SSD syrjäyttää perinteisen kovalevyn. NYT!

Varavaraanі

Käynnistyykö kannettava tietokoneesi tus-kal-li-sen hitaasti? Onko pelien ja hyötyohjelmien käyttäminen hi-das-ta? Poltteleeko läppäri kuumana sylissäsi? Huutaako tuuletin ohjelmia imuroitaessa tai moniajon aikana? Pässinlihaa; sinulla on läppärisi sydämenä perinteinen kovalevy eli HDD-levy.

Perinteinen HDD-kovalevy (Hard Disc Drive) on niiiin edellisen vuosituhannen keksintöjä, ettei sille ole enää sijaa nykyajassa. Nykyään ollaan siirtymässä SSD-kovalevyihin (Solid-state Drive). Ne eivät kuumene, eivätkä ne huudata tuuletinta. Ne eivät tuhoudu ensimmäisestä läppärin saamasta pikku kolahduksesta, kuten vanhat kovalevyt. Niissä ei ole yhtään liikkuvaa osaa, kuten vanhoissa kovalevyissä. Ja ne tekevät tietokoneen käytöstä äärimmäisen nopeaa.

Tässä tietoa näistä uusista SSD-levyistä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/SSD
Onhan näitä ollut saatavilla jo muutaman vuoden ajan, mutta vasta nyt ne alkavat olla hinnaltaan houkuttelevia. SSD-levyjen hinta on tullut alaspäin noin puolen vuoden välein, ja nykyisin saa jo 120 gigan muistikapasiteetilla varustetun levyn n. 120 eurolla. Jopa halvemmallakin.

MIkä parasta, tavallinen ihminenkin pystyy vaihtamaan vanhan HDD-kovalevynsä uuteen SSD-kovalevyyn hyvin helposti, niin ettei tarvitse olla tietokonenörtti. Tässä esimerkinomaisesti ohje levyn vaihtamiseen Applen kannettavissa tietokoneissa, myös muille merkeille löytyvät ohjeet netistä:
http://www.tietokone.fi/lehti/tietokone_12_2010/lisaa_potkua_mac_kannettavaan_8499

Tällä videolla kaverukset testaavat, mitä SSD todella kestää. Levyä poltetaan, sitä lyödään baseball-mailalla, sen yli ajetaan autolla jne. Aivan kaikkea se ei kestä, mutta melko paljon kuitenkin:
http://www.youtube.com/watch?v=CVxjKI3cw0c

9

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ugga pugga

      SSD on hyvä olla juu. Niitä kun liittää 2 kpl raid 0 tilaan niin se se vasta nopiaa on.

    • Varavaraanі

      RAID0 nostaakin sitten käyttökokemuksen ihan uudelle tasolle. Nopeus tuplaantuu. Näissä RAID0-hommissa on vain se vika, että niihin voi jäädä nalkkiin. Kuten huumeisiin. Kun mikään ei riitä. :D

    • Ehkä nyt pikkasen yksipuolista ajattelua, kun kuvittelet kaikkien käyttävän jotain kuppasia läppäreitä.

      Tehokäyttäjällä on kunnon pöytäkone, koska hän tarvitsee hyvän näytön, näppiksen ja päivitettävyyttä eikä mitään kompromisseja tilan takia.
      SSD on tietenkin hyvä valinta käyttislevyksi, mutta ei se nyt vielä kaikkea muuta käyttöä korvaa. Laskeskele mitä maksaa pari teraa SSD-tilaa halvimmillaan ja vertaa hintaa perinteiseen levyyn.

    • stnanSuuriDuppi

      SSD sopii käyttislevyksi, ei siitä vielä varastointiin ole.

    • 26345345

      120GB 120e on vitsi. Esim. x-plane 10 vie 80GB tilaa. Paljon siitä on iloa peleissä jos ei edes mahdu yhtä peliä käyttistä.

      • ugga pugga

        Kyllä joo. Ei ole pakko ostaa. Se ostaa joka haluaa, muuten täytyy tyytyä pelkkään HDD kokoonpanoon. Kumma homma kun jotkut jaksaa narista miten kalliita ja pieniä SSD.t on. No tottahan se on, pieniä ja kalliita ovat juu, mutta ei ole pakko tosiaan ostaa. Itse kyllä maksoin mielelläni 150€ 120GB SSD.stä aikoinaan kun tiesin millaisen nopeushyödyn sillä saa, ja nyt olis tarkoitus hommata lisätilaa ja ostaa toinen samanlainen raid 0.n,, mutta ei ole pakko, ihan vapaaehtoisesti kalliita ja pieniä asemia ostelen niih.


      • 35ratfzd v
        ugga pugga kirjoitti:

        Kyllä joo. Ei ole pakko ostaa. Se ostaa joka haluaa, muuten täytyy tyytyä pelkkään HDD kokoonpanoon. Kumma homma kun jotkut jaksaa narista miten kalliita ja pieniä SSD.t on. No tottahan se on, pieniä ja kalliita ovat juu, mutta ei ole pakko tosiaan ostaa. Itse kyllä maksoin mielelläni 150€ 120GB SSD.stä aikoinaan kun tiesin millaisen nopeushyödyn sillä saa, ja nyt olis tarkoitus hommata lisätilaa ja ostaa toinen samanlainen raid 0.n,, mutta ei ole pakko, ihan vapaaehtoisesti kalliita ja pieniä asemia ostelen niih.

        Voihan niidä hdd-levyjäkin raidata, vaikka 4-5 nykyaikaista levyä raid0:lla niin on ainakin nopeutta eikä tila lopu kesken.
        Meluahan nuo sitten kyllä jonninverran tuottavat..


      • 35ratfzd v
        35ratfzd v kirjoitti:

        Voihan niidä hdd-levyjäkin raidata, vaikka 4-5 nykyaikaista levyä raid0:lla niin on ainakin nopeutta eikä tila lopu kesken.
        Meluahan nuo sitten kyllä jonninverran tuottavat..

        Niin tai ehkä järkevämpää tietenkin raidata 5:lla.


      • ugga pugga
        35ratfzd v kirjoitti:

        Niin tai ehkä järkevämpää tietenkin raidata 5:lla.

        SSD.n nopeushyöty piilee juuri pienessä hakuajassa. Suuresta kokonaisnopeudesta ei ole juuri hyötyä pienien palojen haussa kun HDD.lla kestää kuitenkin siirtää lukuneulaa ja pyörittää kiekko kohdalleen. Siinä ajassa flash muisti on jo käsitellyt monta pientä "palikkaa" mikä HDD.lla menee pelkkään hakuun vaikka niitä olisi 20kpl raid 0.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe