekstiviesti että passin voi hakea, edellinenkin passi oli sirullinen biopassi. Voisivat siirtyä takaisin 10 vuoden passeihin.

    • Muualle kun

      Viroon taitaa päästä passilla, mikä on voimassa enää vähän aikaa.
      Moneen maahan pitää olla passi missä on voimassaoloaikaa jäljellä yli 2-6 kk matkan päättymisen jälkeen, noin vinkiksi tulevaisuuteen...

    • joku roti

      Ihme ettei sheriffit pistänyt tuollaista idioottia koppiin!

    • Jänisxx

      Hmm, mutta Viroon pääsee myös ilman passia. Shengen liitto yms.

      • .......

        Juu pääsee ilman passia, jos on henkilökortti. Ajokortti ei ole matkustusasiakirja, se ei todista minkä maan kansalainen olet.


      • Ihmekyselijöitä
        ....... kirjoitti:

        Juu pääsee ilman passia, jos on henkilökortti. Ajokortti ei ole matkustusasiakirja, se ei todista minkä maan kansalainen olet.

        Mitäs se kenellekään edes kuuluu kuka minä olen?
        Saati mitä asiakirjoja minulla on, sekään ei kuulu kenellekään...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2704
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      259
      2284
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1403
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1062
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1011
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1003
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      902
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      798
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      751
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      732
    Aihe