Onkohan Suomesta jo mahdollista saada Golden doodeleita tai labradoodeleita :D ?
Doodelit
12
2757
Vastaukset
- originaalinelli
toivottavasti EI KOSKAAN!!! kyse on sekarotuisesta joita on Suomenmaa pullollaan.
- 6+7
Noh, jos on simmut, jalat ja kaikki muu tarvittava tutkittu - miksi ei? Typerää tommonen rotukoirien suosiminen... Kukas se olikaan se viiksimies joka aikoinaan kiihkoili rotujutuissa, suosi vaan tietynlaisia...
- amer. yrittäjyyttä
6+7 kirjoitti:
Noh, jos on simmut, jalat ja kaikki muu tarvittava tutkittu - miksi ei? Typerää tommonen rotukoirien suosiminen... Kukas se olikaan se viiksimies joka aikoinaan kiihkoili rotujutuissa, suosi vaan tietynlaisia...
No, nythän on vain niin, että koska sekarotuisilta ei noita pevisa-tutkimuksia vaadita, niitä ei pääsääntöisesti myöskään tehdä. Tai jos tehdään, ja saadaan huonot tulokset, niin miten ajattelit tuloksen tarkistaa? Miten ajattelit tarkistaa, että vanhemmat ovat ne, joiksi myyjä niitä väittää?
Hyvällä rotukoiralla ei teetetä sekarotuisia pentuja - siitä tosiasiasta voit lähteä!
Näitä mixejä "kasvattamalla" heikompilaatuisten yksilöiden omistajat haluavat vain saada rahaa irti koirastaan sen varjolla, että onhan se puhdasrotuinen - jos sitten on sitäkään....
- olihan noita...
Muutama päivä sitten oli vielä apulassa myynnissä mustia labradoodlen pentuja. Hinta oli 1400e. Nyt ei ilmoa enään näkynyt.
- Golden poo
Olen allergikko ja mulla on suunnitelmissa muutaman vuoden kuluttua alkaa golden doodle kasvattajaksi. Olen tutustunut rotuun amerikkalaisilla sivuilla ja olen aivan ihastuksissani.
Tottakai pennut tehdään vain terveeksi tutkituilla yksilöillä ja pennut rekisteröidään.
Nyt meillä on kääpiövillakoira ja aikeissa ostaa jalostuskelpoinen isovillakoira.- Kasvattajia---------
Jos sä olet allerginen niin miten sä oot saanu koirakokemusta? Osaatko kouluttaa? Tiiätkö koirien elekielestä? Ja mä ainakin vaatisin että mun koiran kasvattajalla on jo vähintään parin vuoden kokemus rodusta, että osaa sitten varmasti auttaa jos apua tarvitaan. Ei kovin hyvää kuvaa anna jos kasvattaja vaan änkyttää jotain, eikä oikein osaa sanoo juuta eikä jaata. Ja kaikkea ei opita vain kirjoista tai koiraohjelmia kattomalla.
Ja lisäks, vaikka koirasta ei karvaa lähtiskään niin se karva ei oo ainut, joka voi allergisen reaktion aiheuttaa. Kuola, hilse ja ulosteet voi aiheuttaa sitä myös. Pahimmassa tapauksessa sulla on kohta pariki koiraa ettimässä uutta kotia kun et voikaan pitää niitä.
Toivottavasti et vaan rahasta meinaa koiria ruveta kasvattamaan. Kuulostat aika epämääräseltä tyypiltä.
