Onko ikkunoissa usein lasivirheitä?

Ostin uuden kämpän jossa samalla seinällä kolme samanlaista ikkunaa. Kahdessa näistä on uloimman karmin lasissa aurinkoa vasten katsottuna samoilla kohdilla pystysuuntaisia raitoja ja "kuvioita", jotka eivät lähde pesemällä pois. Pilvisellä ilmalla niitä ei niin helposti huomaa. Millaiset laatuvaatimukset ikkunalaseilla on, voiko rakennuttajalta pyytää takuuseen uusia?
5229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ikkunalla pokineen/karmeineen takuu vuodesta kahteen ja itse lasilla/lämpölasi elementillä yleensä viisivuotta.

eli rekkula vaan kehiin jos niissä vikaa, itsellä vaihettu myös viallisia laseja tuon viiden vuoden takuun aikana.

Äänestä

nykyään uusissa laseissa on todella harvoin minkäänlaisia virheitä. kuulostaisi siltä kuin asuntosi olisi betonitalo joka on rapattu ja jossain vaiheessa on ikkunalasiin päässyt valumaan "kalkkivesi" joka on syövyttänyt lasin pintaan kuvioita, jotka ei todellakaan lähde pesemällä pois, lasia voi kiilloittaa erilaisilla tahnoilla, mutta se on yleensä aika hankalaa ja siksi myös kallista!
Ainahan voi pyytää vaihtamaan lasit "takuuseen" koska vika on todennäköisesti rakennusliikkeen, on sitten eri asia suostuvatko...

Äänestä

Mulla oli uudessa Peab Seicon kämpässä naarmuja ikkunoissa. kaikkien kolmen iknan/p-oven ulommaisessa ikkunassa. vaadin vaihtamaan. ensin urputtivat että on vaan esteettinen haitta. no perskules jos uudessa ikkunassa on naarmuja ja vielä keskellä ikkunaa. vaihtoivat lopulta ja onnistuivat vielä vaihtamaan naarmuuntuneen uudenkin joten vaihtoon vaan. rakentaminen on nykyään mitä sattuu.

Äänestä
  • että laseissa on joskus pieniä virheitä. Nykysin vaan on porukka niin vitun nirsoa, ettei joskus mikään kelpaa.
    Vedelkää handuun!

    Äänestä

  • Nythän on niin, kirjoitti:

    että laseissa on joskus pieniä virheitä. Nykysin vaan on porukka niin vitun nirsoa, ettei joskus mikään kelpaa.
    Vedelkää handuun!

    täältä voi lukea lasin tarkastelu määrityksiä takuu keisseille

    http://www.tasolasiyhdistys.fi -> Lasin käsittely ja takuu

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


akkunaikkunat kirjoitti:

Ostin uuden kämpän jossa samalla seinällä kolme samanlaista ikkunaa. Kahdessa näistä on uloimman karmin lasissa aurinkoa vasten katsottuna samoilla kohdilla pystysuuntaisia raitoja ja "kuvioita", jotka eivät lähde pesemällä pois. Pilvisellä ilmalla niitä ei niin helposti huomaa. Millaiset laatuvaatimukset ikkunalaseilla on, voiko rakennuttajalta pyytää takuuseen uusia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu