Huomioni kiinnittyi viime TM: ssa olleeseen vertailuun, jossa avensiskin mukana ja siinä erikoiseti ylläpitokuluihin.
Kovasti eu- merkkejä itäuskolliset moittivat ja huoltojen kalleutta mutta toyotahan oli korean kiikkujen kanssa huoltohinnoiltaan kalleimpia !
Se on näennäistä halpuutta jos koren servoletin saa halvalla mutta huollot ja varaosat maksavayt enemmän kuin vaikkapa audissa :-D
Kovasti eu- merkkejä itäuskolliset moittivat ja huoltojen kalleutta mutta toyotahan oli korean kiikkujen kanssa huoltohinnoiltaan kalleimpia !
Se on näennäistä halpuutta jos koren servoletin saa halvalla mutta huollot ja varaosat maksavayt enemmän kuin vaikkapa audissa :-D
Vastaukset 36
Vanhimmat
Kerrankin asiaa!!
Joo, tm ei osaa laskea huoltojen hintoja. Toyotan omistajana tiedän, että siinä on halvat huollot.
Toinen jutska myös tm ukot ei osaa ajaa japanilaisella autolla. Siitä syystä toyotaa mollataan aina. Vokkelo konserni on ainoa jolla osaavat ajaa, kosko sieltä annetaan rahaa mukaan.
Yeah.
Vastasit taas yksinäinen yksinpuhelia omaan aloitukseesi. Tyylistä kaiken tunnistaa...
Sinut ainakin tunnistaa yhden lauseen perusteella samaksi änkyräksi joka haraa vastaa jokaista viestiä joka ei toyotaa kehu. Miten ihminen voikin tehdä niin paljon kirjoitusvirheitä?
Jokos itseelleen vastaileva yksinpuhelija on alkanut tehdä tunnisteleikkejäkin päivystämisen lisäksi?
Toyota Avensis 120 000 km huolto huoltokirjan ohjelman mukaisesti ja takuu säilyy
Fixus-autokorjaamo,
Autohuolto Sinisalo &
Hyytiäinen
Hiidenportti 10, Helsinki
Kokonaishinta: n. 260 €
Työn tuntihinta 60 €
Ei todellakaan kallis. Muihin merkkeihin huomattauasti enemmän. Toyotaan ollut aina edulliset huollot
Missään Toyotassa takuu ei säily yli 100000km:n!
Kyllä takuu korvasi 100 000 km kaikki mitä pitikin, vaikka muualla huollatinkin.
Pieniä oli takuukorjakset ja eikä takuuajan jälkeenkää ole murheita ollut
..mutta mikä hiton kommentti tuo "Toyota Avensis 120 000 km huolto huoltokirjan ohjelman mukaisesti ja takuu säilyy", oli? Ainakaan siinä ei ole mitään järkeä, koska tuossa vaiheessa takuu on jo päättynyt.
Kuinka saatanan tyhmä volkkariville tarttee olla että tuossakin on jotain epäselvää
Kerrotaan huollon hinta joka on tuoreessa muistissa esim. 120 tuhannen huolto makso hinnan X, huollatettiin muualla kuin merkkiliikkeessä eikä vaikuttanut takuuseen vaan se korvasi kaiken 100 tuhanteen asti kuten pitikin.
Kerro ihmeessä jossei vieläkään uppoa jakeluun.
Näköjään tojopeelo voi olla noinkin sekaisin, että väittää toisten olevan tyhmiä kun eivät ymmärrä muualla suoritetun 120000km:n huollon voivan olla vaikuttamatta 20000km sitten loppuneeseen takuuseen.
On tainnut käydä kiertokoulun suomenkielen osion väärinpäin jossakin palmun alla!
Volkkariville koittaa nyt väkisin yhdistää kaksi toisistaan irrallaan olevaa asiaa.
Ei sulle kyllä mitään ole tehtävissä, pitäis ihan uusiksi nussia koko mies jos noin on yksinkertainen.
Onneksi on Toyota ja saa viettää normaalia elämää pienin kustannuksin
Siinäpä se onkin...normaalia elämää....ei nautintoa autoilusta...
Sempä takia Yarikseen vaihdoinkin. Kyllästyin Italialaisten kalliisiin huoltoihin. Nyt on auto joka toimii ja edullinen huoltaa. Voi nauttia ajamisesta.
Italialaisen kansa voi nauttia ajamisesta. Yariksen kanssa voi olla varmempi viattomuudesta.
variksellako "nautit ajamisesta" :-DDDDDDD
Taidat olla masokisti?
Pitää se raha jostakin ottaa.
Vaikka ei tojuta mikään halpakaan ole ominaisuuksiin verraten.