Ja ai että mä suoraan sanoen inhoon kaikkia näitä "uusia rotuja" joitten nimi on saatu aikaan vaan sillä että on läimästy kaks rodun nimee yhteen, kai sen pitäs olla jotenki söpöö tai hauskaa. Laiskalta lähinnä vaan vaikuttaa. Onneks Suomessa nää tämmöset koirat ei oo virallisia rotuja. Amerikassa kun kaikki tuntuu kelpaavan. On aika tavalla kusetuksen makua, jos koirasta, jota ei oo hyväksytti omaks rodukseen, pyydetään rotukoiran hintaa. Sen vielä ymmärtäsin jos näitä sekotuksia myytäs ees seropien hinnoilla, eikä vaan lätkästäs yli tonnin hintalappuu pentuihin, mutta ei siinä mitään. Tyhmähän on vaan se joka maksaa. Kaikista huvittavinta on se että moni aina sitä ulvoo miten kasvattajat pyytää koiristaan kiskurihintoja ja vaan tehtailevat pentuja niin mitenkäs sitten nää tyypit jotka myy näitä muotikoiria helvetin korkeilla hinnoilla ilman minkään sortin takuita? Miten nää tämmöset kasvattajat on yhtään sen parempii? Pennuilla, joitten vanhemmilla ei oo mitään näyttöö mistään (näyttelyistä, kokeista), mutta silti pyydetään pennuista taivaallisia summia vaan sen takia koska koirilla on kysyntää (koska sikshän nää koirat niin paljon maksaa, kysyntä on kova) niin ei siinä todellakaan voi olla varma että kasvattaja vaan haluaa hyväntahtosesti löytää kaikille pennuille kodit. Nää labra- mitkä- lie - kasvattajat voi esittää vaikka miten symppistä, mutta tosi asia on se että ne vaan haluaa tehä rahaa tyhmien ihmisten kustannuksella.
MITÄÄN ROTUA EI PITÄS PERUSTAA VAAN ULKONÄÖN VARAAN. NÄKEEHÄN SITÄ JO JOISTAKIN ROTUKOIRISTA MITEN HYVIN ON KÄYNY KU ULKONÄKÖ ON RATKASSU.
- oieytierytwirweut
NäinOn.
- Pentunennn
Meillä ihana goldendoodle, suosittelen!
- aldoodle
Hei ! Tässä hieman faktaa Australian Labradoodeleista. Kasvattajat jotka kuuluvat Eurooppalaiseen kattojärjestöön, ALAEU:hun noudattavat todella tiukkoja terveys- ja jalostussääntöja. Jokaisella jalostuskoiralla on oltava hyväksyttyt DNA tutkimukset, lonkat jne. Lisäksi vaaditaan vähintään neljän sukupolven sukutaulua terveystietoineen. Lisätietoa: http://www.australianlabradoodle.fi/
- Doodle
MOI! Onkohan kyseessä 19.7.13 Hartolassa syntynyt pentu? Täällä pieni Panda tyttö etsii sisaruksiaan kyseisestä pentueesta! :)
- FinnishLabradoodle
Finnish Labradoodle kasvattajia on Suomessakin jo.
Tässä yksi: http://ambientesdogs.webs.com
Suomessa on siis kahdenlaisia Labradoodleja:
Australian Labradoodleja, ALD.
Ja Finnish Labradoodleja, FLD.
Australian labradoodleissa on labradoodlet F3 sukupolvesta eteenpäin, lisäksi niissä on cockeria, amerikancokeria, kiharakarvaistanoutajaa ja irlanninvesispanielia.
Sitten on jokaisen maan oma labradoodle linja, jossa on siis villakoiraa ja labradoria eri sukupolvissa. Suomessa näitä Labradoodleja kutsutaan Finnish Labradoodle nimellä.
Molemmat labradoodlet ovat Kennelliiton ja FCI:n mukaan sekarotuisia koiria. Niissä on joitain yhteläisyyksiä, mutta myös eroavaisuuksia mm luonteessa.
Kannattaa kysyä kasvattajilta lisää, mikäli nämä labradoodlet kiinnostaa! - Valedoodle
Näistä desing roduista oli koiramme lehdessäkin juttua. Mikä ihme saa ihmisen maksamaan koirasta näin huikeita summia? Söpö ulkonäkö(=työläs turkki) vai lupaus, ettei se alkergisoi?(=valetta).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4355072Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1262083- 1461710
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko751395Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151356Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise181259Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔801241Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään701158- 701148
- 381080