aikainen aamupala?

matkakuumeilua

Olemme lähdössä omatoimisesti Azoreille Kööpenhaminan kautta. Paluulento Ponta Delgadasta lähtee jo 7.30. Tietääköhän kukaan kuinka paljon aiemmin kentälle pitäisi mennä? Voikohan hotelleista saada aamupalaa jo kuuden aikaan vaikka jostain luin, että aamupalatarjoilu alkaa 7.30? Tai onko lentokentällä mitään kahvilaa auki tuohon aikaan aamusta?

5

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tykästynyt

      Hotellista voi pyytää aikaisen aamiaisen huoneeseen. Käytännössä siis kertoo hotellin vastaanottoon edellisenä päivänä, mihin aikaan toivoo aamiaista. Olemme tehneet näin useammankin kerran lähtiessämme katsomaan muita Azorien saaria ensimmäisellä aamulennolla ja nyt sama on edessä juuri tuon aikaisen paluulennon vuoksi. Muistaakseni jollakin kerralla aamiainen tuotiin termoksessa jo edellisenä iltana, mutta joka tapauksessa se oli mahdollista saada omaan huoneeseen.

      Itsekin mietin, pitääkö tuota 7.30 lähtöä ajatellen olla jo suositeltua 2 tuntia aiemmin lentoasemalla (ajamme lentoasemalla lähes toiselta puolelta saarta, joten houkuttelisi nukkua mahdollisimman pitkään). Aiempien kokemuksien perusteella ajattelisin, että Ponta Delgadan pienellä lentoasemalla riittäisi, kun olisi puoltatoista tuntia, viimeistään tuntia, ennen tsekkaamassa sisään, mutta kannattaa varmistaa vielä. Ruuhkaakin on joskus ollut, kun on osunut Amerikan lentojen lähtöjä samaan aikaan.

    • Ei aukiolotietoa
    • matkakuumeilua

      Kiitos teille näistä tiedoista! Toki lisääkin vinkkejä otetaan vastaan.. Tosiaan 2h aiemmin kuulostaa aika pitkältä ajalta pienellä lentokentällä, mutta mieluummin tietysti ajoissa kuin myöhässä...hotelliltamme pitäisi olla vain 10min matka kentälle, joten siirtymiseen ei tarvitse ainakaan paljoa varata aikaa.

    • Portugalin ravintolatiheys on yksi Euroopan suurimpia. Meillä täällä tusklin rakennetaan mitään merkittävämpää yleistötilaa, johon ei tulisi kahvilaa. Ponta Delgadan lentokentällä on kolme kahvilaa ja yksi ravintola.Kahviloita on heti aulassa ulostulon ja sisääkirjoitustilojen välissä sekä lähtöpotttien luona, yksi Schengen-maita varten, toinen ei-Schengen lennoille. Kahvilat avautuvat aikaisin, veikkaan klo 6.00/6.30. Hinnat niissä ovat kaupukihintoja korkemmat mutta halvemmat kuin Helsinki-Vantaalla.

      Euroopan lentoja varten matkailijoita suositellaan saapumaan Ponta Delgadan lentokentälle 1,5 tuntia ennen ilmoitettua lähtöaikaa. Saariryhmän sisäisille lennoille riittänee lyhyempikin varoaika. Jokainen päättäköön kohdaltaan, miten tärkeää on, missä sen puoli tuntia viettää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      75
      5884
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      27
      5157
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      21
      3078
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      181
      2524
    5. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      211
      2248
    6. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      2126
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      103
      1531
    8. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      340
      1385
    9. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      75
      1293
    10. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1196
    Aihe