Mikä on Kyrönmaa -lehden poliittinen kanta? Tänään 20.6.2012 ilmestyneessä numerossa lehti julkaisee mielipidekirjoituksen, joka asialtaan on sinällään oikeutettu, mutta henkilöön käyvä, sekä kokonaisuudessaan mauton.
Ei paikallispolitiikassa toimiminen oikeuta yksilöön kohdistuvaan julkiseen herjaan. Luulisi lehden toimituspäälliköllä olevan tupakanpolton ja kahvinjuonnin lomassa aikaa edes alkeelliseen ammattitaitoon mielipidekirjoitusten saralla.
Vai mahtaako toimituspäällikön ja kirjoituksessa herjattujen paikallisvaikuttajien suhteissa olla aikaisempaa skismaa? Voisiko paikallislehden pitkäaikainen toimittaja olla omien henkilökemioidensa vietävissä?
Onko Kyrönmaa -lehden omistavan tahon poliittinen mielipide sama, kuin painoon päätyvästä aineistosta vastaavan toimittajan? Vastaako lehden päätoimittaja tai omistaja alaistensa asiattomuuksista?
Joka tapauksessa pelottavaa ”journalismia” kunnallisvaalien lähestyessä. Siinäkö selitys?
(huom. lainausmerkit)
Kyrönmaa, poliittinen julkaisu?
10
255
Vastaukset 10
- utelias eeli
Olisit kertonut tarkemmin siinä kirjoituksessa mielestäsi loukkaavat kohdat.
- cfbgvcd
no lue hönö kyseinen kyrönmaann numero.
- se hönö
cfbgvcd kirjoitti:
no lue hönö kyseinen kyrönmaann numero.
Ei tule Kyrönmaata, enkä viitsi rullaattorilla lähteä hakemaan.
- kepuli kettu
Asiaton juttu.
- Enpäs tiedä:.!1%#+
.
ketä tässä on erityisesti loukattu mutta kaikilla ei liene enää jäljellä edes kunniaa mitä voisi loukata?
. - kookoookokokokokokok
Uudessa kyrönmaassa on haastattelut kaikista muista paitsi perussuomalaisista. Myös koulun vaalitapahtumasta tehdyssä jutussa haukutaan persuja. Jutussa on toimittajan nimi alla. Osallistumisprosenteilla annetaan harhaanjohtava kuva tilanteesta. Kristittyjäkin on ehdolla vain kaksi jolloin 50% päästään helpolla. Selvä poliittinen kannanotto vaalien alla. Aika tökeröä kyrönmaalta. Pistää miettimään tarkoitusperiä. Onko kyseinen toimittaja läheisessä suhteessa johonkin puolueeseen? Ja missä journalistin etiikka?
- pohjallishieltä hais
.
Haisee pohjallishiki
.
- pläkkyrimies
Mistä lähtien Vaasan kaupunki on kuulunut Kyrönmaahan? Vaasan kaupunginvaltuuston kokoukset eivät kuulu Kyrönmaa -lehteen!
- 17+2
Eikös Vähäkyrö liitty 2013 alusta Vaasaan, ei kait se eronnut samalla Kyrönmaasta?
Täytyyhä uusien vaasalaisten saada tietoa! - pläkkimiäs
17+2 kirjoitti:
Eikös Vähäkyrö liitty 2013 alusta Vaasaan, ei kait se eronnut samalla Kyrönmaasta?
Täytyyhä uusien vaasalaisten saada tietoa!Vituut vaasa mitään kyrönmaata ole. Vähistä ei enää ole siis ei myöskään uutisia vähiksestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67799
- 113752
- 37706
- 130667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40609- 67589
- 27495
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 41432
- 68430
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys68401Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59395- 35393
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti27384- 44383
- 29374