Rutisijat, ostakaa maata, alatte

Maata voit ostaa samalla tavalla kuin kesämökkitontinkin.Kukaan ei rajoita maanostoa.Enhän minäkään täällä itke miksi kesämökit omistaa pääasiassa kaupunkilaiset.Kas kun et sanonut ,että työpaikat karkaa maasta ,mutta maanomaisuus säilyy.Periaatteessa voidaanhan maakin pistää kärryyn ja myydä Kiinaan.
31174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

-

Äänestä

-

Äänestä
  • ---

    Äänestä

  • ---

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ---

    Äänestä

  • ---

    Äänestä

  • ---

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ---

    Äänestä

-

Äänestä
  • -

    Äänestä

  • - kirjoitti:

    -

    ---

    Äänestä

  • ---

    Äänestä

Mene sinä oikeisiin töihin ja opettele tuleen toimeen omillasi.

Äänestä
  • osu ja upposi ?

    Äänestä

Niinpä! Peruskaupunkilaisen jolla ei ole sukusidoksia (lue:sukupolvenvaihdos) joutuu ihan kovalla rahalla ostamaan sen kesämökkimaatilkkunsa ja vieläpä useassa tapauksessa sellaiselta joka on sen vastikkeetta perinnyt (lue: tavalliset veronmaksajat ovat maksaneet palkkapussistansa verojen muodossa nämä luopumistuet) On sekummallista kun majussien piltit saavat ilmaiseksi kaiken ja ilman perintöveroa!

Äänestä
  • Turha näille älyniekoille on mitään selittää ,mutta pannaan vielä kerran.Joka ainut sukupolvi on tilat rahalla ostaneet,usemmiten velalla ,jos hinta ei ole käyvän arvon mukainen menee lahjavero.Kaikki käydään tilalla hinnoittelemassa.Pellot,rakennukset,metsistä pitää olla metsäarvio,samoin koneet ja karja.Että älä sinä semmosista asioista puhu mistä et mitään ymmärrä.Ja jos ett tätä usko,voit mennä sivustolle MAATILAN SUKUPOLVEN VAIHDOS.Kyllä olis koiranpaskasella kepillä töitä.

    Äänestä

  • onpa yksinkertainen feikki-asianajaja ???

    Äänestä

  • älä ainakaan lähde ajamaan kenekään asioita perintöveroja koskevissa oikeudenkäynneissä (Äläkä muissakaan )
    oot meinaan sen verran TAUKKI

    Äänestä

  • entinenemäntä kirjoitti:

    Turha näille älyniekoille on mitään selittää ,mutta pannaan vielä kerran.Joka ainut sukupolvi on tilat rahalla ostaneet,usemmiten velalla ,jos hinta ei ole käyvän arvon mukainen menee lahjavero.Kaikki käydään tilalla hinnoittelemassa.Pellot,rakennukset,metsistä pitää olla metsäarvio,samoin koneet ja karja.Että älä sinä semmosista asioista puhu mistä et mitään ymmärrä.Ja jos ett tätä usko,voit mennä sivustolle MAATILAN SUKUPOLVEN VAIHDOS.Kyllä olis koiranpaskasella kepillä töitä.

    älä säkään entinen emäntä todella hyvä että olet entinen emäntä idiootti todellisuudes, monen moisia arvioita liikkuu ympäriinsä ne on pieniä arvioita jotka tehrään jottei tartte maksella todellista hintaa, luopumis ja aloitustuet kattaa näitten perintö mattien ja maijojen maksut eli veroeuroilla noi sukupolven vaihdot tehrään, vanha äijä useimmiten rakentaa tilan maille vaarinpirtin viimesen päälle meirän veroeuroilla taas pummitaan niin kuin taurinkuvaan kuuluu Astala Vista,,

    Äänestä

---

Äänestä
  • Montakos sukupolven vaihdosta oot tehnyt.Me ostettiin aikoinaan tila perikunnalta jokainen sai käypäset kouraan.Minkäänlaisia tukia ei tullut, velkarahalla kaikki.Navetta rakennettin samoin asuinrakennus peltoo raivattii ja ostettiin.Ja kaikki tuli maksettua,viime kesänä tehtiin kaupat pojan kanssa,samalla lailla velkaa otti ja mitään tukia ei anellut.Ei oo sitä vaarinpirttiäkään pihassa.Veroja on maksettu että omillani oon ,14vuotiaasta oon oman leivän syrjässä ollut ,kokkeile kykenetkö samaan.Epäilen suuresti.

    Äänestä

Taidat olla entinenemäntä vetänyt liian tuhtia kaurapuuroa kun tuollee meuhkaat selvästä asiasta. Kyllä se on kaikkien tiedossa että millärahoilla kustannetaan nämä tilavaihdokset yms muut kepulikonstijutut. p.s. on eri asia ostaa ulkopuoliselta perikunnalta maatila. - ja kannattais keittää vähän niitä kanamunia kovemmaks ettei suusta tule ulos ihan mitä tahansa.

Äänestä

---

Äänestä

arskoja kadettaa :))))))

Äänestä

Sinä tukipummi olet ne "maasi" perinyt. Oliko kottonna edes sisävessaha. Vesa Keskisen sisävessahan on Pohojanmaa shangri la.

Äänestä

Ei tarvitse edes ostaa, kun vuokraa. Helppo aloittaa suosittelen kaikille työttömille.

Äänestä
  • Kaikki eivät halua olla kaltaisiasi yhteiskunnan elättejä ja riippakiviä.

    Äänestä

Tukien ansiosta maan ja metsän hinta pilvissä,niinkun tapana tässä maassa.puhumatakaan asunnoista jotka on pankkien ja rakenutajien ja politiikojen erityis suojeluksessa ?

Äänestä
  • tuethan alkaa heti juosta ?

    Äänestä

  • Kyl o elämä mukavata. Muual ei tälläne jämpti meningi vetelis.

    Äänestä

---

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


saamaan tukia. kirjoitti:

Maata voit ostaa samalla tavalla kuin kesämökkitontinkin.Kukaan ei rajoita maanostoa.Enhän minäkään täällä itke miksi kesämökit omistaa pääasiassa kaupunkilaiset.Kas kun et sanonut ,että työpaikat karkaa maasta ,mutta maanomaisuus säilyy.Periaatteessa voidaanhan maakin pistää kärryyn ja myydä Kiinaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu