Opiskelijan toimeentulotuki

mitä tehdä

Onko täällä joku joka tietää/on kokemusta -

Voiko opiskelija saada sossulta toimeentulotukea tai muuta tukea muulloinkin kun kesän ajalta? Mietin vain että jos opiskelijan asumislisä ja opintoraha on yhteensä jotain vähän vajaa 500e/kk miinus verot niin miten sillä elää?? Tuskin Hesastakaan saa tolla summalla edes vuokra-asuntoa.
Olettaen siis tietysti että opiskelija ei ole sinnikkäästä yrityksestä huolimatta saanut töitä. Ja kaikki opintolaina on nostettu ja käytetty.

4

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petu...

      Kyllä tuolloin pitäisi olla mahdollisuus lainaa. Tosin vastaavaa tilannetta ei ole käsitelty KHO:ssa, joten voi olla, että sossu ottaa silti lainan kuukausittain jaksotettuna tulona huomioon. Toisaalta monikin oikeuden päätös viittaa siihen suuntaan, että tuolloin lainaa ei saisi ottaa tulona huomioon.

      Eli asia voi olla niin, että asiassa pitää tehdä oikaisuvaatimus ja sen jälkeen hakea muutosta hallinto-oikeudessa, ja mahdollisesta koittaa saada juttu KHO:een.

      Jotakin juttua opiskelijan oikeudesta tt-tukeen löytyy sivuiltani.

      petri.nurminen@netti.fi
      http://www.toimeentulotuki.net

    • ainakin se

      Asumislisä on verotonta tuloa.

    • ex_opiskelija

      pähkinänkuoressa jos lainatakaus myönnetään: tulot (opintoraha asumislisä ja laina 300/kk) miinus menot (asumiskustannukset ja terveydenhoitomenot) = alle 461€/kk näppiin -> saat ttt vajauksen verran. Jos esim opintukesi on lainoineen 800 kuussa ja vuokra on 500 kuussa, saat 161 euroa kuussa sosiaalista rahaa. Lisäksi jos on lääkärikäyntiä tai hammaslääkärilaskua (julkisella), niin ne maksetaan.

      Jäin ihmettelemään tuota lainan nostoa ja käyttöä, kun eihän lukukausi ole vielä edes alkanut ? Vai eikö sitä saa kuin jonkun tietyn summan yhteensä (esim. 12 000) ?

    • mitä tehdä

      Hei! Kiitos vastauksista :)

      Lainan nostolla tarkoitin sitä, että jos ko opiskelija on kolmannen vuoden opiskelija ja on nostanut kaiken lainan mitä tähän mennessä on ollut nostettavissa.

      Tota just ajattelin itsekin, että vaikka ton lainankin nostais Kelan tukien lisäksi, ni ei ole ollenkaan sanottu että jää silti tuota 461e käteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe