Milloin HL3?

Peluri1977

Täytyy taas udella ja kysellä josko joku tietäisi milloin Half Life 2 - Episode 3 tai luultavimmin suoraan Half Life 3 olisi tulossa? Lähinnä Xbox 360 -versiota odotan. Googlesta ei oikein löydy mitään, joten varmaan kukaan ei tiedä mitään. Kysynpä kuitenkin.

12

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gamer

      No eihän siitä edes tiedetä, että onko se HL3 vai Episode 3, joten ei se ihan heti ole tulossa.

    • flutarshy

      Gaben ei suostu kertomaan mitään. Turhaa odotat. Se tulee yli 9000 vuoden päästä.

    • Geib

      Gabe on niin turha mies. Vittu ahmii vaan niitä kiloja itselleen. Half Life: Episode 3????? Kiinnostus peliä kohtaan loppui jo vuosia sitten. HL3:sta on turha odottaa koskaan, koska tällä julkaisutahdilla Gabe kasvaa jo horsmaa ennenkuin pelin tekeminen edes alkaisi.

    • Peluri1977

      Taas kerran pelasin tuon Half Life 2 -saagan lävitse..Episode I:n ja II:n. Olipa taas yhtä hyvä kuin aina ennenkin. Nyt oli se erotus, että uudella telkkarilla HDMI:n kautta pelasin ja näytti myös upealta!

      Heräsi taas sen Episode III:n / Half Life 3:n odotus päälle. Tulisikohan se tänä vuonna? Vai vasta 5 vuoden päästä uudella Xbox 720:lle? Tulisi jo!

    • pläyer

      Ihme touhua kyllä valvelta... Melko turhanpäiväisiä pelejä kuten uusi cs: go ja jotain pienenpiä pelejä kyllä tehdään, mutta half-life fanien sen kun annetaan odottaa. Toivottavasti ei käy samanlaisesti kun dukenukem foreverille ----> pelin tekeminen kesti 14 vuotta , grafiikat melko vanhanaikaiset nykymaailmaassa ja koko peli arvosteltiin melko mitään sanomattomaksi. Toivottavasti siis "hyvää kannattaa odottaa" pätee tässä.

      • rolfnano

        Kyllähän Valve myöhästytti tosi paljon HL2:sen julkaisua ja silti se on mahtava peli.

        Mutta parhaillaan Valve työstää Dota 2:sta


      • 10+4
        rolfnano kirjoitti:

        Kyllähän Valve myöhästytti tosi paljon HL2:sen julkaisua ja silti se on mahtava peli.

        Mutta parhaillaan Valve työstää Dota 2:sta

        Yksi osa Valvea työstää Dota 2:sta, ei nyt sentää koko firma, järkeä noihi viesteihin.

        -Yksi osasto hoitaa Steamia. Toki tämä osasto on jakautunut sitten pelien lisäämiseen/laskutukseen jne.
        -TF2:selle on oma tiimi
        -Todennäköisesti source-moottorille oma porukka. Kehitys/lisensoitinasiat.
        -HL3 / HL2:EP3:a tekevät sit jotkut.
        -CS:Go:lle on ainakin oma tiimi, CS:S:stä en ole varma, joitain kai vielä mahdollisia pahimpia bugeja kitkemässä.
        -Tästä kyl varmasti jotain unohtui.

        Ymmärtääkseni DOD:Sourcelle, HL2:Deathmatchille jne ei ole enää koodareita aktiivisena.


    • Viljami Kinnunen - Valve

      Half-Life 3 julkaistaan ensivuoden puolella 2014. Episodi 3 peruutettiin, koska se näytti liian samanlaiselta kuin aijemmat HL2 episodit. Episodin nimeksi oli valittu Back to Ravenholm, joten voittekin päätellä siitä HL3:n miljöön. Peliä tehdään parhaillaan uusimmalle Gold Source moottorin versiolle. Peli on trilogian viimeinen osa, mikä päättää ainakin tarinan Gordon Freemanin osalta. Half-Life sarjaan tulee silti muitakin osia, mutta ne eivät koske Blue Shiftin tavoin itse päätarinaa. HL -sarjan viivästyminen ei ole Gabe Newellin syy, vaan viimeinen päätös tuli Valven ylimmältä johdolta. Uudelle moottorille on suunnitteilla vanhaan malliin muitakin pelejä, kuin HL itse. Nyt suunnitteilla ovat mm. CS:TD, Dota 3.

      Lisätietoja löydät Valven lehdistöilmoituksista.

    • Jos et tienny

      Viljami Kinnunen pitäskö uskoo sua sä et voi tietää sitä koska HL2 EP3 kyllä tulee katoin wikipediasta se myöhästyy ihan niinkuin HL2

      • Jospa vaa et ite tienny!

        Kyl toi viljami totta puhu vaik vanha viesti onki, se meinaan on töis valvella... Ny kuulin pelin suunnittelu (mikä myöhästyi kute wiki sanoi) on saatu päätöksee ja peliä työstetää, sit se julkastaa toivottavasti source2 moottorin yhteydes...


    • ritvamummo
    • Wibli

      2016. En usko että hl3/hl2 ep 3:a tulee ollenkaan joten älkää kysykö koska kukaan ei vittu tiedä siitä oikeasti mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      69
      1265
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      356
      744
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      116
      690
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      673
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    7. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe