Lapsen jättäminen muutamiksi päiviksi yksin kotiin

hateb

Hei! Täytyypä kysyä erästä asiaa, pahoitteluni mahdollisesta väärästä palstasta. Olen siis marraskuussa 18 vuotta ja tämä(kin) kesä menee pilalle mökkeillessä. Kavereita ei tule näkemään ja pientä lohtua tuovat viikottaiset visiitit kotona. Onko lainvastaista jättää minun ikäinen nuori kotiin korkeintaan viikoksi?

Koti sijaitsee rauhallisella alueella, toisin sanoen omakotitalo ja peltoa ympärillä eikä muutenkaan vaaroja. Olen muutenkin hyväkäytöksinen ja melko tottelevainen, jos jotain lupaan, muttei vanhempani siltikään ymmärrä. Ainoana perusteluina väittävät olevan laitonta jättää yksin kotiin(esim. naapurille voisi käydä päivittäin näyttäytymässä, että on hengissä). Mitä siis foorumilaiset mieltä ja saisiko ihan linkkinä todisteita, jos lakipykäliin viitataan?

9

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesäkesäke

      Ei ole mitään lakia asiasta. Alaikäinen voi asuakin yksin. Jos jotain sattuu, niin vanhemmat voivat joutua tilille asiasta lastensuojelun kanssa. Viikossa ei voi tapahtua mitään sellaista, joka todistaisi vanhempien laiminlyöneen huoltosi.

      Lakipykälää en tiedä, mutta työssäni teen lastensuojeluilmoituksia, kun tapaan vanhempien laiminlyömiä lapsia. Mikäli et käytä päihteitä tai tee rikoksia, en näe viikon yksiolossa ongelmaa, vaikka olisit muutaman vuoden nuorempikin.

      Lastensuojeluilmoitus siis tehdään kun nuorten kanssa työskentelevällä tai ihan kenellä tahansa maallikolla syntyy huoli lapsen terveyden tai kehityksen vaarantumisesta.

    • kiesus prrkele

      Olet säälittävä tapaus. Lopeta se itkeminen...

    • partypooper

      Teini-ikäisen jättäminen yksin kotiin muutamaksi päiväksi ei ole lainvastaista, mutta voi olla typerää. Ei taida olla ihan yksi tai kaksi kertaa kun on käynyt niin että pikku kullannuppunen on päättänyt pitää kavereilleen pienet illanistujaiset kotonaan kun vanhemmat ovat poissa ja kutsunut sinne Facebookista 300 parasta kaveriaan ja heidän kaverinsa ja kaverinkaverinsa. Eli jos haluat vanhempasi suostutella siihen, niin kannattaa vakuuttavasti luvata että näin ei tule käymään.

    • En ole koskaan ollut edes humalassa tai koskenut tupakkaan, joten tuskinpa vanhempani luulevat minun olevan halukas järjestämääm kotibileitä. Lisäksi syrjäinen asuinpaikka ja pieni paikkakunta vahvistaa tätä väitettä.

      Olen kykeneväinen valmistamaan ruokaa(reseptikirjalla, kokemusta kotitalouden tunneilta koko ylä-asteen ajan). Muitakaan vaaroja en näe, joten mielestäni kaikki näyttää varsin hyvältä. Kuitenkaan vanhempani eivät ole suopeita ajatukselle, vaan väittävät jääräpäisesti laittomuudesta, alaikäisyydestä ja kyvyttömyydestä pärjätä. Pitää koettaa vielä herättää keskustelua ja saada oikeita perusteluja siitä, miksen muka ole oikeutettu jäämään kotiin...

    • no johan

      Tässä tilanteessa jonkun pitäisi kertoa vanhemmillesi, että ovat kasvattaneet huonosti, jos tuon ikäinen ei pärjää muutamaa päivää yksin.

      Kuinkahan he luulevat sinun pärjäävän yhtäkkiä, kun maagiset täysi-ikäisyyden luvut tulevat täyteen.

    • Tiedän pärjääväni yksinkin kotona niin kauan kuin tilanne vaatii. En siis todellakaan ole "väärin kasvatettu", vaan ongelma on vain vanhempieni ajattelussa. Tuota myös mietin, että miten muutamassa kuukaudessa luulevat minun muuttuvan riittävästi selviytyäkseni, mikäli en jo olisi.

    • Tanan Kele

      voihan.. asuin jo 16v omillani, vieraalla paikkakunnalla, eikä kukaan tullut sanomaan, että onkos lapsi jätetty ihan yksin?! Olisinkin varmaan lyönyt, jos mua olis "lapseteltu", siinä vaiheessa.
      Mikä ongelma on noin 18v vanhan sitten olla yksinään? Et ymmärrä, nukkua, syödä, käskemättä, et pyyhkiä persettäsi, vai mikä?
      UUSAVUTTOMUUTTA.

    • P.I.P.Peli

      Penis

    • pizzaa vaan

      kyllä kaikki yli 4 vuotiaas voi hyvin jättää ktin viikksi tai kahdeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2438
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1756
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1467
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe