Ohut kihlasormus??

rautalankasormessa

Tahtoisin kovin mielelläni ohuen kihlasormuksen. Minulla on todella sirot sormet enkä haluaisi paksua sormusta koristamaan pientä sormeani.

Kävimme mieheni kanssa tänään kahdessa kultakaupassa. Ensimmäisessä kaupassa ihaillessani erästä kapeaa valkokultaista sormusta muutamalla pienellä timantilla, myyjä totesi, että kapea sormus ei kestä 10 vuotta pidempään. Harmittaa ihan kamalasti, koska se sormus oli aivan täydellisen näköinen!

Toisessa liikkeessä katseeni hakeutui samalla tavoin kapeisiin sormuksiin ja tältä myyjältä kysyin, että haittaako se, jos sormus on näin kapea. Sormukset olivat siis yhtä kapeita kuin edellisessä liikkeessä ollut sormus. Tämä myyjä taas sanoi, että eihän se mitään haittaa. Varsinkaan, jos miettii hieman paksumpaa vihkisormusta myöhemmin. Katsoimme vielä oikein kauniita mahdollisia kihla-vihki-yhdistelmiä, jossa oli mukana kapea kihlasormus.

Mieheni taas oli sitä mieltä, että tottakai valitsen sellaisen sormuksen, joka miellyttää minua. Hänen mielestään minun tulee viihtyä sormuksessani. Olen tietenkin itse samaa mieltä, mutta minua huolettaa sormuksen kestävyys.

Pohdinkin tässä nyt, että uskallanko ottaa kapean sormuksen? Meneekö se huonoksi parissa vuodessa? Entä voinko mahdollisesti juottaa kapean sormuksen tulevaisuudessa kiinni vihkisormukseeni, jotta kihlasormuksen ikä kasvaisi?

4

2515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa on

      Jos sormus on niin ohut että mies pystyy painamaan sen paljain sormin lyttyy niin se ei tule kestämään. Teetä kultasepällä ja kysele häneltä vaikka netitse vähän infoa kesto ja hintaluokasta.

    • kaksi kapeaa pientä

      No ostit varmaan jo sormuksesi, mutta kyllä minun ohut sormukseni on hyvin kestänyt 25 vuotta, ja mitään muutoksia ei näy kummassakaan. Eli kyllä se kestää varmaan tarvittavat 50 vuotta, vaikka usein tuntuu jo 10 riittävän.

    • 2+8

      Voisin sanoa korumyyjänä, että en suosittele kihlaksi tai vihkiksi sormusta joka on alle 2mm.
      Totta kai se voi joillain kestääkin läpi elämän, mutta useimmiten ei.
      Se on kyllä harmi, koska monille naisille sellainen ohuempi sormus sopis tosi kauniisti.

      Suosittelen itsekin kääntymään osaavan kultasepän puoleen!

    • simple neuvo

      Riippuu vähän mitä työtä teet ja haluatko ottaa sormuksen pois sormesta töissä ja harrastuksessa. Ohut sormus ei kestä työntekoa vääntymättä.

      Sormuksen kapeus ei sinällään ole ongelma jos materiaalilla on vähän paksuutta. Leveäkin sormus voi ihan hyvin olla pellinohut ja ymmärrettävästi sekin vääntyy. Teetä sormus kultasepällä ja kysy häneltä neuvoa mikä materiaalivahvuus olisi hyvä ja pitäydy omassa sormuksen leveydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5157
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4046
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2169
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1837
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1785
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1434
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      27
      1227
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1036
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      981
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      980
    Aihe