Kyrönmaa, poliittinen julkaisu?

157 ilmapalloa

Mikä on Kyrönmaa -lehden poliittinen kanta? Tänään 20.6.2012 ilmestyneessä numerossa lehti julkaisee mielipidekirjoituksen, joka asialtaan on sinällään oikeutettu, mutta henkilöön käyvä, sekä kokonaisuudessaan mauton.

Ei paikallispolitiikassa toimiminen oikeuta yksilöön kohdistuvaan julkiseen herjaan. Luulisi lehden toimituspäälliköllä olevan tupakanpolton ja kahvinjuonnin lomassa aikaa edes alkeelliseen ammattitaitoon mielipidekirjoitusten saralla.

Vai mahtaako toimituspäällikön ja kirjoituksessa herjattujen paikallisvaikuttajien suhteissa olla aikaisempaa skismaa? Voisiko paikallislehden pitkäaikainen toimittaja olla omien henkilökemioidensa vietävissä?

Onko Kyrönmaa -lehden omistavan tahon poliittinen mielipide sama, kuin painoon päätyvästä aineistosta vastaavan toimittajan? Vastaako lehden päätoimittaja tai omistaja alaistensa asiattomuuksista?

Joka tapauksessa pelottavaa ”journalismia” kunnallisvaalien lähestyessä. Siinäkö selitys?

(huom. lainausmerkit)

10

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utelias eeli

      Olisit kertonut tarkemmin siinä kirjoituksessa mielestäsi loukkaavat kohdat.

      • cfbgvcd

        no lue hönö kyseinen kyrönmaann numero.


      • se hönö
        cfbgvcd kirjoitti:

        no lue hönö kyseinen kyrönmaann numero.

        Ei tule Kyrönmaata, enkä viitsi rullaattorilla lähteä hakemaan.


    • kepuli kettu

      Asiaton juttu.

    • Enpäs tiedä:.!1%#+

      .

      ketä tässä on erityisesti loukattu mutta kaikilla ei liene enää jäljellä edes kunniaa mitä voisi loukata?

      .

    • kookoookokokokokokok

      Uudessa kyrönmaassa on haastattelut kaikista muista paitsi perussuomalaisista. Myös koulun vaalitapahtumasta tehdyssä jutussa haukutaan persuja. Jutussa on toimittajan nimi alla. Osallistumisprosenteilla annetaan harhaanjohtava kuva tilanteesta. Kristittyjäkin on ehdolla vain kaksi jolloin 50% päästään helpolla. Selvä poliittinen kannanotto vaalien alla. Aika tökeröä kyrönmaalta. Pistää miettimään tarkoitusperiä. Onko kyseinen toimittaja läheisessä suhteessa johonkin puolueeseen? Ja missä journalistin etiikka?

      • pohjallishieltä hais

        .

        Haisee pohjallishiki

        .


    • pläkkyrimies

      Mistä lähtien Vaasan kaupunki on kuulunut Kyrönmaahan? Vaasan kaupunginvaltuuston kokoukset eivät kuulu Kyrönmaa -lehteen!

      • 17+2

        Eikös Vähäkyrö liitty 2013 alusta Vaasaan, ei kait se eronnut samalla Kyrönmaasta?
        Täytyyhä uusien vaasalaisten saada tietoa!


      • pläkkimiäs
        17+2 kirjoitti:

        Eikös Vähäkyrö liitty 2013 alusta Vaasaan, ei kait se eronnut samalla Kyrönmaasta?
        Täytyyhä uusien vaasalaisten saada tietoa!

        Vituut vaasa mitään kyrönmaata ole. Vähistä ei enää ole siis ei myöskään uutisia vähiksestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      108
      9763
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      66
      4759
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      5
      3243
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2451
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1487
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      53
      1451
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1414
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1331
    Aihe