Kaksi koalitiota !

Pravo Pro HML

Hämeenlinnassa voi hyvällä syyllä katsoa vaikuttavan tällä hetkellä kaksi koalitiota, joiden painoarvo punnitaan syksyn vaaleissa. Kokdem- koalitio, jonka johtohahmot ovat hyvin pitkälle palkittu ja sitoutettu eri keinoin paikallisen elinkeinoelämän ja kauppakamarin toimesta. Tämä koalitio ajaa pääasiassa talouselämän ja yritysten etuja, vaikka muuta usein kuulee kerrottavan. Kun edes pintapuolisesti viitsii googletella ja asioita muuta kautta selvittää, on asia pläkki. sidokset kulkevat ristiin ja rastiin em. kohdalla ja kiitollisuudenvelka on ilmeinen.

Toisena osapuolena tämä uusi koalitio, jonka jäsenet löysivät toisensa oikeastaan juurikin kokdem- koalition ansiosta(kiitos tästä kokdemille). Kun pienryhmille jaettiin kokdemin toimesta nimellisesti ja pakonsanelemina viime valtuustokaudella rippeitä vallasta, muttei heitä kuitenkaan otettu milläänlailla muuten huomioon, nivoivat pienryhmät voimansa yhteen ja tässä on lopputulos. Pro Hämeenlinna yrittää nyt mahdollisuuksien mukaan purkaa näitä uhkarohkeita hankkeita joiden painajaismainen esimerkki ja äiti löytyy Innoparkista. Jos tämä kokdem- koalitio saa jatkaa kenenkään jarruttamatta toimiaan, on seuraava Innopark takuuvarmasti odottamassa jo ovella.

Katson että Pro Hämeenlinna on selkeästi meidän tavallisten veronmaksajien asialla ja muuta motiivia on oikeasti vaikea (kokdem- koalitiosta poiketen) edes löytää.

Hämeen sanomat otti tämän päiväisessä pääkirjoituksessaan kantaa Pro Hämeenlinnan toimiin ja murskasi odotetusti koalition maanrakoon. Ei siinä mitään, mutta jäin vain miettimään sitä että olikohan valtuuston pj Iisakki kiemunki tämän pääkirjoituksen takana - no en tiedä, mutta se on varmaa että hänen työkaverinsa nyt sitten kuitenkin. Jakomielitautiko meinaa pukata, vai miten tuli viimeisestä kappaleesta niin outo olo - huh.

4

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ölkjhg0987dd

      Joo pron suurin vihaaja iisakki tai sen kamut kirjoittaa ns. virallisena totuutena toimituksen puolesta kuinka karmee tää uus koalitsiooni on pravda näytti taas kuin demokratia toimii haa haa haa

    • dadamdadam

      persumollaus jää nyt ehkä vähän tämän varjoon HäSassa jos jotain positiivista etsii

      • äänioikeutettu

        Olihan siinä Kärpäsenkin omahyväinen kirjoitus heti perään.

        Ehkä jätän kokonaan äänestämättä tai annan ääneni omaa aatettaan kunnioittavalle puolueelle.

        Kannatin nyt koalitioon kuuluvaa puoluetta.

        Turha selitellä kenenkään mitä "hyvää" saisimme, koska suuret vaalilupaukset vesittyvät yleensä aina käytännön esteiden myötä.

        Nythän on aate nelosilla täysin hukassa.


    • jokipoika

      Ehkä HäSa on juuri ja myös senkin takia esteellinen kommentoimaan koko koalitiota että valt pj toimittelee lehteä niin kuin sataa ja tuhatta muutakin virkaa täällä armaassa vanajavesilaaksossamme. Kaveri kehuskeli tuolla jossain blogipuolella saavuttaneensa valtavasi omaa hyvää mutta asioita seuraava tietää että hintalappu kuntalaisille on suhteettoman kallis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      295
      5505
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      71
      5069
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4176
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3850
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3504
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      89
      3133
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      73
      3016
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2197
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2138
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2088
    Aihe