Lähden 3 vrk:n matkalle Pietariin, hotelli Moskoa - eka kerta Venäjällä.
Millainen hotelli tasoltaan, aamupala, huoneet, liikkuminen lähiympäristössä yms. vinkit otan kiitoolsin mielein vastaan.
Miten ja missä liikkua, syödä - nähtävyydet ja etenkin niiden hinnat?
Budjettini ei ole suuren suuri
Kiitos vinkeistä!
3 vrk:tta Moskova hotelli yms?
4
206
Vastaukset
- Igor von Aisa
Moskova hotelli on mielestäni ihan ok, vaikka sitä usein arvostellaan "neuvostotyyliseksi". Palveluja löytyy moneen lähtöön samasta kompleksista ja metroasema on heti vieressä Euroopan pisimpine liukuportaineen.
En tiedä mihin olet tottunut huoneiden, aamupalan ja syömisen suhteen mutta ei valittamista niissäkään. Itse matkustan yli 50 päivää vuodessa ja olen asunut hotelleissa ympäri maailmaa yhteensä 3-4v.
Liikkumaan pääsee metrolla mutta kannattaa kävellä Nevskiä pitkin, hieno katu, ei häpee yhtään Euroopan ns. metropoleja.Itse viihdyn Pietarissa enemmän.Taksilla pääsee myös mutta jos budjettisi on rajattu niin käytä metroa.
Hauskaa matkaa, hyvä valinta. - sewfa
Toimiva hotelli, kaikenkaikkiaan on ok paikka asustaa. Käytävät on aika pitkiä. Tulee matkaa aamupalalle, jos joudut toiseen päähän rakennusta.
Samassa rakennuksessa metroasema ja prisma, saa s-bonuksiakin. Nähtävyyksiin voi laskea hotellin läheisyydessä sijaitsevan hautausmaan, jonne haudattu muutamia kuuluisia venäläisiä. Vaativat vaan pääsymaksun. - Rahjalainen
Hautausmaahan on osa Aleksanteri Nevskin luostaria.
Sinne on haudattu useampi kuin muutama "kuuluisa" venäläinen.
Siellä lepää myös yksi Rahjan veljeksistä, Eino.
Tee sisään mennessä ristinmerkki oikein. Näin tekemällä säästät pääsymaksun. - Ihan daa
Aleksanteri Nevskin kirkko ja kuuluisuuksien(mm. Dostojevski, Pietarin eka pormestari)hautausmaa kerrottiin,hotellin lähellä.Aja bussilla nevskiä pitkin nro 1 ja 10 ym.Käväise kirjakaupoissa ,ihan mielenkiintoisia katsella.
Metrolla tietääkseni pääset myös talvipalatsin aukiollekin.Aikaa menee hirveästi tu-
ristilla lyhyeenkin matkaan. Aja metrolla jonkun lähiön asemalle näet"tavallistakin" Pietaria.Käy blinibaarissa,nam
Ruoka: hyviä paikkoja joka kulmassa,useinmiten pöytiin tarjoilu kohtuu hinnalla.
Esim. puolikkaan oluen saa pöytään tarjoituna alle 100ruplaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668