Kun mikään ei riitä..

Paratkoon..

Ennen oli puheenaiheena ruuan kalleus, nyt kun se on saatu alhaiseksi keinotekoisin tavoin.eli osa hinnasta muodostuu viljelijälle tuesta niin ollaan sitä mieltä että ei tukia vaan oikea hinta.
Milloinkahan ihminen olisi tyytyväinen aina me etsimme muita vaihtoehtoja jo olemassaoleviin.

7

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      -

      • Jahas,

        Tyhmyys ja kateus näillä tukien vastustajilla on motiivina vastustaa maatalostukia.


      • -

        -


      • niinpätiniin
        Jahas, kirjoitti:

        Tyhmyys ja kateus näillä tukien vastustajilla on motiivina vastustaa maatalostukia.

        voi jussukka,
        ylimielisyys ja ahneus paistaa vastauksesta,
        tukipuppelin nimipäivänä...


      • -

        -


    • -

      -

    • dsjhsyjsryj

      Yleistä tilatuesta
      Tilatuki on kokonaan EU:n kokonaan rahoittama tuki, jonka tarkoituksena on turvata tuotannon kannattavuus ja jatkuvuus. Pääosin tuotannosta irrotettu tilatuki korvasi aiemmat tuotantoon sidotut ns. CAP-tuet EU:n yhteisen maatalouspolitiikan uudistuksessa vuonna 2006. Tukien irrottamisella tuotannosta pyrittiin vähentämään tuen tuotantoa ohjaavaa vaikutusta. Järjestelmä perustuu peltoalaan ja tukioikeuksiin. Minimivaatimus tuen saannille on täydentävien ehtojen noudattaminen tukikelpoisella alalla.

      Tilatukea maksetaan tilan hallinnassa olevien tilatukioikeuksien ja tukikelpoisen alan perusteella. Tukioikeuksia on kahta eri tyyppiä: tukioikeus ja erityistukioikeus. Tukioikeuden arvo riippuu siitä, mille alueelle tukioikeus on vahvistettu ja onko siinä lisäosia. Tasatuki on tukialueen perusteella määräytyvä tukioikeuden arvon osa. Mahdolliset lisäosat on vahvistettu tilakohtaisesti tilan aiemman tuotannon perusteella. Lisäosat korottavat tukioikeuksien arvoa, jolloin maksettava tilatuki on hehtaaria kohti korkeampi. Lisäosien sisältämä tuki siirretään tasatukeen porrastetusti vuoteen 2019 mennessä, jolloin koko tuki on tarkoitus maksaa tasatukena.

      Tasatuen arvo on vuonna 2012:
      • A-alueella 249,26 euroa/ha
      • B-C1-alueella 203,04 euroa/ha
      • C2-C4-alueella 168,43 euroa/ha.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2016
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1065
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      880
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      768
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      759
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      739
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      689
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      676
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      672
    Aihe