Onko lentokentän sisäalueen palveluillamitään virkaa

Eemil-pappa

Kauan kauan sitten kun tuli tuntia ennen lähtöä Helsinki-Vantaan kentälle, ehti käydä ostoksilla ja juoda kahvit tai oluen rauhassa ennen portille ilmoittautumista.
Viime su aamuna tulin kentälle 2 h 15 ennen koneen lähtöä, automaatilla ei kauaa mennyt, mutta sitten jonotettiin drop-in iin ja turvatarkastukseen. Kappas vain, portilla piti olla 10 minuutin kuluttua noin 13 portin päähän. Eipä ehtinyt aamukahville. Mihin niitä hienoja shoppeja ja kahviloita tarvitaan? Pitäisikö tulla 4 tuntia ennen koneen lähtöä?

4

255

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Exploited

      Sinähän itket ja kitiset kuin pikkuvauva... Parempi että shoppailet siellä
      Perä-Hikiän Siwassa jos on noin vaikeaa...

    • mmmmm66456

      No on järkyttävät jonot, jos toi on totta. Onneksi ei tule lennettyä Hiki-Vantaalta.

    • ///

      Huono tuuri! Yleensä ei kyllä noin kauaa mene, vaan ehtii ihan oluelle ja ostoksillekin.
      Nykyään ruuhkaisin kohta taitaa olla tuo baggage drop? Turvatarkastuskin sujuu nopeammin.
      Viime aikoina olen lentänyt useimmin Lontooseen, ja silloin ärsyttävintä on passintarkastus sekä lähtöportti kentän viime metreiltä. Siirtymiseenkin saa varata aikaa.

      • Eemil-pappa

        Paluumatka Frankfurtista, kentällä 2 tuntia ennen koneen lähtöä, check in, bag drop ja saksalainen perusteellinen turvatarkastus > jäi tunti aikaa 'kansainvälisellä alueella'. No eipä siellä sitten pollut mitään tekemistä, yksi kirjakauppa, yksi taxfree yksi kahvila-ravintola ja yksi tupakkakoppi.Alue Finnairin lähdölle on 2-terminaalin D-siivessä, ja siellä ei tosiaan ollut tekemistä. Täytyypä ensi reissulla kokeilla Lufthansaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1433
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      916
    4. 68
      723
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      231
      655
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      599
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      551
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      527
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      521
    Aihe