Maaliman ilkein isosisko

hakattu tyttö123

Oon 13-vuotias tyttö, jolla on tosi iso ongelma... mun isosisko kiusaa mua.
Se on jo 17, mut käyttäytyy kuin olis kasilla ;(
Pari vuotta sitten kaikki alkoi, se kiusas mua fyysisesti ja haukkus mua laiskaksi lehmäksi, typeräksi kakaraksi, läskiksi ämmäksi ja rumaksi.
Nyt kun se on siis 17 se luettelee kaikkii mun vikoja sen poikaystävälle ja sit se nauraa, kun mä sanon et ne jutut ei oo totta. Mä oloen tosi epätoivoinen :(
mitä mun pitäis tehdä?

6

505

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä välitä!

      sun sisko on kateellinen sulle ja se on epävarma itsestään. Siks se kertoo niit asioita sen poikaystävälle. Ja sitä harmittaa jos et suutu sen haukuist. Ootko koskaan kysyny siltä et mikä sitä vaivaa tai puhunu tosta sun vanhempien kans?

      • hakattu tyttö123

        Juu, olen kysynyt siltä miks se tekee niin ja sit se vastaa, että se haluu vaan nolata mut :( Olen myös jutellut vanhempien kanssa, mut ne vaan kehottaa sitä lopettamaan.


        P.s. Mun sisko ei voi olla kateellinen mulle, koska se on kaunis ja hauska
        (ainakin poikien mielestä) ja mä olen vähän... eri asioista kiinnostunut.


    • Toivottavasti loppuu

      Hmm.. Tuttu tunne! Mulla on 3 isosiskoo ja yks ei asu kotona. Mun siskot jopa hakkaa mua ja haukkuu ja joskus lukitsee parvekkeella.. Voisit kokeilla puhua siskosi kanssa ja ehdottaa että tekisitte jotain kivaa yhdessä! Olen 11 vuotias tyttö ja vietän nykyään isosiskojeni kanssa hyviä iltoja ja aamuja ja aina välillä päivällä riitelemme.. :)

    • ...

      Riitelen joskus siskoni kanssa leikkimielisesti. Joskus tulee oikeeta riitaa mutta se kestää enintään tunnin. Joskus tulee vähän "painia" kokeiltua sne kanssa. No se on kyl jotenkin hauskaa. Meillä on ikäeroa 2.v.

      • Isopikkusisko

        Mulla on 16 w isosisko ja 17 w isoveli. Tän lisäks mulla on 7 w ärsyttävä pikkusiskokakara, joka vakoilee ja salakuuntelee kiusakseen mua ja mun kavreita sillon ku ollaa meillä. Ihme stalkkeri! Sit ku saadaan se kiinni mun oven takaa kyyläämästä, nii sillä on aina joku "selitys". Ja mun vanhemmat sanoo aina ihan löysästi että jätäs ny isosiskos Lilli rauhaan...
        Ja mun isoveli kutittaa mua aina se on kauheeta! Ja kerran se rupes hakkaa mua ku vein pääsiäisenä sen suklaamunat :-)
        Mun sisko on kauhee ragemama 6000... Se puuhailee kans kaikkee tommosta ku se on suuttunu esim. haukkuu, hakkaa tms...
        Kuitenki me ei ikinä olla pitkään riidoissa vaan piece pysyy yllä myös sillon ku isovfelin TYHMÄ tyttöystävä ravaa meillä!


    • poika 13 v.

      Mun sisko on niin ärsyttävä!!! se suuttuu jokaikisestä pikkuasiasta. (se on 14 v.) Se komentelee mua ja joskus haukkuu!!! Sitten haukun takas (se on se miinus) ja sitten se menee valittaa vanhemmille että mä haukun sitä. Sitten nopeesti sanon niille takas että se haukku eka ja komenteli. Sitten ne vaan sanoo:Älkää riidelkö. Sitten kun vaan mä käyn sanomassa niille että sisko kiusaa, niin ne vaan on silti sen puolella ja sanoo: Älä kiusaa sitä. Voitteko kuvitella!!?? ne ei ees usko että puhun totta! Sitten kun vaan mun sisko käy valittaa, niin heti vanhemmat huutaa: nyt heti tänne! Ja sitten huutaa mulle että jätä sun siskos rauhaan!!! Ja sitten mun sisko tahalleen aina huutaa kovaa, että vanhemmat kuulis, että esim. MENE POIS!!! Ja sitten taas alkaa hirveet raget vanhemmilta. Oon puhunu vanhempien kanssa monesti, että puhun aina totta mitä mun sisko tekee mulle, mutta ne vaan: Me ei olla kummankaan puolella ja taas: "älä riitele siskos kanssa". Pitääkö mun vaan tottuu että mua vaan syytetään kaikesta eikä mua uskota? Mä niin innolla ootan ennenkun mun sisko muuttaa pois. Oispa mulla pikku veli tai sisko niin sitten mulla ois enemmän oikeuksii ja vanhemmat uskois mua mitä ne tekee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1924
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1670
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1276
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      63
      1192
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      862
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe