Ohut kihlasormus??

rautalankasormessa

Tahtoisin kovin mielelläni ohuen kihlasormuksen. Minulla on todella sirot sormet enkä haluaisi paksua sormusta koristamaan pientä sormeani.

Kävimme mieheni kanssa tänään kahdessa kultakaupassa. Ensimmäisessä kaupassa ihaillessani erästä kapeaa valkokultaista sormusta muutamalla pienellä timantilla, myyjä totesi, että kapea sormus ei kestä 10 vuotta pidempään. Harmittaa ihan kamalasti, koska se sormus oli aivan täydellisen näköinen!

Toisessa liikkeessä katseeni hakeutui samalla tavoin kapeisiin sormuksiin ja tältä myyjältä kysyin, että haittaako se, jos sormus on näin kapea. Sormukset olivat siis yhtä kapeita kuin edellisessä liikkeessä ollut sormus. Tämä myyjä taas sanoi, että eihän se mitään haittaa. Varsinkaan, jos miettii hieman paksumpaa vihkisormusta myöhemmin. Katsoimme vielä oikein kauniita mahdollisia kihla-vihki-yhdistelmiä, jossa oli mukana kapea kihlasormus.

Mieheni taas oli sitä mieltä, että tottakai valitsen sellaisen sormuksen, joka miellyttää minua. Hänen mielestään minun tulee viihtyä sormuksessani. Olen tietenkin itse samaa mieltä, mutta minua huolettaa sormuksen kestävyys.

Pohdinkin tässä nyt, että uskallanko ottaa kapean sormuksen? Meneekö se huonoksi parissa vuodessa? Entä voinko mahdollisesti juottaa kapean sormuksen tulevaisuudessa kiinni vihkisormukseeni, jotta kihlasormuksen ikä kasvaisi?

4

2546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa on

      Jos sormus on niin ohut että mies pystyy painamaan sen paljain sormin lyttyy niin se ei tule kestämään. Teetä kultasepällä ja kysele häneltä vaikka netitse vähän infoa kesto ja hintaluokasta.

    • kaksi kapeaa pientä

      No ostit varmaan jo sormuksesi, mutta kyllä minun ohut sormukseni on hyvin kestänyt 25 vuotta, ja mitään muutoksia ei näy kummassakaan. Eli kyllä se kestää varmaan tarvittavat 50 vuotta, vaikka usein tuntuu jo 10 riittävän.

    • 2+8

      Voisin sanoa korumyyjänä, että en suosittele kihlaksi tai vihkiksi sormusta joka on alle 2mm.
      Totta kai se voi joillain kestääkin läpi elämän, mutta useimmiten ei.
      Se on kyllä harmi, koska monille naisille sellainen ohuempi sormus sopis tosi kauniisti.

      Suosittelen itsekin kääntymään osaavan kultasepän puoleen!

    • simple neuvo

      Riippuu vähän mitä työtä teet ja haluatko ottaa sormuksen pois sormesta töissä ja harrastuksessa. Ohut sormus ei kestä työntekoa vääntymättä.

      Sormuksen kapeus ei sinällään ole ongelma jos materiaalilla on vähän paksuutta. Leveäkin sormus voi ihan hyvin olla pellinohut ja ymmärrettävästi sekin vääntyy. Teetä sormus kultasepällä ja kysy häneltä neuvoa mikä materiaalivahvuus olisi hyvä ja pitäydy omassa sormuksen leveydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5625
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5574
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4548
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4013
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3890
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3548
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1254
    8. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      940
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      918
    10. Kivitippu Forenomille

      Ei tiedä itkeäkö vai nauraa kun taas joukolla vakuutetaan kansainvälisten turistien ryntäystä kivitippuun, ja vielä rake
      Lappajärvi
      102
      898
    Aihe