lapseni on hyljeksitty

ruma ankka

Lapsemme oli, miten sen nyt sanoisi, ei niin toivottu, miehellä oli jo toinen nainen kun tulin raskaaksi. Isä ei oikein tunnu ottavan lasta omakseen, vaikka on isyytensä tunnustanut. Kaikki asiat on hoidettu erikseen .Meillä on muitakin yhteisiä lapsia ja heitä mies tapailee ja haluaa olla tekemisissä, mutta tämän viimeisen kanssa ei. Lapsi on lihava ja ruma verrattuna miehen uusiin lapsiin. Tuntuu, että tämä meidän lapsi olisi jotenkin huonompi kun on rumempi. Isä kyllä väittää välittävänsä mutta yhdessä ovat jotenkin etäinen.Ihan kuin mies häpeäisi lasta ulkonäön takia ja sen koska lapsi ei syntynyt ehjään perheeseen vaan suhteen savuaville raunioille.

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsi on aina rakas

      Älä välitä siitä mitä ulkopuolelta kuulet,pääasia on että äitinä sinä rakastat lasta sellaisena kuin hän on, ja lapsi tietää sen.

    • elämäkantaakyllä

      Hei, tunnen suurta myötätuntoa sinun tunteitasi kohtaan.
      Minulla on vastaava tilanne nuoremman lapseni kanssa, tosin hieman erilailla väritettynä. Tilanne on kuitenkin siten että meillä on exän kanssa kaksi pientä lasta. Erosimme ennen nuoremman syntymää.
      Vanhemmalle lapselle isä ostaa kaikenlaista mm. kivoja vaatteita, nuoremmalle ei juuri mitään. Vanhemman neuvolassa ravaa mukana, nuoremman ei. Vanhemmasta puhuu kasvatuksellisista asioista, nuoremmasta ei juurikaan mitään vaikka nuoremman kasvatustilanne on kriittisempi nyt ikänsä vuoksi.
      Olen itse kokenut hyvin pahaa mieltä asiasta, kun olen sitä miettinyt. Nyt en enää juurikaan mieti koska se ei tilannetta helpota. Lapset saavat itse huomata asian ja sitten asiat menevät painollaan.

      Pääasia tässä minun tilanteessa on se, että rakastan molempia lapsiani varmasti yhtä paljon. Pyrin kohtelemaan heitä aina tasapuolisesti vaikkei se suoraan onnistu koska ovat pieniä ja ikäkehitykset ovat niin eri vaiheissa.
      Osoitan kuitenkin molemmille suurta rakkautta ja hyväksyntää omalta osaltani. Isä tehkööt kuten tekee, voin rakastaa hänenkin puolestaan lapsia ja onneksi läheisiä on riittävästi ympärillä. Heiltä löytyy lapsilleni se tunne mitä isä ei osaa heille antaa.
      Jos stressaat asiaa liikaa, lapsesi voi sen huomata mikä ei ole hyvä. Yritä vaikka ajatella siten, että monissa perheissä voi joku tietty lapsi leimaantua isäänsä erityisellä siteellä ja toiset jäävät paitsioon tästä suosiosta. Näin se taitaa mennä eläinmaailmassakin, kait se on jokin selviytymiskeino. Pääasia että lapsi kokee edes yhden ihmisen pyyteettömän rakkauden josta tankkaa kaiken tarvitsemansa.

      Ja tekstistäsi huomaa että nuorimmaisesi on sinulle kaunis ja erittäin rakastettava lapsi. Älä murehdi, muistele ruma ankan poikanen -satua. Tai lue vaikka lapsille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe