Toimeentulotuen laskeminen

Olen muuttamassa omilleni (18v). Sanoin sossulle, että saan toiselta vanhemmalta "opiskelija-avustusta" aina pari sataa euroa kuukaudessa, kunnes tajusin, että sossu otti sen huomioon laskiessaan tukea! Tajusin vasta myöhemmin, että koko hommaa ei olisi pitänyt mainita, koska tukea laskettaessa se otetaan huomioon, ja näin ollen toimen antama tuki laskee entisestään.

Voinko mitenkään vetää sanojani takaisin, koska kyseessä on kuitenkin kirjaamaton, epävirallinen sopimus, enkä haluaisi sitä otettavan huomioon? Jättäisin sen kirjaamatta toimeentulotuen jatkohakemukseen? Kaikkihan saavat vanhemmiltaan rahaa aina silloin tällöin...
8170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos sinulla on valitusaikaa jäljellä, niin valita.

Äänestä

Muuta se opintolainaksi jos ei muu auta, eli tee vanhempiesi kanssa sopimus, että he antavat sinulle lainaksa korottomasti 200€/kk jotta sinun ei tarvitse nostaa pankkilainaa. Takaisinmaksusta pitää myös sopia jotain, ja tehdä sopimus kirjallisesti. (en ole sata varma toimisiko).

Tai sitten sanot vaan, että ymmärsit väärin, että äiti vaan olikin luvannut maksaa opiskelutarvikkeita (ja puh. yms. laskuja) enintään 200 eurolla kuukaudessa siten, että hän käy ostamassa kirjat tai muut suoraan, eikä anna rahaa sinulle.

Kun rahat eivät ole suoraan sinun käytettävissäsi eikä niitä käytetä tt-tukeen oikeuttaviin menoihin, kuten ruoka, vuokra, sähkö, vesi, terveydenhoito, jne. niin silloin niitä ei voi ottaa tulona huomioon tt-tukilaskelmassa.

Kaikissa tilanteissa voi kyllä joutua menemään hallinto-oikeuteen eikä senkään arvontatulos tuota varmaa voittoa.


[email protected]
http://www.toimeentulotuki.net

Äänestä

Sanot, että olet saanut kotona asuessasi tuon verran, mutta et saa enää. Tuskin sinua hirteen vedetään...

Äänestä

Osa aikaisemmista maksuista näkyy jo tilillä, mutta sovin jo vanhemman kanssa että se maksetaan jatkossa käteisenä, jotta ei näkyisi tilitapahtumissa.

Olisiko tällaisessa tilanteessa järkevä sitten sanoa, että vanhempi ei enää maksakaan sitä 200 euroa, erinäisistä syistä kuten maksukyvyttömyys (mikä on totta)? Ja että pärjään ihan hyvin sitten pelkästään toimeentulotuella. Tai sitten ainakin sanoisin, että kesäkuukausina en saa rahaa (mikä on myös totta)?

Äänestä
  • Tarkoitatko, että käyt henk.kohtaisesti tapaamassa sos.työntekijää vai mitä tarkoitat 'sanomisella'? Miksi sinun täytyy käydä paikan päällä etkä voi kirjallisesti toimittaa hakemusta?

    Sinun ei tarvitse perustella asiaa mitenkään. Et saa vanhemmiltasi rahaa ja piste.

    Äänestä

Kyllä, olen jo henk.kohtaisesti käynyt tapaamassa sossua ja käyn vielä uudelleen toimittaessani uuden asunnon vuokrasopimuksen. Häneltä löytyy kaikki tärkeät paperit liittyen tukiin ja muuhun henkilökohtaiseen.

Kiitos vastauksista, taidan nyt tietää mitä teen ja sanon, ilman sen kummempia perusteluja.

Äänestä

Ei muuta kun töihin vaan siitä! Röyhkeää tuollainen yhteiskunnan varoilla eläminen ja valehtelu, sietäisit saada petostuomion. Etkä mitenkään ole itsenäistymiskelpoinen jos joudut sossulta rahaa kerjäämään. Ollaan Kreikan tiellä jos kaltaisia nuoria alkaa olemaan enemmän. Anteeksi vaan mutta alkaa ärsyttämään tämä meno yleisestikin ei vain sinun kohdallasi.

Äänestä
  • Olen kyllä jo hakenut osa-aikatöitä ja saanut kesätöitä. Luulitko tosiaan että ryhdyn heti laiskaksi siivelläeläjäksi kun muutan yksin asumaan? Anteeksi vaan mutta alkaa ärsyttämään tämä meno että ruvetaan olettamaan jotain tietämättä mistään mitään.

    Ja homma ratkesi nyt sillä että toinen vanhempi ei tosiaan enää maksa minulle mitään summaa säännöllisesti, muutoin kuin hädän hetkellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Serah kirjoitti:

Olen muuttamassa omilleni (18v). Sanoin sossulle, että saan toiselta vanhemmalta "opiskelija-avustusta" aina pari sataa euroa kuukaudessa, kunnes tajusin, että sossu otti sen huomioon laskiessaan tukea! Tajusin vasta myöhemmin, että koko hommaa ei olisi pitänyt mainita, koska tukea laskettaessa se otetaan huomioon, ja näin ollen toimen antama tuki laskee entisestään.

Voinko mitenkään vetää sanojani takaisin, koska kyseessä on kuitenkin kirjaamaton, epävirallinen sopimus, enkä haluaisi sitä otettavan huomioon? Jättäisin sen kirjaamatta toimeentulotuen jatkohakemukseen? Kaikkihan saavat vanhemmiltaan rahaa aina silloin tällöin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu