Rokotuksesta...

Olen käynyt eläinlääkärillä kahden vuoden välein rokotuttamassa kissani (6-vuotias leikattu kolli, sisäkissa, käy ulkona vain valjaissa). Loppuviikosta taas olis rokotustapahtuma edessä. Satuin mainitsemaan tästä eräälle sukulaiselleni, joka mun mielestä on "kokeneempi" kissaihminen kuin minä. Hän sanoi, että turhaan minä menen eurojani tuollaisessa tapauksessa eläinlääkärille viemään, sillä sisäkissaa (jota ulkoilutetaan pelkästään valjaissa) ei tarvitse rokottaa... Onko todellakin näin??
4311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä kannattaa rokottaa, vaikka ei veisi edes ulos. Olen ymmärtänyt, että kissarutto tai -flunssa saattaa kantautua jopa ihmisten kengissä sisälle ja tartuttaa kissan. Rabiesrokotusta ei meidän kissalla ole, mutta juuri noita ruttoa ja flunssaa vastaan on.

Äänestä

Rokotteiden teho hälvenee ja pöpöjä kulkeutuu sisätiloihin kuitenkin. Ja kissasi käy kuitenkin ulkona. Itse pidän rokotuksista ja madotuksista huolen hyvinkin tarkkaan. Tosin meillä on ulkoilevia kissoja, mutta olisin tarkka vaikka olisivatkin vain sisällä. Madotuksessa piisaa sisäkissoilla 2-3 kertaa vuodessa, ulkoilevat kissat, jotka saalistaa hiiriä, madotan 6vkon välein, mikä on yhden madon kehityskierto.

Äänestä

Todennäköisyys saada tartuntoja on toki huomattavasti pienempi, kuin vapaasti ulkoilevalla kissalla, mutta ei ne rahat missään nimessä hukkaan mene.

-Turha se sitten on itkeä kun paska on jo housussa ...sanoisin!

Eli ennaltaehkäisy ei ole koskaan turhaa!

Iloista kesää! :))

Äänestä

Myös täysin sisäkissat pitää rokottaa, sillä ihminen tuo kenkien pohjissaan ties mitä pöpöjä sisälle, ja sinun kissasihan _käy_ ulkona (mitä ihmeen eroa on, käykö kissa vapaasti ulkona vai valjaissa? Tietääkseni valjaat eivät suojaa tartunnoilta...).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ymmällään!? kirjoitti:

Olen käynyt eläinlääkärillä kahden vuoden välein rokotuttamassa kissani (6-vuotias leikattu kolli, sisäkissa, käy ulkona vain valjaissa). Loppuviikosta taas olis rokotustapahtuma edessä. Satuin mainitsemaan tästä eräälle sukulaiselleni, joka mun mielestä on "kokeneempi" kissaihminen kuin minä. Hän sanoi, että turhaan minä menen eurojani tuollaisessa tapauksessa eläinlääkärille viemään, sillä sisäkissaa (jota ulkoilutetaan pelkästään valjaissa) ei tarvitse rokottaa... Onko todellakin näin??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu