Koiria metsästäjille, koirille metsästäjiä

IsoMursu

Onko täällä Suomi24:ssä ollut aiemmin metsästyskoirapalvelun kaltaista toimintaa? Siis topicia, jossa metsästäjät voisivat kysellä koiria käyttöönsä ja koiran omistajat voisivat kysellä metsästäjää, jonka kanssa viedä oma hurtta jahtiin.

Voisin kuvitella, että tälläiselle palvelulle olisi kysyntää paljon. Koirattomia metsästäjiä on paljon, ja luultavasti vielä enemmän löytyy koiran omistajia, joilla ei ole metsästysmahdollisuuksia.

Jos mielenkiintoa riittää lupaan vapaaehtoisvoimin pystyttää sivuston, josta jokainen voi ilmaiseksi löytää sopivan koiran/metsästäjän tarkoituksiinsa.

Itsellänikin saattaisi olla hyväluontoiselle koiralle ja koiranohjaajalle käyttöä syksyn jahdeissa ;-)

Laitelkaas viestiä tähän topiciin mikäli kiinnostaa!

3

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • K-iinnostunut

      kiinnostaa, todella.

    • koiraton metsästäjä

      Aika mielenkiintoinen juttu. varmasti kysyntääkin voisi olla. ihmettelen vaan isomursua, miksi keksiä polkupyörä kun sellainen on jo olemassa...Tuo sivusto näyttäisi olevan melkoisen hyvä, eikä mielestäni mitään vikaa. Hintakin on kohilla noissa koirailmoituksissa, ei mielestäni paskaakaan kun ajattelee mitä metsäreissuilla palaa rahaa yleensä varusteisiin, polttoaineisiin yms. ja mitä menisi rahaa oman koiran hankkimiseen ja ylläpitoon. koulutusta ja ajankäytöstä puhumattakaan.

      • IsoMursu

        No ohoh. Kävin viestisi "innoittamana" katsomassa googlesta ja sieltähän löytyi metsästyskoirapalvelu-nimellä, koirapalvelu. Hinta tosiaankin 5,90€ ja sillä saa koiran omistajan yhteystiedot.

        Luulenpahan vain, että tuo maksullisuus karkottaa suurimman osan asiakkaista. Eipä siellä montaa koiraa ollut ilmoituksissa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1718
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1462
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1326
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1173
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1058
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1029
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      848
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      763
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      728
    Aihe