Mersun, Bemarin, Volvon, Audin, Volkkarin ynm. huolto- ja ylläpitokustannukset vasta korkeat ovat. Toyotan lähes minimaaliset näihin verrattuna, siksi suosio ja kysyntä on taattu kaikkialla. Toyota on senlisäksi rakennettu niin, että on helppo ja nopea huoltaa joka näkyy hinnoissa
..musta on aina valkoista!
Katsokaas mistä tahansa vertailusta varaosahintoja!!
AINA perinteiset euromerkit ovat halvempia kuin idän ihmeet. naevuudit se korea servoletti, tojota, kia yms sellaiset rimpulat.
Olen todennut saman.
Ei koskaan enää toituhaa.Takaluukun lukkokin maksoi tonnin !
Älä valehtele ja jos maksoitkin näit unta kaupugin kerrostatalosi yksiön vuokraluukussa. Kannattaa ostat verhot ikkunoihin, ette aurinko porota päätäsi lopullisesti kuivaksi
Vaikka Toyota olisikin kallis huoltaa, sillä hintaerolla mitä saksalainen auto maksaa, voi käyttää Tojotan monta kertaa huollossa.
Sama kuin ihmiset uusivat toimivia jääkaappejaan sen vuoksi, että uudet vievät vähemmän sähköä. Sähkölaskun säästö kuittaa uuden kaapin hinnan kuitenkin vasta noin kymmenen vuoden jälkeen ja silloin kaappi on jo kierrätetty...
EU-merkin ostanut tietää kyllä miten ne todelliset huoltokulut ja suositellun huolto-ohjelman mukainen eroaa käytännössä. Siksi moni on vaihtanut takaisin ei EU-merkkiin...
Minulle ei vielä ole selvinnyt tuota eroa.
olen hyvin tyytyväinen eurooppalaiseen autooni. On ollut aiemmin myös aasialaisia. Jotenkin ne vaan on niin tylsiä ja "harmaita".
Tylsä ja veltto sulla on housuissas
Ei ne maksa sen enempää kuin muillakaan . Auton öljyt voi vaihtaa itse helposti tai jollain muulla korjaamolla kuin alkuperäisillä.
Takuu säilyy joskus voi huollattaa toyota huollossa että fiksaa jotkin muutetut jutut kohdilleen. Esim audilla vaihdetaan semmoisia korjauksia huollssa etä huhu huh kun tietäisitte! Ihan van pikku määräaikaishuoltoa ja auto puretaan paljonkin vika osan vaihtoa varten .
Aika naurettavaa narista mitättömän pienistä huoltokuluista.
Ratkaisevaa on todelliset korjauskustannukset, ja useammalla merkillä ajaneena voin todistaa, että omalla kohdallani Toyotan kokonaiskustannukset ovat olleet ylivoimaisesti pienimmät.
Olisi syytä myös Suomen autolehdissä jättää vertailutestien pisteytykset "huoltokuluista" kokonaan pois, koska todellisia huolto- ja korjauskuluja ei tiedetä.
Jep, lueskelin vag paistaa, siellä pähkältiin että pitkien LL -huoltovälien puolittamista omatoimisella öljynvaihtohuollolla. Varmaan syytäkin, mm. vaihtoväli voi venyä jopa 2 vuoteen. Pitkät huoltojen välit on pelkkä markkinointikikka, järkeä jos käytetään niin valmistaja joka pitää laadusta kiinni ei siihen sorru, kuten ei auton omistajakaan.
-todelliset omistajat ja Suomen vuosi..........tämä on LL-ongelma!
-meistä tavallisista tallaajista kovin harva ajaa yli 25tkm/v, jolloin LL-huoltoväleistä olisi Suomessa jotain mahdollista apua.
-Suomen vuosi: talvi, jopa -yli 30, /-0:n välillä vaihtelua todella paljon, kosteutta jne. vaatii vähintään kerran vuodessa öljyn vaihdon, vaikka mikä ihme auto olisi alla!
-tämä sama sama pätee KAIKKIIN autossa käytettäviin nesteisiin, eli vaikka valmistaja ei vaatisi esim. vaihteistoöljyn vaihtoa huolto-ohjelmassaan, tulisi se muutaman vuoden välein Suomen olosuhteissa vaihtaa.....
Toijotaosat ovat todellakin kalliita.
pyyhkijän sulat, lamppuja palaa jatkuvast miksi???
Kaikki kalliimpaa kuin esim seatissa tai volsussa.
Osta Fiatin osia, saat vielä halvemmalla !
Viime vertailussa oli tojon osatkalleimpia.
(ja niitä menee)
No motonetin pihalla olevista rotteloista 85% on tojotia
Siitäköhän se sitten johtuu, kun nykyistä autoani ei tarvitse käyttää korjaamolla, että olisivat menneet laittamaan autoon kunnon osia ?
Europpalaisissa saa jo nelivuotisiin autoihin ruveta ostamaan uusia osia.