Päivitysongelma - ei tilaa

The Real J.

Työläppärilläni on dual-bootin takana Windows 7 ja Kubuntu. Pääasiassa olen käyttänyt Kubuntua, tosin läppäri on ollut pitkään käyttämättömänä koska nykyisessä projektissa alihankkijana NSN:llä käytän NSN:n läppäriä ja kotona on pöytäkone.

Vastikään päätin kuitenkin päivittää työkoneen. Koneella oli aluksi Kubuntu 10.10 joten päivitettävää riitti. Ensin päivitin versioon 11.04 ja sitten 11.10. Ei ongelmia. Mutta kun aloin päivittää versioon 12.04 Kubuntu valitti ettei levyllä ole tilaa. Koneen home-osiolla kyllä riittää tilaa, mutta root-osio on melkoisen täynnä. Ilmeisesti päivitykset tulevat nimen omaan tuonne root-osiolle, joten siinä on ongelma.

Mikä mahtaisi tässä tilanteessa olla paras vaihtoehto ? Root-osion kokoa voisi kasvattaa homen kustannuksella, mutta seuraisiko siitä kaikkien tietojen menetys ? En mieluusti rupeaisi tekemään varmuuskopiointia jos sen voi välttää (tiedän, varmuuskopiointi on hyvä idea). Toinen vaihtoehto on vapauttaa tilaa root-osiolle poistamalla ohjelmia, mutta en ole varma riittääkö se.

6

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11.10

      Olis ollu parempi että olisit asentanut suoraan 11.10 version eikä päivityksen kautta. 12.04 on
      vielä buginen niin sitä ei vielä kannata asentaa.

      • Päregorilla

        var/cache/apt/archives kannattaisi varmaan tyhjentää (sudona)
        Sinne lienee kertynyt melkoisesti tavaraa noissa päivityksissä.
        Konehan ei toimiakseen näitä arkistoja tarvitse.


      • sdfhjkkkjlköää
        Päregorilla kirjoitti:

        var/cache/apt/archives kannattaisi varmaan tyhjentää (sudona)
        Sinne lienee kertynyt melkoisesti tavaraa noissa päivityksissä.
        Konehan ei toimiakseen näitä arkistoja tarvitse.

        Paras olisi asentaa uusi asennus 12.04, jos sulla on erillinen home-osio on se pikku juttu. Homekin kannatta samalla siivota, eli turhat pois.

        Tilaa voit vapauttaa seuraavilla käskyillä päätteessä:

        sudo apt-get clean
        sudo apt-get autoremove


    • Bleachbit

      BleachBit poistaa turhaa roskaa: sudo apt-get install bleachbit

    • BleachBit

      BleachBit (=linuxin CCleaner) tyhjentää tempit ja cachet, mm. apt-cachen. Itsellä tuli 2G tilaa lisää (enkä ollut tehnyt edes versiopäivityksiä, 10.04 ollut koko ajan).

      Aja ensin taviskäyttäjänä ja sitten rootina (10.04:ssä BB löytyy asennuksen jälkeen Sovellukset->Järjestelmätyökalut). BB poistaa myös mm. kuvien esikatselukuvat (.thumbnails), mutta ne tehdään takaisin. Voit poistaa ruksin niistä, mitä et halua deletoida. Itse klikkasin ajettaessa varmuuden vuoksi Peru vain niihin missä tuli varoitus (kokeellinen ominaisuus tai jotain sinnepäin, samoin hidas: voit miettiä teetkö vai et), näin ei tullut mitään ongelmia.

      • sdfhjkkkjlköää

        Ja poista vanhat kernelit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      167
      12601
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5446
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4710
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3679
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2778
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1935
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      110
      1696
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      107
      1533
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe