Mikä on Kyrönmaa -lehden poliittinen kanta? Tänään 20.6.2012 ilmestyneessä numerossa lehti julkaisee mielipidekirjoituksen, joka asialtaan on sinällään oikeutettu, mutta henkilöön käyvä, sekä kokonaisuudessaan mauton.
Ei paikallispolitiikassa toimiminen oikeuta yksilöön kohdistuvaan julkiseen herjaan. Luulisi lehden toimituspäälliköllä olevan tupakanpolton ja kahvinjuonnin lomassa aikaa edes alkeelliseen ammattitaitoon mielipidekirjoitusten saralla.
Vai mahtaako toimituspäällikön ja kirjoituksessa herjattujen paikallisvaikuttajien suhteissa olla aikaisempaa skismaa? Voisiko paikallislehden pitkäaikainen toimittaja olla omien henkilökemioidensa vietävissä?
Onko Kyrönmaa -lehden omistavan tahon poliittinen mielipide sama, kuin painoon päätyvästä aineistosta vastaavan toimittajan? Vastaako lehden päätoimittaja tai omistaja alaistensa asiattomuuksista?
Joka tapauksessa pelottavaa ”journalismia” kunnallisvaalien lähestyessä. Siinäkö selitys?
(huom. lainausmerkit)
Kyrönmaa, poliittinen julkaisu?
10
225
Vastaukset
- utelias eeli
Olisit kertonut tarkemmin siinä kirjoituksessa mielestäsi loukkaavat kohdat.
- cfbgvcd
no lue hönö kyseinen kyrönmaann numero.
- se hönö
cfbgvcd kirjoitti:
no lue hönö kyseinen kyrönmaann numero.
Ei tule Kyrönmaata, enkä viitsi rullaattorilla lähteä hakemaan.
- kepuli kettu
Asiaton juttu.
- Enpäs tiedä:.!1%#+
.
ketä tässä on erityisesti loukattu mutta kaikilla ei liene enää jäljellä edes kunniaa mitä voisi loukata?
. - kookoookokokokokokok
Uudessa kyrönmaassa on haastattelut kaikista muista paitsi perussuomalaisista. Myös koulun vaalitapahtumasta tehdyssä jutussa haukutaan persuja. Jutussa on toimittajan nimi alla. Osallistumisprosenteilla annetaan harhaanjohtava kuva tilanteesta. Kristittyjäkin on ehdolla vain kaksi jolloin 50% päästään helpolla. Selvä poliittinen kannanotto vaalien alla. Aika tökeröä kyrönmaalta. Pistää miettimään tarkoitusperiä. Onko kyseinen toimittaja läheisessä suhteessa johonkin puolueeseen? Ja missä journalistin etiikka?
- pohjallishieltä hais
.
Haisee pohjallishiki
.
- pläkkyrimies
Mistä lähtien Vaasan kaupunki on kuulunut Kyrönmaahan? Vaasan kaupunginvaltuuston kokoukset eivät kuulu Kyrönmaa -lehteen!
- 17+2
Eikös Vähäkyrö liitty 2013 alusta Vaasaan, ei kait se eronnut samalla Kyrönmaasta?
Täytyyhä uusien vaasalaisten saada tietoa! - pläkkimiäs
17+2 kirjoitti:
Eikös Vähäkyrö liitty 2013 alusta Vaasaan, ei kait se eronnut samalla Kyrönmaasta?
Täytyyhä uusien vaasalaisten saada tietoa!Vituut vaasa mitään kyrönmaata ole. Vähistä ei enää ole siis ei myöskään uutisia vähiksestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1089763Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki774982Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.664759Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.53243Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92451Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1061696- 451487
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.531451Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591414Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651331