Mikä ydin?

Näistä uskonasioista en ole ihmeemmin perillä, vähiten muista kuin omasta kultista. Voiskohan joku ystävällinen sielu (tai muu entiteetti) valaista lyhyesti ja ytimekkäästi, mikä scientologiassa on homman pointti. Allekirjoittaneella kun ei ole pienintäkään hajua. Enkä jaksaisi lähteä Googlaamaan tuhatsivuisia amerikankielisiä manuaaleja. Siis ihan parilla rivillä, jos onnistuu. Olen ihan vaan utelias.
6409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Scientologiassa ollaan havaittu mm. ,että ihminen on pohjimmiltaan hyvä. Henkilö ei ole keho vaan henkinen olento, me kutsumme sitä nimeltä Thetan. Thetan on henkilö ITSE. Se olet SINÄ.
Jos Thetan on henkinen olento,kyvykäs, kuolematon, mitä se tekee tässä fyysisessä maailmassa (materia, energia, tila, aika)?
Scientologiassa ollaan myös havaittu, että Thetan ei halutessaan pääse pois tästä fyysisestä maailmasta. L. Ron Hubbard on löytänyt ne syyt, miksi Thetan ei halutessaan pääse pois fyysisestä maailmasta ja myös löytänyt ne keinot, miten Thetan tulee vapaaksi ja pääseen pois tästä ansasta.
Jos Thetan on kyvykäs, hyvä jne., miksi henkilöllä on negatiivisia tunnetiloja (misemootioita, viha, suru, ei-sympatia, antagonismi, apaattisuus, kipu jne.), mikä sen saa aikaan?
Miksi Thetan haluaisi olla maailmassa, jossa on nälänhätää, sairauksia, sotia yms.? Mikä taas nämä ilmiöt saa aikaan (sairaudet ym.)?
Miksi Thetan ei voi käyttää henkisestä voimavaroistaan kuin vain muutaman prosentin?

Vastaus on REAKTIIVINEN MIELI. Jokaisella ihmisellä on reaktiivinen mieli. Se on mieli, jossa on mm.kaikki misemootiot, negatiiviset tunnetilat, järjettömyydet, psykosomaattiset sairaudet, kieroutumat, negatiiviset poikkeumat, engrammit (se on mielikuva, jossa on tallennus fyysisestä kivusta ja tiedottomuudesta, esim. autokolarissa ollut henkilö), menetykset, menetyksen uhatym. Reaktiivinen mieli toimii ärsyke-reaktio menetelmällä. Se tarkoittaa sitä, että jos esim. henkilö on saanut tällin päähänsä pesäpallosta, ja joku päivä hän päättää pelata uudestaan pesäpalloa, hän ei koe olevansa enää "elementissään" pelatessaan pesäpalloa/hän voi estää lapsiansa pelaamasta pesäpalloa/hän ei voi katsoa pesäpalloa enää TV:stä ym. (tässä ärsyke on siis pesäpallo)Reaktiivinen mieli on AINA nykyhetkessä. Se vain tarvitsee sen ärsykkeen. Jos jollakin henkilöllä on ärsykkeitä liikaa samaan aikaan, hän voi mennä huonossa lykyssä sekaisin. Esim .liikaa surua, liikaa vihamielisyyttä yms.

L- Ron Hubbard on kehittänyt keinon, miten reaktiivisesta mielestä pääsee eroon. Menetelmää kutsutaan auditoimiseksi. Auditoija pyytää henkilöä palaamaan johonkin ikävään hetkeen ja teknologiaa käyttämällä henkilö pääsee eroon engrammeistaan. Siinä ikään kuin henkilön negatiivinen energia muuttuu positiiviseksi energiaksi ja loppuilmiönä on aina positiivinen tunnetila (iloisuus, nauru, tyytyväisyys ym.)ja oivallus.

Hubbard on myös tehnyt ihmisiä varten kursseja, miten he pystyisivät ymmärtämään ihmismieltä ja miten ihmiset pystyisivät auttamaan ja auditoimaan toisia ihmisiä.

Tavoitteena on siis onnellinen ihminen, vapaa Thetan, joka on saanut takaisin ne kyvyt (henkiset voimavarat), mitkä hänellä on ollut koko ajan.

(Kun reaktiivinen mieli on poistettu, aletaan auditoimaan Thetania, en ole saanut ´sellaista auditointia, joten en pysty sanomaan siitä mitään)

Scientologiassa ei siis uskota mihinkään, siinä opitaan havainnoimaan ja kokemaan ITSE.
Hubbardilla ei ollut aikomustakaan perustaa uskontoa, mutta koska hän totesi Thetanin olemassa olon, tästä kaikesta tuli uskonto.

Hubbard on todella ihmiskunnan paras ystävä, sillä minä olen tyytyväinen teknologian käyttäjä!!!!!!

Äänestä

Hei vaan Örkki.
Selailen tässä kirjaa nimeltä What Is Scientology, jossa sivuja on 834, sisältäen tietenkin paljon isohkoja kuviakin.
Parilla lauseella Scientologia on elämänfilosofia. Soveltaen Scientologiaa henkilö pystyy ratkaisemaan minkä tahansa elämän ongelman, kehittäämään itseään ja vaikuttamaan elämäänsä ja ympäristöönsä. L. Ron Hubbard tutki ja kirjoitti ihan kaikesta, huumeriippuvuudesta pääsemisestä yrityksen johtamiseen ja mielen kehityksestä kehon sairauksiin.
Mitäs muut scientologit sanoisivat?

Äänestä

Scientologia on L. Ron Hubbardin kehittämä sovellettu uskonnollinen filosofia, joka tarjoaa tietoa hengestä suhteessa siihen itseensä, universumeihin ja muuhun elämään. Tavoitteena sillä on auttaa ihmistä pärjäämään paremmin elämässään muiden kanssa.

Tämä suomenkielen umpikristillinen uskonto-sana sopii ehkä hieman huonosti Scientologiaan, koska Scientologiassa ei pelkkä usko johda mihinkään, vaan tässä pitää itse soveltaa tarjolla olevia tietoja ja havainnoida miten ne vaikuttavat. Muualla Euroopassa käytetty latinalaispohjainen yhdistymistä tarkoittava religare-sana soveltuu huomattavasti paremmin asiaan, ja toisaalta Scientologian tiedot auttavat ihmistä saavuttamaan monien muidenkin uskontojen asettamia päämääriä.

Äänestä

Katso vaikka toi dekkarin - lisää tietoa 15 .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Örkki kirjoitti:

Näistä uskonasioista en ole ihmeemmin perillä, vähiten muista kuin omasta kultista. Voiskohan joku ystävällinen sielu (tai muu entiteetti) valaista lyhyesti ja ytimekkäästi, mikä scientologiassa on homman pointti. Allekirjoittaneella kun ei ole pienintäkään hajua. Enkä jaksaisi lähteä Googlaamaan tuhatsivuisia amerikankielisiä manuaaleja. Siis ihan parilla rivillä, jos onnistuu. Olen ihan vaan utelias.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu